- Podcasty
- Český rozhlas - Příroda

Poslechněte si podcast: Leonardo Plus: Etnolog: Červen a květen byly tradiční měsíce lásky i magie. Církev proto přesouvala mše na večer
Květen a červen byl ještě v 18. a 19. století na venkově obdobím lásky, plodnosti a erotiky. Po májových oslavách je velmi významným okamžikem v tomto čase slunovrat. „Nejkratší noc v roce má ve střední a severní Evropě tradičně obrovský potenciál,“ načrtává ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Martin Šimša a v pořadu Leonardo Plus přibližuje, že naši předkové tuto noc vnímali jako magickou.
Český rozhlas - Příroda
Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.
Podhoubí: AI nástroje jsou mocné, pomáhají ve vědě i s klimatickou krizí. Emise snižujme u zdroje elektřiny
Současnost ovládají dva výrazné trendy: prudký rozvoj AI nástrojů a dekarbonizace. Zatímco generativní AI dokáže pomocí velkých jazykových modelů ohromit schopností komunikovat nebo generovat obrázky a videa, spotřeba elektrické energie na tyto procesy roste. Umělá inteligence ale nabízí mnoho užitečnějších využití, která pomáhají s energetickou efektivitou nebo zalesňováním. Rozvoj AI nezastavíme, snižovat její uhlíkovou stopu musíme u zdroje energie.
Křížem krajem: V českotěšínské kavárně Avion na vás dýchne historie místa
Zveme vás do kavárny. A rozhodně ne obyčejné. Navštívíme totiž Avion v Českém Těšíně, kde na vás dýchne přetrhaná historie tohoto místa i současná umělecko-literární atmosféra čítárny a kavárny v jednom.
Jihočeská vlastivěda: Hasičský buditel Jakub Alois Jindra sepisoval předpisy a také navrhl podobu stejnokrojů pro sbory
V Počátkách visí na jednom z domů pamětní deska, na níž je text tohoto znění: Jakub Alois Jindra – buditel českého dobrovolného hasičstva. Jindra byl synem panského šafáře a narodil se roku 1853 na zámku Bzí u Dolního Bukovska. V Počátkách a později v Kamenici nad Lipou působil jako učitel, v obou městech navíc vyvíjel mimořádnou spolkovou a veřejnou činnost. Nejvíce se však proslavil v hasičství.
Křížem krajem: Na cestu časem do doby starých Slovanů se můžete vydat v archeoparku Chotěbuz-Podobora
Střecha z rákosí a stěny z mazaniny, i to byly materiály, které využívali ke stavbě obydlí staří Slované. Dnes se do takzvané polozemnice podíváme a uslyšíte i o dalších zajímavostech archeoparku Chotěbuz-Podobora.
Zvídavec Evy Sinkovičové: Kde se v krávě bere mléko a má opravdu 4 žaludky?
Co se musí s mlékem udělat, než doputuje do regálů v obchodě? A je to jediný spolehlivý zdroj vápníku? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Jihočeská vlastivěda: Originálně řešený most přes výběžek rybníka Dvořiště je zřejmě jediný svého druhu u nás
Nejprve nevyhovující dřevěná lávka, pak nic a nakonec originálně řešené tři mosty v jednom. Tak by se dala charakterizovat unikátní stavba mostního objektu přes jižní výběžek rybníka Dvořiště, spojující Dolní a Horní Slověnice na Českobudějovicku.
Křížem krajem: Tři památné duby v Raškovicích obklopují kapličku, ke které se váže smutná pověst
Představíme vám tři mohutné duby z Raškovic. Památkově chráněné stromy pamatují bezmála čtyři staletí a stojí při silnici z Raškovic do Skalice, u takzvané Adámkovy kapličky. K té se zase váže pozoruhodná pověst s fatálním naplněním.
Planetárium: Naši vědci mezi stromy na senegalských vsích a projekt Záře na stopě více či méně tajemných UFO
Afrika a zemědělství, 3. část: Stromy Senegalu (4:45) – Historické souvislosti: Bramborový standard (17:18) – 30 let s Planetáriem: UFO více či méně tajemné,1. část (22:58)
Jihočeská vlastivěda: Nejen Aš, v Čechách je také Eš. Jak vznikl úsporný název osady poblíž Pacova, ale není zcela jasné
V knihách rekordů se obvykle jako obec s nejkratším jménem u nás uvádí Aš, město na západě republiky. Nic proti, ale v jižních Čechách existuje osada se stejně krátkým názvem Eš. Najdeme ji poblíž Pacova a v historii patřila k panství známého hradu Kamene. Asi jen málo je známo, že v Eši stával zámeček a opodál byly přechodně v provozu malé lázně.