- Podcasty
- Český rozhlas - Komentáře a glosy

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Luboš Kreč: Dluhopisy už nejsou sprostá slova?
Nejúspěšnější čeští podnikatelé se zamilovali do řadových investorů a chodí si k nim čím dál častěji pro miliardy na rozvoj svého byznysu. A to prostřednictvím dluhopisů. Tento investiční produkt sice obklopuje řada nejasností a obav, ale právě zvýšená aktivita elitních podnikatelů v tomto směru může pomoct edukovat většinu trhu.
Český rozhlas - Komentáře a glosy
Nejnovější události očima novinářů a odborníků.
Dvacet minut Radiožurnálu: Horka lámou rekordy. Vlny veder jsou nový normál. Budeme se muset přizpůsobit, varuje klimatoložka
Teploty v Evropě stoupají výš než obvykle. Češi, ale i sousední Němci mohou na teploměrech najít hodnoty blízké čtyřicítce. Jak dlouho budou vedra trvat a co je způsobuje? Jak těžké je předpovídat extrémní projevy počasí? Vladimír Kroc se i na to zeptal klimatoložky a meteoroložky České televize Taťány Míkové.
Názory a argumenty: Ondřej Soukup: Baku se chce vymanit z ruské sféry vlivu
Ázerbajdžánské úřady zakázaly všechny kulturní akce, které pořádaly ruské instituce, ať už státní, nebo soukromé. Stejně tak byla zrušena cesta ruského vicepremiéra Alexeje Overčuka do Baku nebo společné zasedání rusko-ázerbajdžánské meziparlamentní komise v Moskvě. V pondělí bezpečnostní složky obsadily kanceláře ruského mediaholdingu Sputnik, zatkly dva jeho pracovníky a obvinily je, že jsou ve skutečnosti agenty ruské tajné služby FSB.
Názory a argumenty: Eduard Freisler: Almužna, nebo aligátor
Florida otevřela uprostřed močálů v národním parku Everglades nové detenční centrum pro nelegální imigranty. Prý vyjde levněji, protože nemusí být tolik hlídané. V tamních mokřadech jsou totiž aligátoři a hadi. Skutečnost, kterou neopomněl několikrát zmínit guvernér Floridy Ron Desantis, jeho státní zástupce a nakonec i celá místní Republikánská strana. Ta na svém sociálním účtu X dokonce centrum přezdívané za „aligátoří Alcatraz“ promuje i prodejem suvenýrů.
Názory a argumenty: Karel Hvížďala: Kdo je J. D. Vance?
Jamese Davida Vance, viceprezidenta Spojených států, označil Donald Trump za hlavního kandidáta na příštího prezidenta. Vance pocházel z nuzných poměrů, po vojenské službě vystudoval na prestižní Yale University práva, takže se nabízí otázka: Jak je možné, že právě on chce všemi prostředky rozbít systém, který mu umožnil kariéru?
Názory a argumenty: Tereza Zavadilová: Trump oslabuje dolar aneb Make Dollar Weak Again
Donald Trump slíbil svým voličům, že učiní Amerikou opět velkou, takzvaná MAGA je jeho nejbližší politický kruh. Obecně varianty tohoto sloganu prezident užívá rád – chce učinit Ameriku znovu zdravou, bezpečnou a také pracující. Nic z toho neplatí pro americkou měnu, tu evidentně prezident nechce mít ani velkou, ani silnou.
Názory a argumenty: Petr Hartman: Hledání prezidenta pomocí průzkumu veřejného mínění
Kdo by měl být příštím prezidentem, zeptali se veřejnosti zástupci společnosti STEM/MARK. Nikdo nás nenapadá, odpovědělo 71 procent dotázaných. V tuto chvíli nemají důvod lámat si hlavu s tím, kdo by měl od března 2028 sedět na Hradě. Do prezidentských voleb je ještě daleko.
Názory a argumenty: Poslechněte si všechny středeční komentáře s Ondřejem Konrádem
Čistá, ale zoufale neefektivní. Hledání prezidenta pomocí průzkumu veřejného mínění. Almužna, nebo aligátor. Trump oslabuje dolar aneb Make Dollar Weak Again. Baku se chce vymanit z ruské sféry vlivu.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Před sto lety sci-fi, dnes realita. Věděli jste, že myšlenka samořiditelného auta má české kořeny?
Auto, které se řídí samo. Tato myšlenka je stará už více než 100 let. Málo se ví, že jejím autorem je Čechoameričan z Chicaga Miles Breuer nebo Miloslav Breuer. Psal vědeckofantastické povídky a v jedné z nich takové samořiditelné auto vykreslil. Ve Spojených státech o tomto spisovateli právě vyšla knížka českého generálního konzula v Los Angeles Jaroslava Olši. Ten působí v Kalifornii, kde už cestující vozí taxíky bez řidiče společnosti Waymo.
Jak to vidí...: Producent Kryštof Mucha: Karlovy Vary nebudou stát na místě. Bartoškova ochranitelská ruka ale chybí
Svátek filmu se letos poprvé uskuteční bez dlouholetého prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jiřího Bartošky. Jak se jeho odchod promítne do 59. ročníku Varů? Jaké bylo jeho vidění festivalu? A kam budou Vary směřovat teď? Výkonný ředitel Kryštof Mucha v rozhovoru se Zitou Senkovou prozradil, jak se letošní vizuál promítl do výběru filmů. A prozradil i to, na jaké nové formy audiovize se diváci mohou těšit.
Ranní úvaha: Jan Bělíček: Na některé věci sami nestačíme
Britský dokumentarista a tvůrce Adam Curtis má na britské veřejnoprávní stanici BBC výsadní postavení. Dostal k dispozici neomezený přístup k archivním materiálům této televize, postupně je prochází a ze starších záběrů vytváří dlouhé, dokumentární eseje zpracovávající zásadní otázky současného světa.