- Podcasty
- Český rozhlas - Příroda

Poslechněte si podcast: Meteor: Meteor o kráčejících sochách, střemhlavém letu a zmenšování na zimu
Poslechněte si:01:09 Mohou sochy samy kráčet?13:30 Mrtvá těla pro vědu19:01 Nejrychlejší tvor planety25:04 Zmenšují se zvířata na zimu?BONUS: Sherlock Holmes a případ s čtverzubcem – najdete uvnitř článku na webu anebo samostatně na portálu a v aplikaci mujRozhlasHovoří ing. Pavel Pavel nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z cyklu Rekordy ze světa zvířat Petra Sobotky čte Martina Hudečková.
Český rozhlas - Příroda
Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.
Leonardo Plus: Klimatická změna rozmrazí starodávné bakterie na Sibiři
Jedním ze zlomových bodů změny klimatu je tání permafrostu. Hrozí například to, že se při oteplení Sibiře mohou objevit nové bakterie a nemoci, které lidská civilizace ještě nezažila. „V roce 2016 byla na Sibiři velká vlna veder a zahynulo hodně sobů. Zjistilo se, že zahynuli na antrax. Veterináři ho geneticky prozkoumali a zjistili, že se jedná o starodávnou bakterii,“ říká v Leonardu Plus lékařka Marie Bourne. (Vysíláme v repríze, premiéru jste mohli slyšet v roce 2024.)
Pojďte s námi do zoo: Nezodpovědné chování návštěvníků zoo může vést až k vyřazení některých zvířat z chovu
Návštěvníci v zoologické zahradě by měli být ohleduplní. Víc zvířat uvidí lidé, kteří do zoo přijdou ráno a budou se chovat tiše.
Laboratoř: Mravenčí vojáci po výměně dvou bílkovin v mozku zahradničí
Vědci zkoumali latinskoamerické mravence, kteří okusují listí, nosí si je s sebou do hnízda a pak na něm pěstují houby. Když vědci v jejich mozku vyměnili dvě bílkoviny, neuropeptidy, z obránců kolonie se stali pečovatelé nebo zahradníci.
Křížem krajem: Vzhůru do fialového moře mezi květy levandule
Zamíříme do pole plného levandule. Najdete jej na pomezí Bruzovic a Lučiny, poblíž Žermanické přehrady. Jak prozradil pěstitel Jiří Bůžek, návštěvníci sem mohou přijet autem, zaparkovat u statku a projít se po naučné stezce až k samotnému fialově kvetoucímu poli.
Jihočeská vlastivěda: Jedna z nejstarších českých obor byla v Ledenicích na Českobudějovicku. Zbyl po ní jen název ulice
Nejstarší lovecké obory si zakládali panovníci a příslušníci nejvýznamnějších šlechtických rodů už ve 13. a 14. století. V českých zemích to byla například královská obora v Praze nebo obora u západočeského Lokte. Mezi nejstarší obory v Čechách počítáme také tu v jihočeských Ledenicích, která patřila pánům z Landštejna.
Od Pradědu na Hanou: Vápenná nejprve zanikla, pak se stala jednou z nejprůmyslovějších obcí Jesenicka
Jméno obce Vápenná je odkazem na v okolí těžené krystalické vápence, nicméně, ještě před II. světovou válkou nesla obec jméno Setzdorf, česky Zighartice. Kořeny tohoto jména jsou nejasné stejně jako nejstarší dějiny obce.
Křížem krajem: Ostravské muzeum dává návštěvníkům možnost nakouknout pod pokličku archeologického výzkumu
Být archeologem a prozkoumat nálezy ze starých Laubů. To si mohou návštěvníci Ostravského muzea zkusit v experimentální části aktuální výstavy Lauby - světla a stíny Ostravy, která nese pojmenování laboratoř.
Máme rádi zvířata: Veterinární poradna
Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.
Zvídavec Evy Sinkovičové: Nejen klokani mají kapsy. Kde ji má vydra mořská a proč si do ní dává kamení?
Kapsy jsou součást oblečení, kam si dáváme třeba kapesník. Vydry je ale využívají na úplně jiné věci.