- Podcasty
- Český rozhlas - Politika a zpravodajství

Poslechněte si podcast: Dvacet minut Radiožurnálu: Dana Kalinová: Alfou a omegou literatury je příběh. Pokud nezaujme, ztrácí kniha čtenáře
Mezinárodní festival Svět Knihy zahajuje příští týden už třicátý ročník. S jakou myšlenkou festival vznikal? Čemu každoroční setkávání spisovatelů, nakladatelů a čtenářů slouží? A jaký bude letošní jubilejní ročník, jehož hlavním tématem je Síla příběhů? Vladimír Kroc se zeptal bývalé dlouholeté ředitelky Mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Dany Kalinové.
Český rozhlas - Politika a zpravodajství
Aktuální zprávy z domova i ze světa. Komentáře a souvislosti.
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Celní válka. Rozhodnutí zakázané turecké strany. Mistrovství v hokeji
Jak se vyvíjí celní válka, kterou rozpoutal americký prezident Trump?V Turecku zakázaná Strana kurdských pracujících údajně učinila historické rozhodnutí. O co se může jednat a jakou roli v tom hraje vězněný vůdce? A začalo hokejové MS, jak sportovní úspěchy ovlivňují mládež ve sportovních aktivitách? Poslechněte si celou odpolední publicistiku s Tomášem Pavlíčkem.
Dvacet minut Radiožurnálu: Facka do jednoty EU od Fica pomáhá, říká Gregorová
Moskevské vojenské přehlídky k výročí konce války se účastnili i evropští politici, například europoslanec Ondřej Dostál (Stačilo!) nebo slovenský premiér Robert Fico. „Nemůžeme se spoléhat na to, že Fico naše obranné snahy proti Moskvě, kde teď s nimi slaví, nezavetuje v Radě Evropské unie,“ kritizuje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti), která se účastní kyjevského bezpečnostního fóra.
Názory a argumenty: Ondřej Konrád: Neřeklo se mu jinak než Barťák
„Když jsme se tady bavili s Willemem Dafoem o filmování, říkal jsem mu, že jsem natočil skoro 150 bijáků a on jen koukal, dodal jsem: ,Ale všechny byly špatný‘!“ smál se v dokumentu z cyklu GEN Jiří Bartoška, paradoxně tehdy už čtvrt století prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Který od roku 1994 počal doslova křísit z mrtvých společně s dramaturžkou Evou Zaoralovou.
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Rusko a oslavy porážky nacismu. Nový papež Lev XIV. Odkaz Jiřího Bartošky
Jak Rusko slaví porážku nacismu, když samo vede agresivní válku proti Ukrajině? Kdo vlastně je nový papež Lev XIV. a jaká se do něj vkládají očekávání? A jaký umělecký i společenský odkaz po sobě zanechal herec Jiří Bartoška, který zemřel včera ve věku 78 let?
Interview Plus: Petra Procházková: Ficova účast na přehlídce je spoluúčastí na straně Ruska ve válce proti Ukrajině
Rusko oslavilo den vítězství tradiční vojenskou přehlídkou v Moskvě, které se tentokrát účastnilo i několik zahraničních státníků, včetně čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. „Byla pompéznější, po invazi na Ukrajinu byly přehlídky skromnější. Nejezdili na ně zahraniční lídři, ale Putinovi se podařilo tento trend zlomit a bylo na něm vidět, že si to užívá,“ konstatuje novinářka Petra Procházková.
Názory a argumenty: Luboš Palata: V Rumunsku má k prezidentství nakročeno George Simion, evropský spojenec Fialovy ODS
Premiér Petr Fiala (ODS) možná bude mít důvod k oslavě. Krátký seznam šéfů států a vlád jeho evropské strany Konzervativců a reformistů se totiž možná rozroste o hlavu důležitého členského státu Rumunska. George Simion, jasný vítěz prvního kola rumunských prezidentských voleb, je totiž předsedou Svazu pro sjednocení Rumunů, strany známější pod svojí zlato připomínající zkratkou AUR. A tato strana je součástí frakce Konzervativců a reformistů.
Názory a argumenty: Lída Rakušanová: Kdo chce válku a kdo mír?
Ten paradox nemůže být zřetelnější. Zatímco v Moskvě rachotí 9. května, tedy s jednodenním zpožděním výročí konce 2. světové války, po Rudém náměstí pásy tanků a vojenskou přehlídku provázejí z Kremlu litanie orwellovských lží o údajně „nacistickém Západu“, který je třeba „osvobodit“, připomínají si ve stejný den státy Unie výročí „Schumanovy deklarace“. Den, který se od roku 1985 slaví v EU rozhodnutím Evropské rady jako Den Evropy.
Názory a argumenty: Alexandr Mitrofanov: Unavený geroj Putin chrání Rus před Západem
Putinovým dvorním reportérem je 41letý Pavel Zarubin, autor televizního týdeníku Moskva. Kreml. Putin. V uplynulých dnech měl premiéru jeho 1,5hodinový dokument Moskva. Kreml. Putin. 25 let. Z názvu plyne, že jde o čtvrtstoletí Putinova pobytu v čele ruského státu, kdy byl po většinu času prezidentem a také premiérem.
Názory a argumenty: Eduard Freisler: Tropický Sovětský svaz Nicoláse Madura
Většinu mediální i veřejné pozornosti bere na sebe v posledních týdnech a měsících Donald Trump. Není divu, americký prezident mění světový řád a tvrdě testuje odolnost americké demokracie. Rozpoutal velký chaos. Když se k tomu přidá válka na Ukrajině a v pásmu Gazy či světový obchodní konflikt je naše kapacita pro vnímání zpráv naplněna. Je toho prostě příliš mnoho a vlastně každý den dochází na jedno zdánlivě velké drama, jakoby jedna hrozba střídala druhou.
Pro a proti: Fico na přehlídce v Moskvě? Uvědomuje si váhu historie, hájí Konečná. Naivní přístup, míní Kolář
Ruská agentura RIA Novosti prohlásila Slovensko za jednu z mála evropských zemí, která ctí památku sovětských vojáků. Ocenila rozhodnutí slovenského premiéra Roberta Fica zúčastnit se v Moskvě přehlídky k 80. výročí konce druhé světové války. „Dělat strašáka z Roberta Fica jen proto, že pojede na přehlídku do Moskvy, mi přijde hloupé,“ říká v Pro a proti europoslankyně Kateřina Konečná (Stačilo!). „Velmi smutný postoj,“ hodnotí europoslanec z TOP 09 Ondřej Kolář.