- Podcasty
- Český rozhlas - Politika a zpravodajství
Poslechněte si podcast: Speciál: Sedláček: Autokracie není efektivnější než „loď plná bláznů“
Rok 2025 má být podle všech ekonomických predikcí lepší než ten právě končící. Přispět by k tomu měl ekonomický růst i světové dění. „Tento rok skončil relativně pozitivně, a to dobrými zprávami ze Sýrie. Doufám, že rok 2025 se povede ve znamení toho, že totalitní svět se začne rozpadat a že to bude mít blahodárné dopady na budoucí vývoj světa i na naši ekonomiku,“ dává najevo naději v bilanci Českého rozhlasu Plus ekonom a filozof Tomáš Sedláček.
Český rozhlas - Politika a zpravodajství
Aktuální zprávy z domova i ze světa. Komentáře a souvislosti.
Interview Plus: Holland: Respektování lidských práv je obrana proti fašismu
K významným osobnostem oceněným prezidentem Petrem Pavlem se řadí světoznámá polská filmová režisérka Agnieszka Holland. „Moc si Petra Pavla vážím, takže jsem ráda, že jsem toto vyznamenání dostala z jeho rukou,“ těší se v rozhovoru pro Český rozhlas Plus, ve kterém mluví i o připravovaném snímku o životě spisovatele Franze Kafky. (Repríza, v premiéře jste rozhovor mohli slyšet v říjnu 2024.)
Pro a proti: Novoroční předsevzetí nemohou být jen přání, tvrdí kouč Thomas
Víc než polovina Čechů si s novým rokem klade různá předsevzetí, jak změnit svůj život. Jen zlomku z nich se je ale podaří dodržet. „Až 90 procent předsevzetí se nepodaří splnit,“ cituje z výzkumů psycholožka Zuzana Ježková. Kouč zaměřený na nastavení mysli Cord Thomas vnímá jako účinnější nastavovat předsevzetí jako roční cíl, spíš než jako obecné přání. (Repríza, v premiéře jste pořad mohli slyšet v prosinci 2023.)
Pro a proti: Mohou nás skutečně novoroční předsevzetí motivovat, nebo si jimi přiděláváme zbytečný stres?
A jak si nové cíle nastavit tak, abychom jich dosáhli? O tom budeme v Pro a proti mluvit s psycholožkou a koučkou Zuzanou Ježkovou a mindset koučem Cordem Thomasem. Moderuje Karolína Koubová.
Zaostřeno: Edvard Beneš očima britských historiků
Na konci května uplyne 140 let od narození druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. Muže, který stál v první polovině minulého století u všech klíčových momentů naší země. Podílel se na vzniku samostatné republiky, zažil její rozpad a zánik v roce 1938 a 1939, byl u jejího obnovení v roce 1945 i ovládnutí komunistickou stranou o tři roky později. (Repríza, v premiéře jste pořad mohli slyšet v květnu 2024.)
Názory a argumenty: Alena Scheinostová: Když jsou ty Vánoce
Možná že vám ty Vánoce jdou každý rok spíš na nervy. Chaos, výdaje, spousta práce okolo, vlezlé reklamy, podivný sladkobolný pop, který se odevšad tlačí do uší, instantní duchovno, servírující představy „Ježíše na kříži ztrápeného, jak se usmívá na ty, co zpívají“, obligátní setkávání s příbuznými, které pomalu ani neznáme jménem.
Názory a argumenty: Martin Fendrych: Vánoce vnímáme jako svátky míru. Válka nás unavuje
Vánoce a Štědrý den, spolu s Velikonocemi epicentrum církevního roku pro křesťany a největší svátek skoro pro každého. Svátky pokoje, rodiny, míru, které se, jak už dlouho víme, změnily ve svátky nákupů, shánění, svátky pro Zásilkovnu a další doručovací služby. Svátky povinné spotřeby.
Speciál: Ještě nejsem, kým chci být, nebo Vlny? Nejlepší filmy roku 2024
Třetí díl seriálu se podívá na nejlepší filmy uplynulé sezóny. S Michaelou Veteškovou o nich budou mluvit recenzenti Kristina Roháčková, Aleš Stuchlý a Pavel Sladký. Redaktor Martin Hrnčíř připomene vznik filmu Jiřího Mádla Vlny a prostor dostanou i výstavy Heleny Wilsonová či Libuše Jarcovjákové.
Názory a argumenty: Martin Horálek: Katolická tradice jubilejních roků
Vánoce jsou dobře zavedené svátky. Tak nějak každý ví, nebo aspoň tuší, co od nich čekat. Pro 1,3 miliardy katolíků na Zemi ale jsou ty letošní Vánoce přeci jen trochu jiné. V průběhu Štědrého večera totiž otevřel papež František veřeje svaté brány ve vatikánské bazilice sv. Petra a fakticky tak zahájil jubilejní rok.
Pro a proti: Školství má být sekulární, říká sociolog. Vánoční stromečky nikomu újmu nezpůsobují, oponuje teolog
V některých školách a školkách v Evropě je zakázáno vystavování vánočních stromečků. Za náboženskou propagaci jsou považovány například ve Francii nebo některých oblastech Německa. Patří symboly, jako je stromeček, jesličky, andělé či hvězdy, do veřejných prostor? Mohou být diskriminační, nebo naopak mají své místo i v tak sekulární společnosti, jako je ta česká? (Repríza, v premiéře jste debatu mohli slyšet v prosinci 2023.)
Pro a proti: Patří symboly křesťanských svátků do škol a školek?
Debatovat budou sociolog, redaktor serveru Alarm Stanislav Biller a teolog, kněz, sociolog a komentátor serveru Forum 24 Jan Jandourek. Moderuje Karolína Koubová. Pořad nabízíme v repríze.