• Podcasty
  • Český rozhlas - Politika a zpravodajství
Český rozhlas - Politika a zpravodajství
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Vinohradská 12: Soumrak liberální demokracie?

Komu a proč vadí liberální demokracie? Pozorujeme její soumrak? A jakou roli v tom hraje americký prezident Donald Trump? Téma pro docentku Petru Guasti, politoložku se specializací na demokratické režimy z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a Národního institutu SYRI. Ptá se Matěj Skalický.

22:58

Český rozhlas - Politika a zpravodajství

Vydává: Český rozhlas

Aktuální zprávy z domova i ze světa. Komentáře a souvislosti.

Web

Včera 23:55

Dvacet minut Radiožurnálu: Graubner: Akcent na chudé a lidi na okraji společnosti s novým papežem zůstane

Jaký je a bude nový papež Lev XIV.? Jak se postaví k umělé inteligenci, sexuálním menšinám nebo rozvedeným věřícím? A můžeme v brzké době očekávat jmenování nového pražského arcibiskupa? „Umím si představit, že smrt papeže a nový papež připraví nějaké zdržení, ale to může být otázka týdnů nebo krátkých měsíců,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner.

Včera 26:03

Interview Plus: Amerikanistka: V USA sílí katoličtí tradicionalisté

Papež Lev XIV. se ujímá úřadu jako první Američan v dějinách katolické církve. Ke katolicismu se hlásí i někteří představitelé administrativy Donalda Trumpa v čele s viceprezidentem J. D. Vancem. S novým papežem se ale názorově rozcházejí. „Pod vedením papeže Františka se Vatikán stal spíše progresivnějším a leccos nasvědčuje tomu, že Lev bude pokračovatelem jeho linie,“ míní amerikanistka Kateřina Březinová, podle níž mezi americkými katolíky přibývají spíš tradicionalisté.

Včera 03:50

Názory a argumenty: Jiří Leschtina: Marné Čechů volání po jednotě v bezpečnostní politice

Byl to dost ponurý průzkum, který před pár dny zveřejnila agentura IPSOS. Podle něj si osm z deseti Čechů myslí, že svět čelí největší nejistotě od roku 1989. Pouze třetina lidí přitom očekává, že další generace budou žít v lepším světě, než je ten dnešní.

Včera 04:06

Názory a argumenty: Jefim Fištejn: Umíte číst zprávy?

Jeden ze zásadních problémů soudobých sdělovacích prostředků tkví v tom, že zpravodajci dávno nevidí smysl svého počínání v podání svědectví o stavu světa, nýbrž v jeho interpretaci. Spotřebiteli informací je potom nabízený hotový výklad fakt místo látky pro vlastní úsudek. Obzvlášť to platí pro informování o situaci ve Spojených státech.

Včera 04:02

Názory a argumenty: Julie Hrstková: Regulace nájemného nefunguje. Přesto se světem valí jako lavina

Dostupnost bydlení patří v ČR k nejhorším v rámci EU. Platí to nejen pro nákup vlastního bytu nebo domu či pro nájmy. Jejich ceny rostou s klesající nabídkou – první čtvrtletí letošního roku nebylo v tomto ohledu žádnou výjimkou. Pokud inflace v prvním kvartále letošního roku dosáhla v meziročním srovnání 2,7 procenta, v oddíle bydlení se zvýšily ceny nájemného z bytu o 6,5 procent, uvádí Český statistický úřad.

Včera 03:18

Názory a argumenty: Petr Šabata: Proč je zpoždění školského zákona vinou politiků tak nezodpovědné

Novela školského zákona, jejíž projednání se ve Sněmovně neskutečně vleče, řeší i jiné problémy než jen financování nepedagogických pracovníků, a proto je její zdržení chybné a nebezpečné.

Včera 19:53

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: EK a dostavba Dukovan. Zelenskyj a Putin v Turecku. Nelegální billboardy

Jak odpoví ministerstvo průmyslu a obchodu na výzvu Evropské komise, aby vláda odložila podpis smlouvy o stavbě nových jaderných bloků v Dukovanech? Je reálné, že by se už za několik dnů sešli v Turecku ukrajinský a ruský prezident? A jak složité je z pohledu krajských samospráv odstraňování nelegálních billboardů kolem silnic?

Včera 26:01

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny pondělní komentáře s Ondřejem Konrádem

Evropská komise navrhla seznam amerického zboží, na které by EU měla uvalit cla. Proč je zpoždění školského zákona vinou politiků tak nezodpovědné? Regulace nájemného nefunguje. Přesto se valí světem jako lavina. Marné Čechů volání po jednotě v bezpečnostní politice. Umíte číst zprávy?

Včera 24:13

Pro a proti: Osvobodili nás Sověti? Svobodu nepřinesli, říká historik

Přivezla Rudá armáda v květnu 1945 do Československa svobodu? „Totalitní Sovětský svaz nebyl svobodný a nemohl svobodu ani přinášet. Spíš přinesl vítězství nad nacismem,“ míní v pořadu Pro a proti historik a filozof Petr Hlaváček, hlavní editor časopisu Forum 24. „Svobodu omezil už poválečný nacionalismus a etnická čistka Němců a Maďarů,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus politolog Ondřej Slačálek.