- Podcasty
- Svět ve 20 minutách

Poslechněte si podcast: Grónský dokument nutí Dány čelit vlastní koloniální historii
Ještě třaskavějším tématem než Donald Trump byl po dva týdny v Dánsku filmový dokument o těžbě v Grónsku. Ačkoliv je celý příběh dobře známou historií, jeho zpracování vyvolalo silné emoce. Píše o tom britský deník Guardian. Snímek s názvem Grønlands hvide guld, v překladu Grónské bílé zlato, pojednává o tamní dánské těžbě kryolitu – poměrně vzácného minerálu, který je využíván k výrobě hliníku nebo ve sklářství.
Svět ve 20 minutách
Na serverech celého světa hledáme témata, která unikají českému tisku.
Válku na Ukrajině teď nechce ukončit ani Moskva, ani Kyjev, ani Evropská unie
Delegace Američanů a Rusů daly v Istanbulu jasně najevo, že jednají o normalizaci působení svých diplomatických misí, a nikoli o válce na Ukrajině. Kromě Donalda Trumpa, který sní o získání Nobelovy ceny míru, nechce Rusko ani Ukrajina, ani Evropská unie konflikt v této chvíli ukončit. Nikdo není spokojen se svou vyjednávací pozicí a v sázce je pověst všech, píše politoložka Nina Chruščovová z americké New School v New Yorku pro server organizace Project Syndicate.
Děti ve Švédsku jsou verbovány gangy podporované Íránem
Zpravodajský server americké stanice CNN vydal rozsáhlý investigativní článek, ve kterém odhaluje praktiky zločineckých gangů ve Švédsku. Ty podle novinářů verbují tamní nezletilé, aby za ně na objednávku útočili zejména proti cílům spojeným se židovským státem Izrael.
Etnograf: Putinismus je v Rusku povrchní, lidé jsou bezmocní
Britský etnograf Jeremy Morris jezdí do Kalužské oblasti jihozápadně od Moskvy už více než čtvrt století. Psal o ní už ve své první knize o dělnických komunitách v Rusku po rozpadu Sovětského svazu. Region figuruje i v Morrisově nejnovější publikaci s názvem Každodenní politika v Rusku. Jde o rozsáhlou studii o reakci ruské společnosti na plnohodnotnou ruskou invazi na Ukrajinu. Rozhovor s Morrisem přináší nezávislý ruský deník Moscow Times.
Změna klimatu: Průměrný člověk zchudne až o 40 procent
Pokud se globální klima oteplí o čtyři stupně, průměrný člověk výrazně zchudne. Ukazuje to nový výzkum, který tvrdí, že předchozí ekonomické modely podceňovaly dopad globálního oteplování i důsledky změny klimatu na narušení dodavatelských řetězců, píše britský deník Guardian. Podle vědců budou mít na toto zchudnutí rozhodující vliv spíš extrémní projevy počasí než průměrná teplota.
„Nová ropa“. Jak bohaté je ve skutečnosti Grónsko?
Grónsko se nechtěně stalo středem pozornosti celého světa, protože prezident Donald Trump se ho snaží získat. Diplomatické vztahy mezi Spojenými státy a Dánskem se prudce zhoršily poté, co Washington vyjádřil přání toto autonomní arktické území Dánska ovládnout. Trump stále tvrdí, že jde o záležitost národní bezpečnosti, ale netají se svým zájmem o grónské přírodní zdroje, píše evropský server Euronews.
Autokraté ve světě následují Trumpa a přitvrzují
Podle zákona, který v Maďarsku zakazuje „propagovat“ homosexualitu, dostávala knihkupectví pokuty za to, že takové knihy prodávala bez uzavřených obalů. Ředitel jednoho muzea byl propuštěn, protože pouštěl nezletilé na výstavu, kde byly obrázky dvojic stejného pohlaví. Vláda Viktora Orbána však dosud nezakazovala každoroční pochod Pride, píše americký deník Washington Post. Nedávno ale maďarský parlament schválil zákaz tohoto pochodu. A práva omezují i další autokraté.
Evropa kupuje víc jaderného paliva z Ruska než před válkou
Mezinárodní reputace ruské státní korporace Rosatom – jednoho ze světových lídrů jaderné energetiky – značně utrpěla v roce 2022 v důsledku její účasti na obsazení ukrajinských jaderných elektráren. Sankce na ni ale uvaleny nebyly především proto, že Rosatom dlouhá léta posiloval svůj vliv na zahraniční partnery, píše v analýze nezávislého ruského vydání 7x7 Gorizontalnaja Rossija Konstantin Fomin, bývalý mediální koordinátor ruské pobočky Greenpeace.
Historie boje proti TBC měla mnoho bludných kruhů. Teď sledujeme začátek dalšího, tvrdí spisovatel
Konec americké zahraniční humanitární pomoci může způsobit nebezpečné šíření tuberkulózy. Pro magazín The Atlantic o tom píše spisovatel a novinář John Green. Jeho kniha a názvem Everything Is Tuberculosis vyšla minulý týden.
Trump obrací svět naruby. A Čína cítí příležitost
Donald Trump od svého nástupu do Bílého domu obrací světový řád naruby. Washington stál léta na pozici hlavního architekta mezinárodního uspořádání, teď působí přesně naopak. Je politika „America First“ příležitostí pro globální posílení Číny a její iniciativy Pás a stezka? Odpověď hledá hongkongský deník South China Morning Post.