- Podcasty
- Český rozhlas - Komentáře a glosy

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Jan Fingerland: Palestinští ozbrojenci odcházejí – ze Sýrie a Libanonu
V Sýrii a Libanonu žijí statisíce lidí hlásících se k palestinskému původu. A možná až desetitisíce příslušníků palestinských ozbrojených organizací. V obou zemích se dostali pod nečekaný tlak od tamních vlád, aby se odzbrojili, nebo dokonce odešli.
Český rozhlas - Komentáře a glosy
Nejnovější události očima novinářů a odborníků.
Dvacet minut Radiožurnálu: Zdechovský o kontrole dotací: Slovenská vláda se nás snaží zastrašit. Prověřujeme i kauzu Haciendy
Europoslanci z Výboru pro rozpočtovou kontrolu se na Slovensku zabývají čerpáním evropských dotací, například v kauze „haciendy“. Tamní vláda se hájí a označuje návštěvu za trestnou výpravu z Bruselu. Co zatím výbor zjistil? A prověřují jeho členové konkrétní podezření? Na otázky Vladimíra Kroce odpovídá Tomáš Zdechovský, europoslanec (KDU-ČSL) a šéf kontrolní mise.
Názory a argumenty: Libor Dvořák: Začala letní ruská ofenziva na Ukrajině?
Nejmasivnější ruské dronové a raketové útoky na Ukrajinu, během nichž bylo na bránící se zemi vypáleno kolem tisícovky těchto prostředků, jsou vůbec nejhorší za celou válku. Dopisovatel slavného britského listu The Financial Times Christopher Miller, působící na Ukrajině už 15 let, vyslovil těsně před těmto útoky obavu, že ruská letní ofenzíva zcela změní trajektorii konfliktu, možná i jeho vyústění.
Názory a argumenty: Ondřej Konrád: Když cosi moc nejde vysvětlit a obhájit
„Pěkní ptáci kádrováci,“ říká se v jedné hořké próze Josefa Škvoreckého z padesátých let. Která kvůli bratrancům kádrováků, tedy cenzorům, mohla ovšem knižně vyjít až mnohem později. A pracovníci tehdejších kádrových oddělení (pojmenování je od slova kádr čili politicky kovaný pracovník, cosi jako norma) do značné míry obnovili svou ničivou sílu v období normalizace.
Názory a argumenty: Martin Fendrych: Evropská unie se musí Orbánovi bránit
Prudce se zhoršily vztahy Maďarska a Ukrajiny. Nejde ale už jen o to, že Viktor Orbán odmítá posílat na Ukrajinu zbraně a že brání jednání o přijetí Ukrajiny do Evropské unie. Nejde jen o to, že čtyři roky po ruské okupaci Krymu nechal tajně rozdávat maďarské pasy lidem v Zakarpatí. Teď se mezi oběma zeměmi vede válka špiónů.
Názory a argumenty: Petr Hartman: Pusťte nezletilé k volbám, požadovala mladá dívka
Zapsat do seznamu voličů už v 17 letech se domáhala jedna dívka. Podle očekávání s tímto požadavkem neuspěla. Nejprve ji odmítl městský úřad, později příslušné soudy a pochopení pro její touhu volit ještě před dovršením dospělosti neměl nakonec ani Ústavní soud.
Názory a argumenty: Poslechněte si všechny středeční komentáře s Janem Fingerlandem
Začala letní ruská ofenziva na Ukrajině? Měli by mladí lidé volit v Česku už od 17 let? Jaké auto by chtěl každý? Proč politici nechtějí kádrovat? Čím teď ohrožuje Evropskou unii maďarský premiér Viktor Orbán? A jak je možné, že rodina Donalda Trumpa neustále bohatne? Středečními Názory a argumenty provází Jan Fingerland.
Názory a argumenty: Tereza Zavadilová: Trumpova rodina bohatne
Že Donald Trump pojal své současné prezidentování ještě svérázněji než první kolo, je patrné skoro ve všem, co dělá. Mnoho jeho činů proráží hranice představivosti. Jednou takovou agendou je to, jak lehce mixuje zájmy Spojených států a byznys své rodiny. To je věc, která asi nikde v existujících demokraciích nemá srovnání. Bez velké nadsázky se to blíží stylu orientálních despocií.
Názory a argumenty: Petr Holub: Auto, které by chtěl každý
Za první čtyři měsíce letošního roku se v Evropě prodalo 261 tisíc nových vozů značky Škoda, říká bilance společnosti ACEA. Významně lépe na tom byli jen giganti jménem Volkswagen a Toyota. Zhruba stejně na tom bylo BMW. České vozy tím překonaly rekordní prodeje z období před krizí a ovládly víc než šest procent celého evropského trhu.
Jak to vidí...: Ekonom Lukáš Kovanda: Ukrajinci Čechům práci neberou. Některé profese by se bez nich neobešly
Tři roky od začátku války na Ukrajině pracují v Česku desítky tisíc Ukrajinců. Data přitom ukazují, že jejich pracovní zapojení přináší státu více peněz, než kolik se vydává na jejich podporu. Jaké jsou širší souvislosti zapojení Ukrajinců na tuzemském trhu? A kde všude našli uplatnění? Ekonom Lukáš Kovanda ještě vysvětlí, co ovlivnilo nárůst důvěry v tuzemskou ekonomiku, a zhodnotí obchodní politiku Donalda Trumpa.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Obraz jako poděkování. Ve Skotsku vystavují obraz Oskara Kokoschky, dar československé exilové vlády
Obraz Zrání od Oskara Kokoschky je zpravidla uložen v depozitáři nebo cestuje po výstavách po světě. Teď ho výjimečně až do konce září vystavuje Skotská národní galerie. Dílo rakouského expresionistického malíře s českými kořeny darovala Skotsku v roce 1942 československá exilová vláda jako výraz díků za vřelé přijetí, kterého se tam dostalo našim vojáků během 2. světové války. Obraz vystavili v Edinburghu u příležitosti 80. výročí jejího konce.