- Podcasty
- Český rozhlas - Politika a zpravodajství

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Martin Fendrych: Koho chce Babiš útoky na českou muniční iniciativu oslovit? Voliče SPD nepřetáhne
Bylo by zajímavé vědět, o jaké voliče teď vlastně Andrej Babiš usiluje. O nějaké nové, stále nerozhodnuté, usilovat musí, protože mu preference nerostou a sen o tom, že ANO bude vládnout samo, se rozplývá jak máslo na slunci.
Český rozhlas - Politika a zpravodajství
Aktuální zprávy z domova i ze světa. Komentáře a souvislosti.
Bruselské chlebíčky: Od svíčkové a smažáku až ke zbohatnutí země? Česko hledá svoji značku
Jakou věcí byste se pochlubili o Česku, kdybyste mluvili s někým ze zahraničí? I na to se ptá projekt Dobré ráno, Česko – iniciativa několika organizací, které zemi reprezentují v cizině, včetně ministerstva zahraničních věcí. O tom, jak se hledá značka ČR v nové epizodě Bruselských chlebíčků, mluví generální ředitelka Českých center Jitka Pánek Jurková.
Vinohradská 12: Unikla smrti. Novinářka se nevzdává lásky k Rusku
Neopětovaná láska. Ruská opoziční novinářka Jelena Kosťučenková miluje svou zemi. A to má tisíc důvodů se k ní otočit zády. Jenže zůstává nezlomná. Odmítá se své lásky k vlasti a lidem vzdát i přesto, že existuje vážné podezření, že se ji agenti Kremlu pokusili v zahraničí otrávit. Ptá se Matěj Skalický.
Názory a argumenty: Apolena Rychlíková: Problémy v oblasti duševního zdraví u dětí jsou stále více alarmující
Situace v oblasti duševního zdraví českých dětí je alarmující. Podle pilotního Národního monitoringu, který v říjnu 2023 provedl Národní ústav duševního zdraví ve spolupráci s Českou školní inspekcí, vykazuje 40 procent žáků devátých tříd známky středně těžké až těžké deprese a 30 procent středně těžké až těžké úzkosti. Co to reálně znamená? Že v běžné třídě o dvaceti dětech je přibližně osm žáků s depresivními příznaky a šest s úzkostnými poruchami.
Názory a argumenty: Petr Honzejk: Napumpovaného Turka střídají napumpované sliby
Zcela bez ironie se dá říci, že mimořádný krizový sněm se Motoristům povedl. Zaujal, píše se o něm. A dokonce nejen z pohledu, jak se strana postavila ke kauzám svého ultralídra Filipa Turka, rozebírá se i nově představený program.
Názory a argumenty: Karel Hvížďala: Sémantická krize jako největší nebezpečí
S mírnou nadsázkou lze tvrdit, že ze všech krizí, které nás ohrožují, tedy z krize politické, ekonomické, klimatické atd., je asi nejhorší krize sémantická. Tedy krize významů slov a frází.
Názory a argumenty: Jiří Leschtina: Zelenského seznam českých firem porušujících embargo? Je to ostuda i Fialovy vlády.
Když prezident Zelenskyj obvinil osm českých firem, že porušují sankce a vyvážejí do Ruska stroje použitelné i k výrobě zbraní, byla to studená sprcha pro naši vládu, hlásící se k nejbližším spojencům Ukrajiny. A nic na tom nemění fakt, že na Zelenského seznamu figuruje ČR se sedmi dalšími zeměmi, včetně Německa, Tchaj-wanu nebo Japonska.
Názory a argumenty: Ondřej Konrád: Piráti za „zónou smrti“?
Když v listopadu exprimátor a stávající magistrátní náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib stanul v čele Pirátů, bylo to se stranou na pováženou. Už se sice zdálo, že se vyrovnala s otřesem způsobeným kroužkováním na společné kandidátce se Starosty ve volbách 2021, kdy na ní zbyla pouhá čtyři křesla ve Sněmovně oproti třiatřiceti STANu, ale přišel rok 2024 s prohrami takřka fatálními.
Názory a argumenty: Jan Vávra: Ukrajinu podporujeme, jen když to nic nestojí
Česká republika se nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu. Oznámil to premiér Fiala. Prý se soustředíme na jiné cesty, jak Ukrajině pomoci, například skrze muniční iniciativu. Na vyzbrojování Ukrajiny financováním nákupu amerických zbraní se chtějí mezi jinými podílet Německo, Británie, Finsko, Dánsko, Švédsko, Norsko, Nizozemsko a také Kanada. Dodávky amerických zbraní budou podle prezidenta Trumpa zahrnovat i systémy protivzdušné obrany Patriot.
Svět ve 20 minutách: Exšéfa NAKA zadrželi jako nebezpečného pachatele
Bývalého ředitele slovenské Národní kriminální agentury Východ (NAKA) Mateje Vargu zadržela na 42 hodin policejní inspekce – provinit se měl sabotáží a útokem na ústavní zřízení. Co a proč se od úterý 1. července do čtvrtka 3. července odehrálo, přibližuje slovenský Denník N.
Za obzorem: Po desetiletích arabizace se Berbeři v severní Africe konečně dočkali uznání vlastních práv
Berbeři patří mezi tři až čtyři nejpočetnější národy Afriky a jsou původními obyvateli Maghrebu, tedy severozápadní části kontinentu. Tamní státy to ale ještě donedávna téměř nereflektovaly a všechny svou státní identitu definovaly jako arabskou. V posledních desetiletích se postavení Berberů postupně zlepšuje. Přesto počet mluvčích berberštiny klesá. Proč tomu tak je? Jaké je jejich současné postavení v zemích Maghrebu a proč značnou část Berberů označením Berber urazíte?