- Podcasty
- Český rozhlas - Politika a zpravodajství

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Karel Hvížďala: Přežijí novináři autokraty?
Přežijí novináři autokraty, nebo se z nich většinou stanou zaměstnanci jejich PR agentur? Pánové Viktor Orbán či Donald Trump, zůstaneme-li jen v naší civilizaci, předvádějí absurdní divadlo a stylizují se do role všemocných králů, proto stojí žurnalistika před novými problémy.
Český rozhlas - Politika a zpravodajství
Aktuální zprávy z domova i ze světa. Komentáře a souvislosti.
Bruselské chlebíčky: Evropa zbraně stále nakupuje mírovým tempem
Celá Evropa mluví o nutnosti masivně navyšovat výdaje na obranu. Mezi rétorikou a reálnými opatřeními je ale podle zástupců evropských zbrojovek propast. „V Evropě stále postupujeme mírový tempem. Používáme mírové nákupní a testovací procesy,“ říká Jan Pie, šéf Asociace evropského leteckého a obranného průmyslu (ASD), která zastupuje víc než čtyři tisíce evropských zbrojovek.
Vinohradská 12: Šokující příběh z nejhoršího ruského lágru
Šokující příběh, který přebíráme od neziskovky Forbidden Stories. Vypráví o ukrajinské novinářce Viktoriji Roščynové, která byla prohlášena za mrtvou loni v říjnu. Rusové ji po mnoho měsíců tajně věznili. Nová investigace popisuje Viktorijinu reportážní cestu do okupované části Ukrajiny, detaily o jejím zajetí a smrti. Čte Matěj Skalický.
Názory a argumenty: Patrick Szicherle: Při hybridních válkách nelze zapomínat na „domácí frontu“
Evropská unie a její členské země jdou při vyhodnocování rizik a ve střetech s hybridními hrozbami správnou cestou. Přesto by měly stále pracovat na tom, aby jejich občané věřili tomu, že demokracie funguje v jejich prospěch, a proto je třeba demokracii bránit. Pokud by tomu tak nebylo, všechny snahy v boji proti hybridním hrozbám mohou přijít nazmar.
Názory a argumenty: Petr Fischer: Sto dní šílenství s Donaldem I.
Sto dní amerického prezidenta Donalda Trumpa v Bílém domě přivedlo svět k tisícům a tisícům analýz a rozborů, které jako vždy probíraly plusy a minusy nové americké vlády.
Názory a argumenty: Petr Janyška: Polsko si chystá nového prezidenta
Už za měsíc, 1. června, si Polsko zvolí nového prezidenta. Ve hře jsou dva kandidáti, jeden za Tuskovu vládní stranu, druhý za opozici Jarosława Kaczyńského.
Názory a argumenty: Jan Vávra: O osudu demokracie mohou ještě stále rozhodnout sami občané
Liberálové se děsí, jak rychle se pod tlakem autoritářského prezidenta Trumpa drolí demokracie v USA. Zároveň ve většině evropských států posilují antisystémové strany.
Názory a argumenty: Kamila Pešeková: Výročí, na které slovenská vláda jaksi zapomněla
Slovensko si v těchto dnech připomnělo 21 let od vstupu do Evropské unie. Pokud někdo čekal, že se tato událost bude nějak masivně připomínat ve veřejném prostoru, musel být zklamaný.
Názory a argumenty: Libor Dvořák: Stahují se USA z role zprostředkovatele mezi Ruskem a Ukrajinou?
Ruská válka proti Ukrajině podle amerických představitelů neskončí brzy. USA odstupují z role prostředníka při mírových jednáních, uvedla v této souvislosti ve čtvrtek mluvčí amerického ministerstva zahraničí. Podmínky si mají válčící země vyjednat samy.
Svět ve 20 minutách: Generace Z mění volbu papeže v popkulturní událost
Volba nové hlavy katolické církve začne už ve středu. Podle novinářky Benedetty Di Placidové z italského magazínu Generazione je letošní konkláve poprvé „cool“. Hledání Františkova nástupce se prý mění v oblíbený trend mladé generace. Z kdysi slavnostního rituálu za zavřenými dveřmi se stává popkulturní událost doprovázená memy, fanouškovskými videi a online debatami. Placidová se nad tím zamýšlí v komentáři pro server Politico.
Za obzorem: Teroristický útok na indické turisty v Kašmíru vyvolal ostrou roztržku mezi Pákistánem a Indií, ve které padají i slova o řekách krve nebo o použití jaderných zbraní
Indie obviňuje svého souseda ze zosnování útoku, při kterém zemřelo 26 lidí, a hrozí mu zastavením vody v životně důležitých řekách. Islámábád všechna nařčení rázně odmítá a obává se indického útoku. A samotní obyvatelé Kašmíru čelí dalšímu kolu represí a oslabování své autonomie ze strany indické centrální vlády. O tom všem je tento díl pořadu Za obzorem.