- Podcasty
- Český rozhlas - Komentáře a glosy

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Jan Fingerland: Drúzové se bouří a Sýrie se kymácí
Sýrie se zatím klidu nedočkala. Nejnovějším zdrojem napětí se stala jihozápadní část, provincie Suvejda, kde proti sobě bojuje hned několik různých skupin. A jak už se v případě Sýrie stalo zvykem, jde vlastně o mezinárodní konflikt.
Český rozhlas - Komentáře a glosy
Nejnovější události očima novinářů a odborníků.
Na Východ!: Ruský Pearl Harbor. V sítích ukrajinské operace Pavučina
V neděli 1. června 2025 došlo na několika odlehlých místech Ruska, poblíž strategických vojenských letišť a základen, ke zvláštní podívané. Z nedaleko zaparkovaných kamionů odpadla střecha a vyletěly z nich roje malých, na dálku řízených ukrajinských dronů. Ty začaly cíleně ostřelovat bombardéry, letouny včasné výstrahy a další drahou vojenskou techniku. Právě byla spuštěna pečlivě utajovaná ukrajinská operace s názvem Pavučina. Jak reagovali Rusové?
Dvacet minut Radiožurnálu: Na tramping na Kokořínsku se nabalila širší veřejnost, vysvětluje ochranář Pelc rušení nocovišť
V Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj si trampové zřídili 138 improvizovaných nocovišť, z nichž většina byla nebo bude po rozhodnutí speciální pracovní skupiny odstraněna. Zůstane jen asi čtvrtina. Proč některá přírodní tábořiště mají být zbořena a jiná ne? Může být tramping chápán jako obecný zájem? A na čem se domluvili zástupci CHKO Kokořínsko a zastánci trampských nocovišť? Vladimír Kroc se ptal Františka Pelce, ředitele Agentury ochrany přírody.
Názory a argumenty: Petr Fischer: Rigidní česká politika v rukou Stačilo!
Volby jsou už za 1,5 měsíce, nervozita roste, naděje klesají, rostou a zase klesají. Všichni se upínají na průzkumy předvolební popularity, jakkoli politici unisono tvrdí, že průzkumy jsou něco jiného než realita.
Názory a argumenty: Ondřej Konrád: Zhoupnuté kyvadlo trestu smrti
Bylo by asi zajímavé nahlédnout občas do mysli sociologů z agentur zjišťujících názory veřejnosti. Jestli v ní někdy nevytane rčení: „Kdo se moc ptá, moc se dozví.“ Protože i když jde o vědce v podstatě exaktní a s daty pracující, jsou to také prostě občané. A leccos je vzhledem k pravděpodobné budoucnosti může docela vylekat.
Názory a argumenty: Jiří Pehe: Epsteinovy složky štěpí Trumpovo hnutí MAGA
Sbírka dokumentů, důkazních materiálů a soudních záznamů, které tvoří takzvané Espsteinovy složky, se stala politickou rozbuškou, která štěpí hnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa „Udělejme Ameriku opět velkou“, známé též pod zkratkou MAGA.
Názory a argumenty: Kateřina Perknerová: Babišův bolehlav jménem SPD
Vládní dovolená je za dveřmi a politici mají posledních pár týdnů na lehký odpočinek před finální etapou letošních voleb. Není totiž důležité, jestli občas některý z nich vyhraje vrchařskou prémii nebo dospurtuje do dílčího cíle jako první, ale bude-li se radovat jako Tadej Pogačar na loňské a možná i letošní Tour de France. Rozdíl je v tom, že zatímco vítěz Staré dámy si nasadí vavřínový věnec a je hotovo, v sobotu 4. října v Česku teprve všechno začne.
Názory a argumenty: Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Petrem Schwarzem
Ruské mávnutí rukou nad Trumpem. Babišův bolehlav se jmenuje SPD. Rigidní česká politika je v rukách Stačilo! Češi podle průzkumů souhlasí s trestem smrti. Epsteinovy složky štěpí Trumpovo hnutí MAGA.
Názory a argumenty: Veronika Lefrancois: Vlny veder v Itálii aneb Kdo má právo na stín? A kdo ne?
Itálii už několik týdnů sužují rekordní vedra, která se rok od roku opakují častěji. Na mnoha místech šplhají teploty k 40 °C už od dopoledne, a neklesají ani večer. Vlna veder na konci června byla smrtelná po celé Evropě, ale nejvíc obětí zaznamenal italský Milán, kde podle odhadů zemřelo kvůli horku až 500 lidí. U více než 300 z těchto úmrtí vědci přímo spojují příčinu s klimatickými změnami způsobenými lidskou činností, hlavně spalováním fosilních paliv.
Jak to vidí...: Hála: DeepSeek je nebezpečný kvůli úniku dat. Spíš než v AI je ale Čína před Západem v těžbě surovin
Vláda zakázala používat ve státní správě jakékoli produkty čínské společnosti DeepSeek. „Nebezpečí představuje jeho hostování na čínských serverech. Je pravděpodobné, že jsou data přístupná úřadům, včetně orgánů státní bezpečnosti,“ říká sinolog Martin Hála. Dalšími tématy bude rychlý rozvoj umělé inteligence, soupeření v oblasti dovozu vzácných zemin, strategie polovodičů, vojenské cvičení v Austrálii nebo možnost setkání Putina se Si Ťin-pchingem.
Zápisník zahraničních zpravodajů: V Polsku se na lodi můžete svézt i po trávě. Dvě století starý mechanismus jinde na světě nenajdete
Polsko je přímo stvořené k trávení času u vody. Má moře, přes desítky tisíc řek a přes 9 tisíc jezer. Velká část z těchto vodních ploch přitom umožňuje plavbu na lodích. Nebylo by to ale Polsko, kdyby příznivcům vodních ploch a plavby nenabízelo i něco ojedinělého, a sice Elblągský kanál. Ten je totiž kaskádovitý, a tak po něm lodě nejen plují, ale dokonce také jezdí po trávníku.