- Podcasty
- Český rozhlas - Komentáře a glosy

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: David Klimeš: Primátor, který dětem upírá vzdělání
Až dosud jsme si mysleli, že problém nedostatku středoškolských kapacit je ve špatném plánování. Nyní máme silné populační ročníky, které přechází z devítky na střední školy a speciálně v největších městech pro ně není dostatek míst. Výrazným příkladem je Praha, kde za rok přibyla pouhá čtyři místa na veřejných čtyřletých gymnáziích – podle dat Cermatu se zvýšila v hlavním městě nabídka z 2 384 míst na 2 388 míst. Přihlášek je přitom 8 156.
Český rozhlas - Komentáře a glosy
Nejnovější události očima novinářů a odborníků.
Dvacet minut Radiožurnálu: Rakušan: Opozice staví migrační politiku na strachu. My řešíme systémová opatření bez populismu
Proč by se měla zpřísnit imigrační politika, když Česko není pro nelegální migranty cílovou zemí? Je potřeba přísnější pravidla přijímat ve zrychleném řízení? A jak by se měly sjednotit platy vojáků, hasičů, policistů a vězeňských dozorců? Vladimír Kroc se ptal ministra vnitra a šéfa hnutí STAN Víta Rakušana.
Názory a argumenty: Kamila Pešeková: Kritika slovenského prezidenta Pellegriniho na adresu Fica. Je myšlena vážně?
Když před rokem vyhrál Peter Pellegrini na Slovensku prezidentské volby, někteří pozorovatelé poukazovali na jeho neshody s předsedou strany Smer a dnes premiérem Robertem Ficem. Tím hlavním důvodem byl Pellegriniho odchod ze Smeru a založení vlastního hnutí Hlas. To aspoň zpočátku dokázalo přebrat část voličů Ficovy strany, zejména ty, kteří byli sociálními demokraty.
Názory a argumenty: Karel Barták: Amerika asi utíká z diplomatického kolbiště. Pro Unii a Ukrajinu to ještě zrada není
Jak se Evropská unie zachová vůči už zcela evidentní snaze Donalda Trumpa a jeho týmu v čele USA „zařídit“ mír na Ukrajině tím, že se přistoupí na ruské požadavky včetně trvalé anexe Krymu? Její manévrovací prostor je omezený, protože není součástí jednacího procesu vedeného v režii Američanů.
Názory a argumenty: Kateřina Perknerová: Turkovo moře po kolena aneb Jak leadership nevypadá
Evropa nemá lídry. České republice chybí leadership. Obdobné stesky slyšíme skoro v každé politické debatě. Hledání vůdčích typů se stalo módou sezóny a jistou obsesí komentátorů aktuálního dění. Svět takové osobnosti našel. Jedna sedí v Kremlu, druhá v Bílém domě.
Zápisník zahraničních zpravodajů: OBRAZEM: Přestavěná stará auta pomáhají vojákům na ukrajinské frontě. Přispívají na ně i Češi
Když se řekne bugina, motorista si představí nablýskanou nízkou káru určenou hlavně pro zábavu a požitek z jízdy v otevřeném sportovním vozítku. Nemusí to tak ale být vždycky. Buginy mohou výtečně sloužit i ve válce, třeba jako teď na Ukrajině. Peníze na dvanáct vozidel pomohly sehnat české spolky Dárek pro Putina a Neohnutí, spolek z Jičína.
Názory a argumenty: Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Petrem Schwarzem
Trumpova deportační politika testuje americkou demokracii. Turkovo moře po kolena aneb jak leadership nevypadá. Londýnská (ne)schůzka k Ukrajině. Kritika slovenského prezidenta Pellegriniho na adresu Fica. Netanjahu se čelně střetl s Barem.
Názory a argumenty: Klára Notaro: Všichni jsme chudí, říkal papež František
Papež František se na velikonoční pondělí odebral na věčnost. Mladým francouzským katolíkům byl sympatický. Byl sympatický těm, kteří jsou stejně jako on nešťastní z osudu uprchlíků tonoucích ve Středozemním moři. Byl sympatický těm, kteří trpí při pohledu na lidskou chudobu. To je ve Francii bohužel běžná podívaná, zejména na některých předměstích.
Krimipříběhy z kraje pod Ještědem: Jablonečtí strážníci opět zasahovali
Když je vůle dobrá, tak se dílo podaří. To je jedno z mála rčení, na kterém se asi shodneme všichni. Ovšem ta vůle musí být, abych tak řekl, celková, hezky česky – konsenzuální. A když není dobrá vůle na obou nebo na všech stranách, je zaděláno na problém.
Jak to vidí...: Michael Romancov: Donalda Trumpa Ukrajina nebaví a nezajímá. Jeho cílem je odklon Ruska od Číny
Kyjev je připraven jednat, ale ne kapitulovat, uvedla místopředsedkyně ukrajinské vlády Julija Svyrydenková k včerejší londýnské schůzce zástupců USA, Británie, Francie, Německa a Ukrajiny o příměří na Ukrajině. Proč se nakonec jednalo jen na nižší diplomatické úrovni? A přinesla schůzka nějaký posun? Politický geograf Michael Romancov ještě vysvětlí, proč Vladimir Putin vyhlásil velikonoční příměří, a přiblíží, jak se Moskva připravuje na oslavy konce druhé světové války.
Ranní úvaha: Daniel Raus: Křížek a jednička
Některé příběhy jsou věčné. Čekám na jeden z nich. Koukám do bedny, jak jsme kdysi říkali televizi. Dneska je to spíš placka, ale vejde se toho do ní daleko víc. V dobách, kdy tenhle geniální vynález teprve začínal, zaznívaly úvahy, co nám přinese, a co naopak odnese.