- Podcasty
- Český rozhlas - Rozhovory

Poslechněte si podcast: Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Klimaticko-emisní cíle Evropské komise. Konflikty romských rodin ve Znojmě
Proč se česká vláda vymezuje vůči nově stanoveným klimaticko-emisním cílům Evropské komise? A jak chce i Agentura pro sociální začleňování přispět k uklidnění situace ve Znojmě po konfliktech místních romských rodin?
Český rozhlas - Rozhovory
Hosté ze všech možných oborů. Rozhovory do hloubky i s lehkostí.
Na Východ!: Velmistři, emoce i propaganda. Fenomén sovětského šachu
Skupinky lidí v parcích ruských měst sledující šachovou partii dvou sousedů. V mrazu, zimě, nebo naopak za letních parních dní. Přímé, komentované přenosy šachových turnajů a druhý den rozbor tahů v novinách. Šachy se v Sovětském svazu staly víc než jen zábavou, respektive sportem. Za studené války byly pomyslnou výkladní skříní, nástrojem propagandy i sovětské soft-power. Jak k tomu došlo? A drží Rusko šachový prim i po rozpadu Sovětského svazu?
Vinohradská 12: EXTRÉM 2, Bonus: Kulturní války
Kulturní války. Plné emocí, vzteku. Kde se vzaly? Co sledují? Proč máme rozhádanou společnost? Spousta otázek a úplně poslední příležitost na ně odpovědět. Přinášíme závěrečný bonusový díl druhé řady Extrému s Janem Charvátem, politologem z Univerzity Karlovy a Národního institutu SYRI. Ptá se Matěj Skalický.
Hovory: Rostlinolékař: Proti škůdcům zeleniny používáme jejich přirozené nepřátele. Chemii se tak vyhýbáme
Zeleninu pěstují v obrovském skleníku na farmě v Dolní Lutyni u Karviné, chutná ale jako ze zahrádky. Nepoužívají pesticidy, ale biologickou ochranu proti škůdcům. „Nasazujeme přirozené nepřátele proti škůdcům. A z hlediska biologické ochrany je používáme i hodně preventivě,“ popisuje rostlinolékař Václav Psota v pořadu Hovory s inovátory.
Studovna: Máme nedostatek učitelů matematiky, informatiky a fyziky, vysvětluje Jakub Nešetřil z Matiky Česku
Z aktuálního šetření Ministerstva školství vyplynulo, že je nedostatek učitelů matematiky, fyziky a informatiky, a to hlavně na druhém stupni základních škol. Jak tento problém vidí a řeší Jakub Nešetřil z nadačního fondu Matika Česku?
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Financování nepedagogů. Požáry na Krétě. Nález keltského sídliště
Co pro školy a jejich zřizovatele může znamenat nová úprava financování nepedagogických pracovníků? Do jaké míry se daří hasičským sborům zvládat zásah proti požárům v turisticky oblíbené destinaci, na řeckém ostrově Kréta? A jaký obrázek o životě v mladší době železné nabízí archeologům nález nejrozsáhlejšího keltského sídliště na našem území?
Klub Rádia Junior: Dabing je vášeň, dělám ho od 9 let, chválí si Klára Nováková. Poznáte, komu propůjčila hlas?
Klára Nováková je jednou z nejobsazovanějších dabérek zejména ve filmech pro děti. Kolik různých hlasů nám dokáže během chvilky předvést? Musí se na své dabingové role připravovat nebo může jít rovnou na věc?
Dvacet minut Radiožurnálu: Převod financování nepedagogů se vyplatí. Zřizovatelé uvidí lépe do provozu škol, říká Vystrčil
Senát po pětihodinové debatě schválil novelu školského zákona, a to i s kontroverzním převodem financování nepedagogických pracovníků na obce, města a kraje. Proč senátoři nevyslyšeli připomínky odborů, Asociace krajů a Sdružení měst a obcí? Dostanou zřizovatelé škol od státu na tyto platy dost peněz? A je správné bránit šéfce opozičního klubu, aby mluvila při jednání o programu schůze horní komory?
Akcent: Soukromých památek přibývá. Stále ale taháme za kratší provaz, říká majitel zámku
Saša Michailidis se ptá generální ředitelky NPÚ Naděždy Goryczkové a prezidenta Asociace majitelů hradů a zámků Michala Farníka. Šestnáct nových objektů přijala Asociace majitelů hradů a zámků. Co znamená zvyšující se počet soukromých památek? Jak náročná je péče o ně ve srovnání se státními památkami, které jsou ve správě Národního památkového ústavu? Jak mohou spolupracovat? Repríza ze 17. 2. 2025.
Interview Plus: Švejnar: Chudší Američané ztratí sociální a zdravotní podpor
Poslanci a senátoři věrní prezidentu Donaldu Trumpovi se usilovně snaží protlačit Kongresem klíčový ekonomický zákon. Takzvaný One Big Beautiful Bill by snížil některé daně, ale také by znamenal škrty v sociální oblasti a citelné zvýšení rozpočtového schodku USA. Proti jsou i někteří republikáni. „Je to nejzásadnější změna za poslední tři dekády. Pozitivní bude pro vyšší vrstvy a negativní pro ty, kteří potřebují sociální a zdravotní podporu,“ říká ekonom Jan Švejnar.
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Primární péče. Americké dodávky raket a munice Ukrajině. Česko a změny klimatu
Jaké kroky doporučují praktičtí lékaři na podporu primární péče a její dostupnosti? Jak vážně by mohla ukrajinská armáda pocítit pozastavení dodávek amerických raket a munice? A proč se města v Česku adaptují na změny klimatu a veder pomaleji, než vidíme v jiných evropských zemích?