- Podcasty
- Český rozhlas - Politika a zpravodajství
Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Týden očima Petra Schwarze: Hra světla a tmy
Evropská komise výrazně zhoršila svůj odhad letošního vývoje české ekonomiky, krize má na nás v rámci Unie dopadnout nejhůř a inflace má být horší jen v Litvě a v Bulharsku. Někteří čeští ekonomové to ale tak černě nevidí a ani statistická čísla to zatím nepotvrzují. Na chvíli se částečně zatměl Měsíc a v Brazílii výjimečně sněžilo.
Český rozhlas - Politika a zpravodajství
Aktuální zprávy z domova i ze světa. Komentáře a souvislosti.
Názory a argumenty: Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Ondřejem Konrádem
Karel Hvížďala: Proč jsou ruští vojáci brutální; Kamila Pešeková: Slovenskou vládu paralyzuje spor mezi ministry financí a hospodářství; Petr Honzejk: Že Babiš nemaká? Ale maká. A to tak, že se koalice bude divit; Daniel Kroupa: Lidem v nouzi by vláda měla pomáhat účinněji; Marek Hudema: Ceny energií jsou vysoké a dlouho to nebude jinak; Jiří Leschtina: Fialovo odmítnutí hradní kandidatury? Dobrá zpráva pro stát; Libor Dvořák: Bude možné jednat s Ruskem o míru?
Svět ve 20 minutách: V případě souzení ruských zločinů na Ukrajině bude muset vzniknout úplně nový mezinárodní tribunál
Právě nad otázkou, jak pohnat Rusko k odpovědnosti za invazi se zamýšlí americká profesorka mezinárodního práva Oona Hathawayová v komentáři pro americký magazín Foreign Affairs s titulkem: Zločin, který hledá soud. Podle profesorky Yaleovy univerzity není pochyb o tom, že se Rusko dopustilo zjevně útočné války, která vyvolává vzpomínky na smrt a zkázu za 2. světové války. Během posledních tří měsíců ruská vojska zabila tisíce civilistů a zpustošila ukrajinská města.
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistka: Rozšíření NATO. Turisté v Česku. Stupavská falza
Může se rozšíření NATO odrazit na poli evropské energetické bezpečnosti? Nakolik rušná bude tuzemská turistická sezóna? A jaké záhady stále provázejí příběh takzvaných stupavských falz?
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Poslední obránci Mariupolu. Soužití Vyšní Lhoty s běženci. Běh Paměti národa
Co čeká poslední obránce jihoukrajinského Mariupolu a ocelářského komplexu Azovstal poté, co dostali od vrchního velitele rozkaz, aby složili zbraně? Jaké vztahy panují mezi obyvateli obce Vyšní Lhoty na severu Moravy a ukrajinskými uprchlíky, kteří zde našli dočasné útočiště? Letošní ročník běhu pro Paměť národa.
Dvacet minut Radiožurnálu: Ministerstva si hrají na svém písečku. Nová ekonomická rada vlády by je měla sladit, říká její člen
Nově ustavená Národní ekonomická rada vlády má podle premiéra Fialy dodávat vládě inovativní myšlenky. V čem by se tedy vládní ekonomická politika mohla vylepšit? Pomůže jí v tomto směru nový guvernér České národní banky Aleš Michl? Vladimír Kroc se ptal člena Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petra Zahradníka, makroekonoma a konzultanta specializujícího se na problematiku Evropské unie.
Názory a argumenty: Poslechněte si všechny páteční komentáře s Petrem Schwarzem
Česku se vrací jeho odpor ke kvótám i s úroky. Pokrytectví Víta Rakušana: Oslavuje sira Nicholase Wintona, ale… Turecko dělá problémy. Možná přestane. Posvátná vůdcova zadnice a umravněný rebel. Desítky miliard zdravotníkům a co za to dostane pacient.
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Prodloužení nouzového stavu. Ceny pohonných hmot. Nová kosmická loď Starliner
Může prodloužení nouzového stavu podstatněji usnadnit vládě snahu vyrovnat se s aktuální situací kolem ukrajinských uprchlíků? Kam směřují ceny pohonných hmot na tuzemském trhu? A jak vážnou konkurenci pro orbitální mise společnosti SpaceX představuje nová kosmická loď firmy Boeing – Starliner?
Interview Plus: Pokud se znásilněná žena rozhodne ukončit těhotenství, musíme jí pomoci, konstatuje šéf ADRY
Kvůli válce na Ukrajině muselo podle odhadů OSN své domovy opustit 13 milionů lidí, z toho část uprchla do zahraničí. Už od prvního dne jim pomáhají humanitární organizace i jednotlivci. „Nemyslím si, že by ta válka a její dopady byly jiné. Ve válce se dějí surové činy, civilisté prchají, aby si zachránili život. Na druhou stranu mi připadá, že v tomto případě vidíme skoro celosvětovou solidaritu,“ všímá si prezident humanitární organizace ADRA Michael Krüger.
Pro a proti: Zestátnění ČEZu? Spíš elektřinu prodávat a výnosy lidem vracet, míní jeho bývalý ředitel Míl
Ve snaze pomoci občanům s vysokými cenami energií vláda oprášila plán z roku 2017 na restrukturalizaci polostátní energetické společnosti ČEZ. Nejčastěji se hovoří o zestátnění výrobní divize, tedy elektráren. Bývalý generální ředitel této společnosti Jaroslav Míl věří, že restrukturalizace elektřinu nezlevní, poslanec TOP 09 Michal Kučera ale navrhuje počkat na výsledky propočtů dopadů tohoto návrhu.