Český rozhlas - Příroda
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Jihočeská vlastivěda: V podzemí pod křídlem zámku v Českém Krumlově se skrývá původní hradní hláska, příkop i ulice

Pokud bychom měli stroj času a dostali se do středověkého Českého Krumlova, asi bychom město vůbec nepoznali. Na místě dnešního zámku by stál mohutný gotický hrad, ze západu by ho kryl hradní příkop s hláskou a vstup by byl možný po padacím mostě.

02:04

Český rozhlas - Příroda

Vydává: Český rozhlas

Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.

Web

Dnes 01:51

Jihočeská vlastivěda: Rozhledna na vrchu Semenec v Týně nad Vltavou patří k nejnižším v zemi, přesto nabízí krásný výhled

Když stoupáte na klasickou rozhlednu, zpravidla počítáte schody třeba do stovky. V Týně nad Vltavou na Českobudějovicku na tom nezáleží. Na vrchu Semenec stojí rozhledna, která je čtvrtou nejnižší v České republice.

Včera 03:12

Síťovka: Moo Deng trend. Roztomilý hrošík pobláznil miliony lidí

Hroší slečna Moo Deng z Thajska je velká celebrita. Její fotky a videa viděly na internetu miliony lidí po celé světě. A vypadá to, že se rozmáhá nový Moo Deng trend.

Včera 01:45

Jihočeská vlastivěda: V Dunajicích je nouze, zabili tam Francouze. Text zlidovělé písničky popisuje skutečnou událost

Nešťastná událost, o které se zpívá ve zlidovělé písni začínající slovy „V Dunajicích je nouze, zabili tam Francouze“, se odehrála v průběhu napoleonských válek na Jindřichohradecku. V lednu 1806 se do Dunajovic ze směru od Lomnice nad Lužnicí doslova doplazil zubožený francouzský voják. Naříkal a prosil, aby ho dopravili do Lišova, kam odtáhl jeho regiment.

Před třemi dny 41:43

Planetárium: Chobotnice - příběhy osmi ramen a středověké rukopisné herbáře v databázi Herbaria manuscripta

Zajímavosti ze života i anatomie chobotnic (4:29) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Původ meteoritů (23:18) – Herbaria manuscripta, 1. část: Středověké herbáře (28:45)

Před třemi dny 01:37

Jihočeská vlastivěda: Z chýnovského pivovaru zbyl jen mohutný sloup, který podpíral klenbu ve varně. Uvidíte ho v parčíku

Pivovary se dříve nacházely prakticky ve všech městech a městečkách, ale i v menších obcích při šlechtických sídlech. Zajímavou historií se v tomto směru může pochlubit například Chýnov na Táborsku.

Před čtyřmi dny 50:15

Leonardo Plus: Příběh Růženy Vackové: Věznily ji dva režimy, milost odmítla

Česko si připomíná 35 let od znovunabytí svobody. Křehkost demokracie ilustruje i příběh profesorky, intelektuálky a disidentky Růženy Vackové, ženy generace a formátu Milady Horákové. „Donedávna to bylo naprosto neznámé jméno, přestože to je jedna z vědeckých průkopnic mezi ženami,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus historička Adéla Gjuričová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky.

Před čtyřmi dny 03:15

Pojďte s námi do zoo: Žije v pavilonu žiraf, ale žirafa to není

Roháč žirafí - brouk čeledi bezobratlí má svůj název podle tvaru jeho růžků a je to jeden z roháčů, který má nejdelší rohy co existují na naší planetě.

Před pěti dny 25:32

Laboratoř: Také hmyz se může opít. A to z nektaru nebo zkvašených plodů

Etanol je přirozeně přítomen v téměř každém ekosystému na světě. V palmovém ovoci v Panamě vědci naměřili dokonce 10,2 procent alkoholu. Hmyz zajímá etanol zvláště kvůli jeho energetické hodnotě, živočichové ale alkohol někdy vyhledávají kvůli požitku z něj. „Alkohol je dobře dostupná energie,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus entomolog Robert Tropek. Podle zápachu zrajícího nebo zkvašeného ovoce se živočichové v evoluci naučili hledat místa, kde je hodně cukru.

Před pěti dny 53:01

Meteor: Meteor o vzorcích z Měsíce, antidepresivech a dýchání pod vodou

Poslechněte si:01:10 Vzorky z odvrácené strany Měsíce11:30 Jak fungují antidepresiva?23:20 Vynález diody27:57 Umí ještěrka dýchat pod vodou?35:54 Blýská se na Jupiteru?47:16 Krása a bizarnost kůrovcůHovoří astronom Pavel Gabzdyl, psychiatr Martin Anders nebo fyzička Ivana Kolmašová. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Kůrovci Jiřího Hulcra čte Matouš Ruml.