- Podcasty
- Český rozhlas - Příroda

Poslechněte si podcast: Laboratoř: Na Sibiři se našla kojená vlčata z doby ledové
Nový rozbor genomu dvou psovitých šelem z doby ledové ukázal, že šlo o dvě vlčí sestry, dokonce o dvouměsíční kojená vlčata. Nebyli to psi, jak se dřív vědci domnívali. Jedná se o náíez ze Sibiře starý 14 000 let, z lokality kde už během pravěku žili lidé.
Český rozhlas - Příroda
Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.
Meteor: Meteor o rozmrzlém živočichovi, nejrychlejším úderu a obřadu ptačího muže
Poslechněte si:01:09 Může ožít zamrzlý život?09:34 Nejrychlejší úder v živočišné říši15:33 První spřádací stroj21:28 Obřad ptačího mužeBONUS: Sherlock Holmes a ovčí sýr – najdete uvnitř článku na webu anebo samostatně na portálu a v aplikaci mujRozhlasHovoří genetik Jan Pačes nebo ing. Pavel Pavel. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z cyklu Rekordy ze světa zvířat Petra Sobotky čte Martina Hudečková.
Jihočeská vlastivěda: V krčmě U Kokota se scházeli lapkové, Kokotem se nazývala i předsunutá věž hradu Choustník
Hanlivě vyznívající podstatné jméno kokot znamenalo u našich prapředků kohouta, ale přeneseně i to, čím se mnozí nelichotivě častují ještě dnes. Přesto se s tímto názvem můžeme na jihu setkat i v místním pojmenování, a to dobře čtyřikrát.
Máme rádi zvířata: Mnohonožky a stonožky a další zajímavosti ze zvířecí říše
O mnohonožky a stonožky se tentokrát zajímala autorka pořadu Máme rádi zvířata Jitka Cibulová Vokatá. Navštívila jejich chovatele Lukáše Liberta. Dále v pořadu probere, jak může zvířata potrápit svrab a jednu pranostiku spojenou se žlunou.
Jihočeská vlastivěda: Za pozdní příchod na robotu, pasení na panském nebo odmlouvání dostávali poddaní „pětadvacet“
Uprostřed obce Komařice na Českobudějovicku stojí renesanční zámek, který se v současné době opravuje. Jako své sídlo si jej v polovině 16. století vystavěl rod Kořenských z Terešova, předtím zde bývala tvrz. V roce 1623 jej koupil cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě. Cisterciákům patřil až do první pozemkové reformy, na jejímž základě jej koupila rodina Chalušů.
Klub Rádia Junior: Jen 4 lidé na světě se mnou chtěli točit film o bílém žralokovi, vzpomíná režisér Lichtag
Jak nalákat žraloka nebo velrybu před kameru? O natáčení filmů s predátory, cestování a natáčení v extrémních podmínkách.
Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak dlouho vydrží lenochod pod vodou? Budete se divit!
Celé dny visí hlavou dolů a užívá si klidu. Má ale i několik fascinujících zvyků a schopností. Na na velkou potřebu třeba chodí jen jednou týdně.
Jihočeská vlastivěda: Každý opuštěný hrad se rychle stal cílem nájezdů lidí z okolí. Brali trámy, cihly i kamení
Když panstvo nadobro opustilo některý už nepotřebný hrad, jako by lidem z okolí řeklo: Berte si. A lidé neváhali. Brali trámy, vždyť jinak by shnily, odváželi cihly a kamení v malém i ve velkém. Někde dokonce vybudovali až ke zřícenině novou pevnou cestu, aby mohli přijet s vozem a nakládat materiál přímo ze zbořených zdí.
Zvídavec Evy Sinkovičové: Které zvíře neumí chodit pozadu?
Někdy se vážně hodí umět vycouvat. Existuje ale zvíře, které to neumí, i když je to jinak rychlík.
Jihočeská vlastivěda: Panenka Marie Podsrpenská, kterou vzýval farář Otík v trilogii Slunce, seno…, stojí ve Strakonicích
Ve známé trilogii Slunce, seno… se objevuje řada skutečných jihočeských míst a reálií, nebo se tam o nich alespoň mluví. Znalci těchto filmů si jistě vybaví slovo síbrťák nebo vzývání faráře Otíka: Panenko Marie Podsrpenská, vidíš to? K osvětlení obojího se musíme vypravit do Strakonic.