• Podcasty
  • Český rozhlas - Komentáře a glosy
Český rozhlas - Komentáře a glosy
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Veronika Lefrancois: Vlny veder v Itálii aneb Kdo má právo na stín? A kdo ne?

Itálii už několik týdnů sužují rekordní vedra, která se rok od roku opakují častěji. Na mnoha místech šplhají teploty k 40 °C už od dopoledne, a neklesají ani večer. Vlna veder na konci června byla smrtelná po celé Evropě, ale nejvíc obětí zaznamenal italský Milán, kde podle odhadů zemřelo kvůli horku až 500 lidí. U více než 300 z těchto úmrtí vědci přímo spojují příčinu s klimatickými změnami způsobenými lidskou činností, hlavně spalováním fosilních paliv.

03:25

Český rozhlas - Komentáře a glosy

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější události očima novinářů a odborníků.

Web

Včera 23:55

Dvacet minut Radiožurnálu: Maláčová: S komunisty se do sněmovny dostaneme. Pět procent na obranu je likvidace státu

Hnutí Stačilo! přistoupilo na nabízenou dohodu se sociálními demokraty. Co se změnilo od posledního vyjednávání, které bylo přerušeno? A může dojít k referendu, ve kterém by se rozhodovalo o výši výdajů na obranu? Jaký je postoj sociální demokracie k setrvání v NATO? Předsedkyně SOCDEM a bývalé ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové se ptal Vladimír Kroc.

Včera 03:47

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Ostrov se chystá na válku

Tchaj-wan se chystá na válku. Ne proto, že by ji chtěl, ale aby jí zabránil, nebo v ní alespoň obstál. Proto má za sebou největší vojenské, ale také civilní cvičení ve svých dějinách. Tchajwanci pochopitelně nacvičovali jedinou variantu ohrožení, o které se reálně uvažuje, a to je útok ze strany čínské lidové armády. Proto se obyvatelé severu ostrova, tedy Tchaj-peje a okolí, učili, co dělat, pokud dojde na nejhorší scénář.

Včera 04:59

Názory a argumenty: Alexandr Mitrofanov: Cenzura v Rusku je zakázána, ale musí být ještě tužší

V Ústavě Ruské federace je odstavec 5 článku 29, který praví: „Cenzura se zakazuje.“ Přesto má být ruská cenzura ještě tužší než je teď. Jak je to možné? Příkaz z nejvyšších míst, která v této zemi stojí nad zákony a ústavou, nedávno tlumočil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. V rozhovoru pro médium Expert řekl: „Nyní je v naší zemi bezprecedentní doba vojenské cenzury.“

Včera 04:30

Názory a argumenty: Karel Barták: Evropská komise navrhla odvážný rozpočet, spoustu hráčů rozladila

Návrh nového sedmiletého rozpočtu Unie na léta 2028 až 2034 je odvážný. Pokud by byl schválený, znamenal by významný rozchod s dosavadní praxí, kdy lví podíl evropských peněz spotřebovávali na své projekty zemědělci a chudší regiony. Evropa má nové priority, a ty se v návrhu jasně odrazily – konkurenceschopnost, obrana, digitalizace, věda a výzkum podpora Ukrajině.

Včera 26:06

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny páteční komentáře s Petrem Schwarzem

Předvolební spílání Evropské unii je cesta do pekel. Evropská komise navrhla odvážný rozpočet, spoustu hráčů rozladila. Dusno kolem Tchaj-wanu. Cenzura v Rusku je zakázána, ale musí být ještě tužší. Koho chce Babiš útoky na českou muniční iniciativu oslovit? Voliče SPD nepřetáhne, nerozhodnuté odradí.

Včera 25:00

Jak to vidí...: Ekonom Kovanda k rozpočtu EU: Terno pro americké firmy a chybějící mraky peněz z digitální daně

Evropská komise ve středu představila první návrh nového sedmiletého rozpočtu na roky 2028–2034 v objemu dvou bilionů eur. Teď se čekají dvouletá tvrdá vyjednávání. „Dochází k zásadnímu přeskupování priorit EU ve směru ke konkurenci a bezpečnosti a úbytku výdajů na soudržnost a vyrovnávání regionálních nerovností,“ říká ekonom Lukáš Kovanda. Dalšími tématy jsou americká cla, extrémní zájem o hypotéky navzdory drahým nemovitostem a narůstající dluh Francie.

Včera 03:18

Glosa Plus: Eva Turnová: Magie alikvot

Před měsícem jsem měla vernisáž obrazů v kostele svatého Ambrože v Hradci Králové. „Konečně jsme zprovoznili naše nové zvony, chceš se na ně podívat? Máte toho dost společnýho“, řekl mi farář. „Jakože jsem dutá?“

Včera 03:26

Zápisník zahraničních zpravodajů: Victor Hugo nebyl jen spisovatel, ale i politický aktivista, ukazuje expozice v jeho rodném domě

Město Besançon na východě Francie je pyšné na svého rodáka, spisovatele Victora Huga. Jeden z nejznámějších spisovatelů všech dob byl také velmi angažovaným politikem. Během svého života musel Victor Hugo prchnout z Francie a exil trávil na britských ostrovech. Jak jeho rodný dům v Besançonu na samém počátku 19. století vypadal, se neví. Tamní expozice se proto zaměřuje především na Hugovy společenské aktivity.

Včera 03:14

Ranní úvaha: Anna Beata Háblová: Trenažer kompromisů

Architektura je obrazem doby. Veřejný prostor je obrazem lidí. Kdo nás vidí, když jsme v něm? Možná kamerový systém, možná jen další lidi. Máme o to veřejné zájem, nebo ne? Veřejný prostor je obývákem města. Hnětený z těsta různorodých tužeb. Někdo v něm chce krmit holuby, někdo být producentem služeb, jiní jím jen potřebují projít.

Včera 03:45

Názory a argumenty: Lída Rakušanová: Předvolební spílání Evropské unii je cesta do pekel

Dštít oheň a síru na Evropskou unii není tentokrát jen obvyklou léčkou populistů na voliče. Je to vzhledem k situaci ve světě balancování na ledě tak tenkém, že se podobá téměř ekonomické sebevraždě. Když Karel Havlíček z hnutí ANO viní Evropskou komisi z „totální neschopnosti“ vyjednat s Donaldem Trumpem celní podmínky podobné těm, které si dojednala Velká Británie, protože prý „nemá silné vyjednavače ani jasnou strategii“, manipuluje s voliči způsobem, volajícím do nebes.