- Podcasty
- Český rozhlas - Příroda

Poslechněte si podcast: Leonardo Plus: Doležalová: Tohle není volný trh, ale kapitalismus podvádění
Americko-evropská obchodní jednání vrcholí. Americký prezident Donald Trump hrozí až 50procentními cly. Spojené státy přitom byly desítky let považovány za největšího bezpečnostního a obchodního spojence Evropy. „Od roku 1918 by se Evropa bez amerických peněz nepohnula z místa,“ poukazuje pro Český rozhlas Plus historička ekonomie Antonie Doležalová, která působí na Univerzitě Karlově a na britském Cambridge.
Český rozhlas - Příroda
Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.
Jihočeská vlastivěda: Panenka Marie Podsrpenská, kterou vzýval farář Otík v trilogii Slunce, seno…, stojí ve Strakonicích
Ve známé trilogii Slunce, seno… se objevuje řada skutečných jihočeských míst a reálií, nebo se tam o nich alespoň mluví. Znalci těchto filmů si jistě vybaví slovo síbrťák nebo vzývání faráře Otíka: Panenko Marie Podsrpenská, vidíš to? K osvětlení obojího se musíme vypravit do Strakonic.
Planetárium: Letci ze zvířecí říše: dobrodružná vzduchoplavba pavouků a zajímavosti ze života netopýrů
Povídání o pavoučích vzduchoplavcích (4:47) – Příběhy s pětkou: Ponorkové eso z Brna (20:17) – Kniha měsíce: Oceán. Poslední divočina (24:56) – Ze života netopýrů (28:30)
Jihočeská vlastivěda: Lovit ryby z řeky Malše u vesnice Plav na Českobudějovicku mohl po staletí pouze jediný selský rod
Obec Plav, nazývaná původně Plavo, je starobylá vesnice ležící asi osm kilometrů jihovýchodně od Českých Budějovic v sousedství obce Doudleby. Pravěké osídlení dokazují mohyly ze střední doby bronzové, které byly odkryty v místním lese. Zvláštní název obce vznikl údajně podle toho, že na místo připlavali na voru tři bratři a založili zdejší osadu.
Pojďte s námi do zoo: V době páření jsou jejich barvy výrazné, ale po celý rok hrají vietnamští gekoni několika odstíny
Fialová, oranžová, žlutá, hnědá i šedá – všemi těmito barvami hrají vietnamští gekoni v jihlavské zoo. Samec se samičkou jsou prakticky stejní. V době páření je jejich zbarvení ještě výraznější.
Vltavín: Kovář si vymyslel vlastní rozhlednu i s kovářským muzeem. A pojmenoval ji... Samozřejmě Kovářka
Ve Vltavínu se vydáme za železem, a to hezky s nadhledem. Připomeneme nejstarší meč z doby Keltů, který archeologové našli na jihočeském území, a vypravíme se do muzea kovářského řemesla v Moravči u Mladé Vožice. A tomu muzeu kraluje rozhledna.
Laboratoř: Jsou nejmenší na světě, v oceánu ukládají miliony tun uhlíku
Nejmenší obyvatelé oceánu výrazně přispívají ke schopnosti Antarktického oceánu ukládat uhlík. Tato oblast světa je důležitá pro to, aby se planeta dokázala o něco lépe vyrovnat s klimatickou změnou. Zásluhou zooplanktonu se takto ročně uloží 65 milionů tun uhlíku.
Meteor: Meteor o nejvytrvalejším ptákovi, vesmírné přitažlivosti a Velikonočním ostrově
Poslechněte si:01:07 Mistr nejdelší migrace08:02 Jak byl osídlen Velikonoční ostrov?17:51 Newtonovy přírodní zákony25:06 Jak vidí psi?BONUS: Sherlock Holmes a případ s ptáky – najdete uvnitř článku na webu anebo samostatně na portálu a v aplikaci mujRozhlasHovoří ing. Pavel Pavel nebo zooložka Petra Vyplelová. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z cyklu Rekordy ze světa zvířat Petra Sobotky čte Martina Hudečková.
Jihočeská vlastivěda: Rodák z Vitějovic zvaný Kudlička prý už v 18. století létal na vlastnoručně zhotoveném kluzáku
„Byl již asi 50 let stár, zhotovil si křídla, přivázal je na sebe a vylezl na střechu své chalupy. Pak roztáhnul křídla a pustil se do povětří.“ Zní to jako pohádka? Možná. Nicméně takovéto svědectví podal jeden starý pamětník v knize Zábavy myslivecké o Vítu Fučíkovi, rodákovi z Vitějovic.
Křížem krajem: Lidovým regionálním oděvům se nově věnuje část muzejní expozice v Památníku Josefa Kaluse v Čeladné
Rukávce, plisovaná sukně, fěrtoch, tohle všechno může návštěvník obdivovat v expozici Památníku Josefa Kaluse v Čeladné. Vitrína s lidovými kroji z regionu je novinkou místního muzea.