- Podcasty
- Český rozhlas - Příroda

Poslechněte si podcast: Leonardo Plus: Kosmické aktivity? Evropa rozhodně není pozadu, říká expert
Pro bezpečnost ve světě je stále důležitější satelitní komunikace. „Kosmické aktivity mohou být součástí další průmyslové revoluce, která už řadu let startuje,“ zdůrazňuje pro Český rozhlas Plus Václav Kobera, ředitel Odboru kosmických aktivit a nových technologií na ministerstvu dopravy. V posledních letech význam družicové komunikace podtrhla válka na Ukrajině.
Český rozhlas - Příroda
Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.
Leonardo Plus: Chemik Kučera: Nealkoholické pivo už chutná jako klasické
Alkoholické, bez alkoholu a dnes i pod vlivem klimatických změn. Historie piva, jeho měnící se složení a výroba slouží jako průřezové téma napříč jinak vzdálenými vědeckými obory. „Nesmíme na to nahlížet z materiálního hlediska, že jdeme do hospody jen za pivem. Ale spíš z toho sociálního, že se u piva setkáváme,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus Lukáš Kučera z Katedry analytické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Východočeské výlety: Vysoké Mýto je s vůní benzínu spojeno už 100 let
S automobily je Vysoké Mýto propojené už celé století. V roce 1925 totiž vyrobil Josef Sodomka první karoserii a láska ke čtyřem nebo dvěma kolům trvá ve městě dodnes.
Laboratoř: Budoucí lék na nejhůř léčitelné alergie? Vyměnit jejich klíč
Naše imunita si z evoluce pamatuje i parazity, kteří nás už neohrožují. Stejný typ imunitní odpovědi ale provází alergie. Alternativu k současným léčivům nově vymýšlejí vědkyně z Bonnu. Snaží se vypnout spouštěč, který přehnanou alergickou reakcireakci vyvolává. „Dnes se úplně s parazity nesetkáváme a imunitní systém se občas nudí,” vysvětluje pro Laboratoř Českého rozhlasu Plus Jan Dobeš, objevitel nového typu buněk klíčových pro reakci naší imunity na mikroorganismy.
Meteor: Meteor o velkém třesku, potravě trilobitů a souboji ve zbrojení
Poslechněte si:01:10 Vyrobíme velký třesk v laboratoři?16:12 Založení časopisu Vesmír21:32 Čím se živili trilobiti?34:24 Porazí cvrček mouchu ve zbrojení?43:08 Lze předpovědět zemětřesení?Hovoří astrofyzik Petr Kulhánek, paleontolog Štěpán Rak nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Zemětřesení nakladateství Grada čte Ivo Theimer.
Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Tvrz Krassa a Chrastenský rybník
Putování začíná u Osečné a tvrze Krassa a Chrastenského rybníka, o kterém Marek Řeháček říká, že je jeho tajným tipem na jarní výlet.
Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Mlýn na Ploučnici
O kousek dál proti proudu řeky Poučnice navštívíme jeden z bývalých mlýnů v Podještědí.
Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Hlavní prameniště řeky Ploučnice
Cesta končí u hlavního prameniště Ploučnice.
Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Vodopád na Ploučnici
Pramen Ploučnice nebo Průrva Ploučnice, jsou poměrně známá místa. Ale věděli jste, že na Ploučnici je i vodopád?
Zvěřinec: Zvěřinec s Hanou Dědochovou z Ligy na ochranu zvířat Olomouc
Veterinární a chovatelskou poradnu pro vás otevíráme s veterinárním lékařem nebo odborníkem na chov domácích zvířat.
Jihočeská vlastivěda: Na šumavskou trať z Vodňan přes Prachatice do Vimperka a Volar vyjel první vlak v říjnu 1893
Region okolo šumavské Zlaté stezky zůstával v budování dopravní infrastruktury proti průmyslovějšímu okolí pozadu. Zatímco provoz na trati z Českých Budějovic do Plzně byl zahájen roku 1868, trať od Písku přes Prachatice do Volar byla téhož roku teprve zvažována.