- Podcasty
- Český rozhlas - Příroda

Poslechněte si podcast: Laboratoř: Budoucí lék na nejhůř léčitelné alergie? Vyměnit jejich klíč
Naše imunita si z evoluce pamatuje i parazity, kteří nás už neohrožují. Stejný typ imunitní odpovědi ale provází alergie. Alternativu k současným léčivům nově vymýšlejí vědkyně z Bonnu. Snaží se vypnout spouštěč, který přehnanou alergickou reakcireakci vyvolává. „Dnes se úplně s parazity nesetkáváme a imunitní systém se občas nudí,” vysvětluje pro Laboratoř Českého rozhlasu Plus Jan Dobeš, objevitel nového typu buněk klíčových pro reakci naší imunity na mikroorganismy.
Český rozhlas - Příroda
Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.
Jihočeská vlastivěda: Ústní útoky a špatná platební morálka předplatitelů vedly k rychlému konci časopisu Choustník
Když se řekne Choustník, tak si většina lidí jistě vybaví obec a velkou hradní zříceninu jihovýchodně od Tábora. Málokdo ale ví, že stejné označení měl v 19. století i čtrnáctideník, který vydával v Soběslavi mladý žurnalista Karel Jonáš.
Podhoubí: Spory: Zdroje energie jsou jako lidi – nejsou ideální
V roce 2024 lidstvo globálně vyrobilo 40 % elektrické energie z nízkoemisních zdrojů. Údaj energetického think tanku Ember dokládá i energetickou tranzici Evropské unie. EU v roce 2024 vyrobila 71 % elektřiny ze zdrojů, které neemitují výraznější množství skleníkových plynů. Energetická transformace je nezvratný trend, Česko pořád stojí v tomto směru opodál. Proč si rádi vyprávíme o problémech obnovitelných zdrojů a jak funguje termojaderná fúze?
Jihočeská vlastivěda: Věhlasná polská operní pěvkyně Ada Sari na jihu Čech zpívala árie z Prodané nevěsty i Rusalky
Ada Sari byla polská operní koloraturní sopranistka a herečka světového formátu. Během aktivní kariéry v první polovině 20. století vystupovala v nejvýznamnějších operních domech v Evropě a podnikla několik turné po Severní a Jižní Americe.
Křížem krajem: Vagonářské muzeum ve Studénce chystá pro návštěvníky nový atraktivní exponát
Tajemný strašidelný hrad, pivovar, těžební věž i řady výstavních městských domů. Tohle všechno a spoustu dalších detailně zpracovaných objektů a výseků krajiny najdete v takzvaném Urbánkově městě. Nové návštěvnické lahůdce, kterou chystá Vagonářské muzeum ve Studénce.
Planetárium: Výzkumy symbolů, symbolika výzkumů. Století archeologů na Pražském hradě a kreslené Taje nanosvěta
100 let Archeologického ústavu na Pražském hradě (4:32) – Příběhy s pětkou: Jak to bylo se Slávií (21:00) – Kniha: Poslední siréna (25:41) – Kreslené Taje nanosvěta (30:05)
Východočeské výlety: Výlet za židovskými památkami do Svitav
Před první světovou válkou žilo ve Svitavách mnohem více židů než Čechů. Ale události druhé války a odsun německého obyvatelstva proměnilo Zwittau ve Svitavy se zcela novým osídlením.
Jihočeská vlastivěda: Budějovický rozhlas se poprvé ozval 5. května 1945. Vysílání zajistili nadšenci bez zkušeností
- května 1945, toto datum můžeme považovat za prvopočátek Českého rozhlasu České Budějovice. V ten den totiž začala skupina dobrovolných nadšenců na základě požadavku Jihočeského revolučního národního výboru vysílat z malé místnosti bývalé strážnice na českobudějovické radnici.
Leonardo Plus: Chemik Kučera: Nealkoholické pivo už chutná jako klasické
Alkoholické, bez alkoholu a dnes i pod vlivem klimatických změn. Historie piva, jeho měnící se složení a výroba slouží jako průřezové téma napříč jinak vzdálenými vědeckými obory. „Nesmíme na to nahlížet z materiálního hlediska, že jdeme do hospody jen za pivem. Ale spíš z toho sociálního, že se u piva setkáváme,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus Lukáš Kučera z Katedry analytické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Východočeské výlety: Vysoké Mýto je s vůní benzínu spojeno už 100 let
S automobily je Vysoké Mýto propojené už celé století. V roce 1925 totiž vyrobil Josef Sodomka první karoserii a láska ke čtyřem nebo dvěma kolům trvá ve městě dodnes.
Vltavín: Motovidlo, škapulíř, zástěra… Věci dříve běžné jsou dnes pro mnoho lidí velkou neznámou
Měli jste někdy možnost podívat se ve staré vesnické chalupě nebo domě po předcích do různých pozapomenutých zákoutí? Tam mnohdy člověk najde věci, nad kterými zvláště mladá generace kroutí hlavou a absolutně netuší, k čemu byly.