Před třemi dny

Poslechněte si podcast: Týden očima Petra Schwarze: Hledání nástupců a nalezený kořen

Státním svátkem se zavřenými obchody jsme si připomněli konec 2. světové války v Evropě a prezident Zeman při té příležitosti tradičně jmenoval nové generály, a už rovněž tradičně vynechal šéfa BIS, plukovníka Koudelku.

04:27

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty. Každou neděli diskuse u kulatého stolu na aktuální témata a výběr nejlepších komentářů týdne. 

Web

Včera 25:57

Poslechněte si všechny pondělní komentáře s Ondřejem Konrádem

Souboj premiérů aneb Jak v krizi nepomáhat potřebným. Stavební zákon a zmatek pokračuje. Volby v Severním Porýní-Vestfálsku a pozice Scholzovy vlády. Ropné embargo má smysl, když bude hned a naplno. Co znamená zabití reportérky televize Al-Džazíra Širín abú Aklahové?

Včera 03:16

Petr Šabata: Souboj dvou premiérů aneb jak v krizi nepomáhat potřebným

„Víte, jak dlouho to trvá, než se běžnému českému občanovi podaří vyřídit příspěvek na bydlení?“ ptal se ve sněmovně šéf ANO Andrej Babiš premiéra. „Nejen vím, jak vypadá žádost o příspěvek na bydlení, ale sdílím i nespokojenost s tím, jak je to složité," odpověděl Petr Fiala (ODS) a připomněl, že tuhle byrokracii podědil po Babišovi. Oba pánové mají pravdu, bohužel. Příspěvek na bydlení, který se nabízí coby rychlá pomoc potřebným v současné krizi, do velké míry selhává.

Před dvěma dny 26:01

Poslechněte si všechny nedělní komentáře s Radkem Kubičkem

Nepříjemná jaderná nejistota v Putinově nespravedlivé válce. Bránila by Velká Británie Finsko a Švédsko ještě před jejich vstupem do NATO? Den Evropy plný beznadějné naděje. Koronavirus poprvé i v Severní Koreji. Vláda zase prohrála partii s prezidentem Zemanem.

Před třemi dny 26:00

Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Janem Fingerlandem

Prezident Zeman nadále ovlivňuje českou politiku. Odkaz kardinála Duky. Jaký bude příští český prezident? Česko se dočkalo zmocněnkyně pro lidská práva. Italský pacifismus ve válce na Ukrajině.

Před čtyřmi dny 25:48

Poslechněte si všechny páteční komentáře s Janem Bednářem

Happy end na ruský způsob. Co se například v Rusku nesmí a za co se trestá. Nemylme se. I Putin má své zahraniční fanoušky. Pohroma jménem Michl. Ukrajina, rozhořčení Němců a článek filozofa Habermase.

Před čtyřmi dny 03:33

Lída Rakušanová: Happy end na ruský způsob

Za to, že se Finsko, jehož hranice s Ruskem je víc než 1300 kilometrů dlouhá, rozhodlo pro vstup do Severoatlantické aliance a že ho nejspíš bude následovat i Švédsko, jehož vzdušný prostor co chvíli naruší ruská letadla, může ruský prezident Vladimir Putin poděkovat výhradně sám sobě.

Před pěti dny 25:56

Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Petrem Schwarzem

Už není čas. Stát musí začít pomáhat. Měnící se poměr sil mezi vládními stranami otestuje koaliční jednotu. Jak chápat novinky na předvolebním prezidentském kolbišti? Maďarsko blokuje ropné embargo proti Rusku. Rozbíjí tak strategicky důležitou jednotu EU. Izraelská vláda Naftaliho Beneta se zachránila. Na jak dlouho?

Před pěti dny 02:40

David Klimeš: Není už čas. Stát musí začít pomáhat

Vláda opakuje, že v drahotní krizi pomáhá potřebným. Není to pravda. Sestava dosavadních opatření je nedostatečná vzhledem k tomu, jakých hodnot dosahuje inflace. V dubnu to bylo meziročně nevídaných 14,2 procenta. Vláda opakovala, že se budeme muset v těžké situaci uskromnit. To se děje, z dat vidíme pokles nákupního apetitu domácností. Jenže bez pomoci státu to mnohé domácnosti nezvládnou. Projekt Českého rozhlasu Život k nezaplacení dokazuje, jak se nouze šíří republikou.

Před šesti dny 26:01

Poslechněte si všechny středeční komentáře s Ondřejem Konrádem

Cenový armagedon? Ještě nepředbíhejte. Putinův projev nejtrefněji komentoval Joe Biden. Jaká je ekonomická role Donbasu na Ukrajině. Co dělat, když světovou jadernou válku není možné vyhrát? Odpor šéfů Starbucks a Amazonu ukazuje odborářům v USA, že jejich boj má smysl.