- Podcasty
- Český rozhlas - Politika a zpravodajství

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Kristina Žantovská: Přišel domů a zavřel se v pokoji…
Téměř každý den slyším nějakou zprávu o mladistvých a zprávy to nejsou pozitivní.
Český rozhlas - Politika a zpravodajství
Aktuální zprávy z domova i ze světa. Komentáře a souvislosti.
Peníze a vliv Jany Klímové: Holub z ministerstva: Příští vlády musí sáhnout do daní
Vyšší výdaje na obranu bude Česko v příštích letech financovat větším dluhem, což je pragmatická cesta, ale je to dočasné, překlenovací řešení. Výhledově se totiž stát neobejde bez dalších zásadních reforem veřejných financí. Jinak se po roce 2035 těsně přiblíží k takzvané dluhové brzdě. V pořadu Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus to tvrdí náměstek ministra financí a do loňska člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub
Vinohradská 12: Kanye West, Hitler a koncert v Bratislavě
Kanye West na Slovensku. Bude, nebo nebude? Kde se vzala jeho adorace Hitlera? Proč se omlouvá za něco, co stejně opakovaně dělá? A věří tomu vůbec? Poví Karel Veselý, kulturní redaktor Alarmu a autor knihy Hudba ohně: Radikální černá hudba od jazzu po hip hop a dále. Ptá se Matěj Skalický.
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Následky blackoutu. Kontroly na německo-polských hranicích
Jaké otázky dnes probírala Bezpečnostní rada státu v souvislosti s pátečním rozsáhlým výpadkem elektřiny v řadě regionů Česka? Jak s odstupem několika dnů hodnotí tuto mimořádnou situaci provozovatelé mobilních sítí a jaký efekt může mít reciproční rozhodnutí polské vlády obnovit kontroly na hranicích s Německem?
Dvacet minut Radiožurnálu: Havárie byla hlavně souhra okolností. Se španělským blackoutem se nedá srovnávat, míní odborník
Okolnosti rozsáhlého výpadku elektřiny ve velké části republiky se začínají vyšetřovat. Co o příčinách blackoutu víme už teď? Proč se rekonstrukce vedení, na němž došlo k pádu vodiče, odkládala deset let? Vladimír Kroc se ptal Michala Macenauera, odborníka na přenosové sítě a ředitele strategie poradenské společnosti EGÚ.
Interview Plus: Miko: Cesta k uhlíkové neutralitě není lineární
Návrh Evropské komise na omezení emisí oxidu uhličitého o 90 procent do roku 2040 se okamžitě setkal s ostrou kritikou, vymezil se vůči němu i český eurokomisař Jozef Síkela (za STAN). Podobně jako mnozí další se obává dopadů na ekonomiku. „Alternativou je neomezovat se. Ale to je ve všech aspektech i v dopadech na každého člověka horší,“ varuje poradce prezidenta pro otázky životního prostředí Ladislav Miko.
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Výpadek elektřiny v Česku. Americká dovozní cla. Zákaz fyzického trestání dětí
Jaké ponaučení vyplývá z pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny ve velké části Česka? Proč má jeho vyšetřování trvat týdny nebo dokonce několik měsíců? Jak rozumět plánům americké administrativy, pokud jde o blížící se lhůtu pro dohody o clech na dovoz do Spojených států? A jaký přínos by mohla mít nová česká legislativa zaměřená proti fyzickému trestání dětí?
Názory a argumenty: Julie Hrstková: Paralen, základní kámen českého zdravotnictví aneb Zůstane bolest „normální“?
Máme celou nástěnku výroků z jiných oddělení typu: „Paní to bolet nemůže, dostala paralen,“... „To je normální, že to po operaci bolí,“ napsala mi kamarádka lékařka působící v ambulanci Léčby bolesti, když jsem si stěžovala, že prakticky na všechny neduhy a bolesti se mi dostane odpověď: „Vezměte si paralen“. Případně s dodatkem „Stačí jeden, abyste se neufetovala.“
Názory a argumenty: Libor Dvořák: Putin a ti druzí
K informacím stanice NBC o tom, že USA netrpí nedostatkem řady střel, které Ukrajina potřebuje, doplnila jiná média další podobné informace. Podle nich Američané nejenže v tomto ohledu mají zbraní dost, ale navíc jich naopak nejvíc na světě vyrábějí a taky vyvážejí.
Názory a argumenty: Karel Barták: Blíží se cílová rovinka. Unie ale pořád neví, jaká cla Trump zavede – a jak pak odpoví
Už jen pár dní zbývá, než vyprší 90denní odklad pro zavedení 50procentních plošných cel na evropské zboží dovážené do Spojených států. Tuto ničím nepodloženou sazbu vyhlásil začátkem dubna prezident Donald Trump. Posléze dal Evropanům tří měsíce na to, aby si vyjednali něco lepšího. Nestalo se nic, nebo skoro nic. Ve čtvrtek, přesně týden před termínem, hlásila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová: Na stole jsou nadále všechny varianty.
Názory a argumenty: Poslechněte si všechny pondělní komentáře s Ondřejem Konrádem
Proč se učitelé vládou slibovaných platů nakonec nedočkali. Blíží se cílová rovinka. Ale EU stále neví, jaká cla proti ní Trump zavede a jak na ně odpoví. Ukrajina bez amerických zbraní a Putin. Pomůže zdravotnictví tzv. jednodenní lékařství?