- Podcasty
- Český rozhlas - Příroda
Poslechněte si podcast: Jihočeská vlastivěda: Mrkvové záhony na návsi. To byl jev tak nevídaný, že jihočeské Zlivi vynesl přezdívku Mrkvanov
Lidová pojmenování pro některá sídla mají spíše hanlivý charakter. Někde jde o pojmenování známé pouze v bezprostředním okolí, jinde se dostane do širšího povědomí společnosti. Druhým případem je přezdívka Mrkvanov, která se vžila pro jihočeské město Zliv.
Český rozhlas - Příroda
Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.
Vltavín: Vánoční speciál Vltavínu – z Pohádkové kovárny přes Radonickou tvrz až k požehnání lokomotivě
Vánočně laděné vydání magazínu Vltavín zpestříme pohádkovými nebo nadpřirozenými příběhy a jedním splněným snem, který se splnil právě o adventu.
Laboratoř: U italského pobřeží nahrazuje zničené ekosystémy odolný mlž
Zatímco od poloviny 19. do poloviny 20. století počet mořských měkkýšů i jejich kořisti u pobřeží Itálie rostl, od té doby tam kvůli lidské činnosti život pulsuje mnohem méně. Místo vymřelých druhů se v této části Jadranu úspěšně šíří odolný mlž zvaný korbikula. Ten dokáže v nepříznivých podmínkách zpomalit provoz těla.
Východočeské výlety: První vánoční strom se na náměstí objevil před 100 lety
V prosinci 1925 vztyčili v Brně první vánoční strom republiky. O rok později se přidala další čtyři města. Byly mezi nimi i Pardubice. S Východočeskými výlety se vrátíme nejen do historie, ale přiblížíme vám také příběh letošního stromu, který zdobí Pernštýnské náměstí.
Meteor: Meteor o bronzových zvonech, operaci v narkóze a zmraženém ovoci
Poslechněte si:00:53 Jak se ladí zvony?14:24 První operace v narkóze19:44 Proč je ovoce po rozmražení sladší?25:55 Když se reklama přepočítáNegativní entropieHovoří zvonař Petr Manoušek nebo chemik Jan Havlík. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Matematické kixy Matta Parkera čte Martin Myšička.
Od Pradědu na Hanou: Nová Pláň vznikla kolem měděného hamru, který zmizel pod hladinou Slezské Harty
Cesta do Nové Pláně pro autora rozhlasové pohlednice začala poté, co mu Igor Hornišer z Bruntálského muzea ukázal fotografii obrazu, na němž byla pozoruhodná průmyslová stavba a v pozadí kopec s křížem na vrcholu. Údolím tekla řeka. Tehdy se společně dohadovali, kdeže dávný umělec obraz na přelomu 19. a 20. století namaloval. A právě tehdy padla volba na Novou Pláň.
Od Pradědu na Hanou: Kaplička U tajného trápení skrývala po staletí potvrzení dávné pověsti
Kousek za Javorníkem při cestě na Travnou stojí přímo u cesty po staletí malá kaplička, které se odpradávna říkalo u Tajného trápení. Vázala se k ní malebná pověst, která se při opravě ukázala být možná pravdivější, než se v minulosti zdálo.
Máme rádi zvířata: Jaké novinky chystá Zoo Hluboká
Cyklus o historii a současnosti Zoo Hluboká v magazínu Máme rádi zvířata se uzavírá. Posledními hosty jsou zooložka Markéta Jariabková a zástupce ředitele Roman Kössl, kteří prozradí, jaké stavitelské i chovatelské novinky se v zoo chystají.
Jihočeská vlastivěda: Ostrov Naxos je nejen v Řecku, ale i v Česku – uprostřed rybníka Velká Holná na Jindřichohradecku
Exoticky znějící název Naxos jako by ani nepatřil do Čech. Částečně je to pravda. Známější Naxos je totiž řecký ostrov, největší v souostroví Kyklady v Egejském moři. Jenomže v jižních Čechách najdeme ještě jeden Naxos a také je to ostrov. Sice menší, ale přesto výrazný. Dokonce jde o jeden z největších rybničních ostrovů v celé České republice.
Jihočeská vlastivěda: Mládenci zběsile pobíhali v kostýmech a stínali hlavy kohoutům. I takové zvyky patřily ke svatbám
Stínání hlav kohoutům při svatbách patřilo mezi rozšířené zvyky, které se na našem území udržovaly ještě v předminulém století. O tom, že se tento obyčej vyskytoval v minulosti i v Netolicích na Prachaticku, svědčí nařízení tamních radních z roku 1748, které nabádalo družby a mládence k počestnému chování.