- Podcasty
- Český rozhlas - Politika a zpravodajství

Poslechněte si podcast: Vinohradská 12: Vyhrožovali mu? Konec ředitele České televize
Konec šéfa České televize. Co mu předcházelo? Údajné vydírání, výtky a taky hádka radních. Co bude dál? A stane se volba nového generálního ředitele nebo ředitelky tématem podzimních sněmovních voleb? Téma pro Filipa Rožánka, mediálního analytika z portálu Digizone. Ptá se Matěj Skalický.
Český rozhlas - Politika a zpravodajství
Aktuální zprávy z domova i ze světa. Komentáře a souvislosti.
Zaostřeno: Nejsme si jisti svou budoucností ani naší země, říká student o protestech v Turecku
V Turecku se opět protestuje proti zatčení a věznění populárního starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua. Tradiční prvomájové průvody se změnily v demonstrace, při kterých policie zatkla stovky lidí. Současné protesty jsou největší od roku 2013, kdy se obyvatelé Turecka postavili proti vládě – tehdy ještě premiéra – Recepa Tayyipa Erdogana. Střety si vyžádaly 11 mrtvých.
Dvacet minut Radiožurnálu: Stanjura: Harmonogram stavby bloků v Dukovanech je napjatý
Ve středu měla být podepsána smlouva na stavbu nových dvou bloků jaderné elektrárny Dukovany s korejskou firmou KHNP. Krajský soud v Brně však kvůli stížnosti francouzské firmy EDF vydal předběžné opatření, kterým zakázal smlouvu podepsat. „Skutečně jsme vybrali tu nabídku, která je nejvýhodnější. Mrzí mě, že neúspěšný uchazeč využívá tuto možnost,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu ministr financí a první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.
Interview Plus: Analytička: Potřebujeme vztahy s Čínou bez Zemanovy blamáže
Česko chystá revizi vztahů s Čínou, kterou má vláda Petra Fialy (ODS) už ve svém programovém prohlášení z ledna 2022. Podle analytičky z projektu Sinopsis Kateřiny Procházkové je to nezbytný krok, ke kterému mělo dojít dřív. „Koncepce je důležitá, aby se neopakovaly excesy a blamáže předešlého prezidenta a předešlé vlády. A abychom si z toho nich vzali ponaučení,“ zdůrazňuje pro Český rozhlas Plus.
Život k nezaplacení: Rovnostářské Česko? Žebříček Eurostatu srovnává nesrovnatelné úrovně chudoby, upozorňuje Prokop
Podle aktuálního žebříčku Eurostatu Čechy vloni ohrožovala chudoba a sociální vyloučení nejméně ze všech států EU. Opravdu je ve Skandinávii nebo v Lucembursku větší procento chudých lidí než v Česku? „Nechápu, proč Eurostat žebříček publikuje – má to svoje zásadní dopady. Jednak to omezuje diskusi, jak řešit chudobu v chudších regionech, za druhé podle toho EU cílí své politiky,“ poukazuje sociolog Daniel Prokop, že s mírou chudoby počítají fondy pro soudržnost společnosti.
Názory a argumenty: Petr Hartman: Vládní koalice si dokáže ve Sněmovně komplikovat život sama
Odškodnění klientů zkrachovalých bank v zákoně o státních symbolech. Zadávání veřejných zakázek v zákoně o surových diamantech. To jsou namátkou ukázky toho, jakým způsobem přistupovali v minulosti politici k prosazení některých věcí. Z nejrůznějších důvodů se nenamáhali s vytvořením příslušného předpisu. Zvolili rychlejší a pohodlnější cestu. Problém vyřešili pozměňovacím návrhem při projednávání zákona, který se týkal něčeho úplně jiného. Vznikaly tím tzv. přílepky.
Názory a argumenty: Tereza Zavadilová: Je tu další válka. Tentokrát o satelity
Žijeme ve válečné době. Muži, co řídí svět, vedou obchodní války, diplomatické války, informační války i skutečné krvavé konflikty. Na byznysovém poli se vedle války o dominanci v počítačových čipech vede také boj o satelity. Není divu, kdo panuje nad družicemi schopnými přinášet mobilní signál, vítězí v mnoha oblastech aktuálních pro svět.
Názory a argumenty: Veronika Lefrancois: Konkláve začíná
Od 7. května se Sixtinská kaple ve Vatikánu opět stává dějištěm jednoho z nejstarších a nejzáhadnějších náboženských rituálů – papežského konkláve. Turisté, kteří se sem chystali obdivovat slavné Michelangelovy fresky, mají smůlu. Kaple totiž prošla v posledních dnech úpravami, aby mohla hostit 133 kardinálů-volitelů, tedy těch členů kardinálského kolegia, kterým ještě nebylo 80 let.
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Sporné body školského zákona. Konflikt Indie a Pákistánu. Hlasování o papeži
Je ministerstvo školství připravené řešit sporné body novely školského zákona? Proč se po letech obnovil konflikt mezi Indií a Pákistánem a jak může ovlivnit politickou situaci v obou zemích? A jak by mohly být rozloženy hlasy ve sboru kardinálů, kteří dnes začnou volit nového papeže?
Názory a argumenty: Poslechněte si všechny středeční komentáře s Ondřejem Konrádem
Jako propuštění z věznice Shawshank. Inflace pod dvěma procenty. Další válka. Tentokrát o satelity. Vládní koalice si dokáže ve Sněmovně komplikovat život sama. Konkláve začíná. Od Merzovy vlády se čeká nový rozjezd Evropské unie.
Pro a proti: Mají policisté brát tolik jako vojáci? Populismus, vadí ANO
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) chce upravit svůj návrh na růst platů policistů a hasičů podle toho, co předloží ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Ta už dříve řekla, že vojáci by měli dostat měsíčně o 8300 korun více. „Je to populistický předvolební krok,“ kritizuje poslanec Jiří Mašek (ANO). „Nůžky se rozevírají, je potřeba to vybalancovat,“ oponuje poslanec Pavel Žáček (ODS).