Český rozhlas - Příroda
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Máme rádi zvířata: Poznejte fascinující brouky zlatohlávky a poslechněte si, proč se říká „krade jako kolčava“

V magazínu Máme rádi zvířata představíme brouky zlatohlávky – fascinující hmyzí klenoty s kovovým odleskem a hlučným letem. Také budeme mluvit o onemocnění meziobratlových plotének u psů a nakonec o lidovém rčení „krade jako kolčava“. K poslechu ze Jitka Cibulová Vokatá.

25:05

Český rozhlas - Příroda

Vydává: Český rozhlas

Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.

Web

Včera 01:31

Jihočeská vlastivěda: Pouliční elektrické lampy zářily už v roce 1887 v Jindřichově Hradci a Písku díky Křižíkovi

František Křižík se narodil v Plánicích na Klatovsku do obuvnické rodiny. Sám ale u verpánku nezůstal. Život ho svedl k technice. Působil na mnoha místech tehdejší monarchie, která svou prací doslova rozzářil. A patřily mezi ně i jižní Čechy.

Před dvěma dny 01:34

Jihočeská vlastivěda: Hrabě Černín dokázal do sbírky sehnat texty, které vlastní rukou napsali Mozart, Goethe či Napoleon

Sběratelství patří mezi obory, jimž se nekladou žádné meze. Někdo sbírá poštovní známky, jiný historická vozidla, další třeba obaly od čokolád. Kouzlu sběratelství svého času podlehl také hrabě Evžen Karel Černín z Chudenic (1796–1868), vzdělaný šlechtic a milovník umění.

Před třemi dny 35:45

Podhoubí: Lidé i polovinu času v práci vydělávají na majitele nemovitosti. S Patočkou o solidární ekonomice

Spoluzakládal hnutí Limity jsme my, které prosazovalo konec těžby uhlí. Byl u začátků platformy Re-set, která hledá řešení sociálně-ekologických problémů. Aktuálně pracuje na doktorandském projektu na Environmentálních studiích FSS MUNI v Brně. Říká o sobě, že je dítě se zelenou plenkou a že ho už moc nebaví babrat se v pocitech, které v člověku vyvolává klimatická změna. Hostem Podhoubí je Jožka Patočka.

Před třemi dny 07:57

Křížem krajem: Jednou z výrazných staveb ostravského obvodu Stará Bělá je budova Husova sboru

Navštívíme Husův sbor ve Staré Bělé, který je zázemím pro členy Československé církve husitské. A podíváme se do interiéru, který zdobí díla místních umělců.

Před třemi dny 01:44

Jihočeská vlastivěda: Román Zámek psal Franz Kafka v Plané nad Lužnicí. Neměl tam ale klid a dílo nedokončil

Osek na Strakonicku, Planá nad Lužnicí na Táborsku a České Velenice na Jindřichohradecku. To jsou tři místa na jihu Čech, která se mohou chlubit tím, že u nich zanechal stopy světoznámý židovský spisovatel Franz Kafka.

Před čtyřmi dny 09:30

Křížem krajem: V Jablunkově vám ukáží, jak v dávných dobách žily a hospodařily sestry Alžbětinky

Každého předmětu, který uvidíte v muzeu v Klášteře Alžbětinek v Jablunkově, se dotýkaly ruce dávných řádových sester. Do klášterního muzea nahlédneme společně se sestrami Bonaventurou a Magdalenou.

Před čtyřmi dny 41:32

Východočeské výlety: V Žáravicích se každý druhý a třetí jmenují Panchártek

Žáravice jsou jednou z nejmenších samostatných obcí Pardubického kraje, mají pouhých 116 obyvatel. A podle četnosti příjmení Panchártek by se mohlo zdát, že pod tvrzištěm Hrady žije jedna rozvětvená rodina.

Před čtyřmi dny 40:54

Planetárium: Rozhovor s objevitelem štědrovečerní komety, dění u Měsíce a další očekávané události v kosmonautice

Martin Mašek a jeho kometa (4:44 ) – Astronomie: Další zajímavosti o kometě C/2024 Y1 (15:14) – Kosmonautika v roce 2025, 3. část: Orbita, Měsíc a librační body (20:06)

Před čtyřmi dny 01:36

Jihočeská vlastivěda: Dudy upadnou v zapomnění, prorokoval v roce 1917 historik. Díky dudákům ze Strakonic se to nestalo

Nejstarší písemná zmínka o dudách v českých zemích pochází ze 13. století. K dudám se přidružovaly různé nástroje, třeba housle a klarinet, ovšem z důvodu měnícího se hudebního vkusu a nástupu dechových kapel v 19. století téměř vymizely.

Před pěti dny 49:21

Leonardo Plus: Vojtko: Ztráta věcí může přinést až fyzickou bolest

Knihy, oblečení, domy, auta, to všechno jsou věci, které nás obklopují a ke kterým máme často vztah. „Díky věcem můžeme vyjádřit naši identitu a autenticitu. Proto někdy tolik lpíme na určitých předmětech, protože nám říkají, kdo jsme,“ přibližuje odborník na vztahy a párový terapeut Jan Vojtko. V pořadu Leonardo Plus také vysvětluje, proč nás ztráta oblíbeného předmětu bolí a proč tolik prožíváme, když nás blízký člověk špatně obdaruje.