- Podcasty
- Český rozhlas - Komentáře a glosy

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Petr Janyška: Polsko si chystá nového prezidenta
Už za měsíc, 1. června, si Polsko zvolí nového prezidenta. Ve hře jsou dva kandidáti, jeden za Tuskovu vládní stranu, druhý za opozici Jarosława Kaczyńského.
Český rozhlas - Komentáře a glosy
Nejnovější události očima novinářů a odborníků.
Dvacet minut Radiožurnálu: Vícha: Sociální demokracie s komunisty, to je neslučitelné
Bohumínská buňka strany SOCDEM vyzvala vedení strany, aby zvážilo zrušení místní organizace anebo vyloučení jejich členů. Ohradila se tak vůči údajnému vyjednávání o propouštění členů strany kvůli výrokům, se kterými vedení strany nesouhlasilo. „Vylučování ze strany v době, kdy nám už tak ubývá členů, není asi to nejhlavnější téma,“ vysvětluje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu senátor a místostarosta Bohumína na Karvinsku Petr Vícha (SOCDEM).
Názory a argumenty: Ondřej Soukup: Lekce z ukrajinské války
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj často ve svých projevech zmiňuje, že armáda jeho země je v dnešní době jednou z nejlépe připravených ozbrojených sil celého světa, a to na vojenské konflikty 21. století. Není to jen prázdná fráze. Platí za to hrozivou cenu v podobě statisíců padlých a zraněných, zničených budov a další infrastruktury. Nicméně je pravda, že vojenští specialisté z celého světa mimořádně podrobně pozorují boje na Ukrajině.
Názory a argumenty: Luboš Kreč: Warren Buffet jde do důchodu
Svět se loučí s Warrenem Buffettem. Sice nezemřel, ale oznámil, že ke konci roku, kdy mu bude už 95 let, odstoupí z postu šéfa skupiny Berkshire Hathaway. Tu vedl 60 let a vybudoval z ní mnohasetmiliardový konglomerát, který zhmotňoval jeho byznysové a investiční vize. Pátý nejbohatší člověk světa má pověst burzovního génia, ale jeho odkaz, zvlášť v dnešním světě, tkví jinde: v civilnosti, lidskosti a v edukaci.
Názory a argumenty: Petr Fischer: Respekt Scholzovi, odcházejícímu muži středu
S vojenskými poctami, za zvuků slavnostní hudby odchází ze scény devátý novodobý německý kancléř Olaf Scholz. Na rozloučenou si vybral tři své oblíbené skladby, které mu vojenská kapela v Berlíně zahrála. Kromě části z Bachových Braniborských koncertů a 60 let staré písně Beatles In My Life, to byl song Respect, proslavený Arethou Franklinovou. Jak symbolické: Nejenže Scholz minulé volby vyhrál právě s výzvou k respektu, ale jistou minimální úctu si žádá i jeho kancléřství.
Názory a argumenty: Libor Dvořák: Volodymyr Zelenskyj v Česku
Asi nejznámější světový politik této doby a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil i se svou ženou Olenou na dva dny Prahu. Protokolárně sice byla tentokrát důležitější ukrajinská první dáma, která k nám byla pozvána na Světovou zdravotnickou konferenci, ale „doprovázející prezident“ této příležitosti bohatě využil k pracovním schůzkám s českými politiky.
Názory a argumenty: Poslechněte si všechny úterní komentáře s Petrem Hartmanem
Výročí, s nímž si v současnosti nevíme rady. Zelenskyj v Praze. Respekt Scholzovi, odcházejícímu muži středu. Warren Buffet jde do důchodu. Lekce z ukrajinské války.
Okolo češtiny: Proč říkáme „uvidíme“ a ne „budeme vidět“?
Slovesa vidět a slyšet se v češtině vymykají běžným pravidlům budoucího času. Jazyková zvláštnost pod drobnohledem našeho bohemisty.
Glosa Plus: Iva Pekárková: První varhany v obchodním centru
Vešla jsem do obchodního centra v Croydonu málo používaným zadním vchodem a co nevidím? Varhany! Trčely v koutě ve zvýšeném přízemí, na pozadí barevných dinosaurů nalepených na zadní zdi dětského koutku, který s touhle nezvyklou oratoří sousedí.
Jak to vidí...: Politolog Jelínek: Oslavy konce války jsou naprostá tragédie. Nevíme jak a koho oslavovat
„Jak si připomínat osvoboditele, aby to nevypadalo jako podpora současného Ruska a Putina?“ zamýšlí se v pořadu Jak to vidí… politolog Lukáš Jelínek. A připomíná, že v Rudé armádě bojovali i Ukrajinci. Právě ukrajinský prezident byl teď na návštěvě v Praze. Jaký byl její význam? A jak květnové dny slaví čeští politici? Politolog se v záznamu rozhovoru komentuje také předvolební kampaň.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Od Iwo Jimy po Pouštní bouři. Válečná loď USS Wisconsin sloužila americkému námořnictvu půl století
Začátkem května před 80 lety se 2. světová válka v Evropě chýlila ke konci, daleko na východě v Tichém oceánu ale ještě Japonsko svádělo proti spojencům tvrdé boje. Do nich se zapojila i americká válečná loď USS Wisconsin, která dnes stojí v přístavu Norfolk ve Virginii jako ukázka plavidla, které bylo s přestávkami v aktivní službě skoro 50 let.