Český rozhlas - Příroda
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Laboratoř: Nové antibiotikum ze žáby? Vědci zkoumají asijského skokana

Z kůže nepříjemně páchnoucího čínského obojživelníka vědci izolovali peptidy, které teď testují jako případný nový lék. Žáby nemají šupiny, peří nebo chlupy jako plazi, ptáci a savci. „Musí mít proto v kůži chemické látky, kterými se chrání,“ vysvětluje herpetolog Václav Gvoždík.

25:11

Český rozhlas - Příroda

Vydává: Český rozhlas

Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.

Web

Včera 49:31

Leonardo Plus: Sedláček: Cítím druhou vlnu Havla, jakýsi Havel revival

Kdysi neochvějná transatlantická vazba mezi Evropou a Spojenými státy prochází historickou zkouškou odolnosti. „Dokonce i v Evropě budete těžko hledat hlas, který by v této době mohl tímto ‚svorkovitým‘ způsobem stát mezi Evropou a Amerikou,“ uznává ekonom, filozof a ředitel Knihovny Václava Havla Tomáš Sedláček a vzpomíná na prvního českého prezidenta a disidenta Havla.

Včera 22:05

Východočeské výlety: Pardubice před 75 lety vsadily na trolejbusy. První plány přitom počítaly s tramvajovou dráhou

První plány na zavedení pravidelné hromadné dopravy v Pardubicích a okolí sahají až na přelom 19. a 20. století. Jeden z ambiciózních návrhů z roku 1903 počítal s výstavbou tramvajové malodráhy, která by propojila Slatiňany, Chrudim, Pardubice, Lázně Bohdaneč a Chlumec nad Cidlinou.

Včera 03:12

Pojďte s námi do zoo: Ukradená divočina: Šokující pravda o pašování zvířat přímo v srdci Evropy

Pašování zvířat není jen problém exotických zemí. I Česko je tranzitní i cílovou zemí. Výstava Ukradená divočina odhaluje děsivou realitu tohoto byznysu.

Před dvěma dny 52:25

Meteor: Meteor o pulzujících hvězdách, souboji housenek a nejstarším stromu

Poslechněte si:01:11 Proč některé hvězdy pulzují?12:37 Neviditelní pomocníci chemiků21:37 Morseův telegraf27:10 Dokáží housenky bránit svůj list?35:46 Jak je starý největší strom světa?45:48 Mléko pod mikroskopemHovoří astrofyzik Zdeněk Mikulášek, chemik Jan Havlík nebo genetik Jan Pačes. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Molekulární kuchyně Miroslava Raaba čte Milan Šteindler.

Před třemi dny 26:36

Zvěřinec: Zvěřinec s MVDr. Františkem Špručkem

Veterinární a chovatelskou poradnu pro vás otevíráme s veterinárním lékařem nebo odborníkem na chov domácích zvířat.

Před třemi dny 01:43

Jihočeská vlastivěda: Přírodní památka poblíž Prachatic nese název U poustevníka. Skutečná poustevna tu ale nikdy nebyla

Roku 1992 byla jižně od Rohanova u Prachatic vyhlášena přírodní památka U poustevníka. Na tomto území lze najít podmáčené smrčiny a olšiny a další chráněné rostliny. Název by mohl evokovat, že zde v minulosti stála poustevna. Bylo tomu tak v lidovém podání, o poustevnu v pravém slova smyslu ale nešlo.

Před čtyřmi dny 29:37

Máme rádi zvířata: O odchytu toulavých a opuštěných zvířat a nestandardním chování psů

Vladimír Kössl vede českobudějovickou společnost Animal Rescue, která ve spolupráci s obcemi zajišťuje odchyt toulavých a opuštěných zvířat a také provozuje útulek. V magazínu Máme rádi zvířata mluví o své práci i nestandardním chování psů, které ve většině případů vyvolá člověk.

Před čtyřmi dny 03:21

Zvídavec Evy Sinkovičové: Kde žije rys ostrovid?

Kolika let se dožívá? Čím se živí? A bojí se tahle kočkovitá šelma vody?

Před čtyřmi dny 01:53

Jihočeská vlastivěda: Velešínský vikář Theofil Hostounský zaplatil přestavbu kostela a proslul jako legendární silák

Jihočeské městečko Velešín proslulo v 19. století jako rodiště vlasteneckého spisovatele Josefa Vlastimila Kamarýta. Zhruba o sto let dříve, od roku 1732 působil na velešínské faře vikář Theofil Ignác Hostounský, který byl mužem schopným a činorodým. Pocházel z Plzně a byl potomkem zchudlého šlechtického rodu, který užíval predikát z Kosmáčova.