• Podcasty
  • Český rozhlas - Politika a zpravodajství

Český rozhlas - Politika a zpravodajství

Český rozhlas

Aktuální zprávy z domova i ze světa. Komentáře a souvislosti.

Epizody

Včera
19:42

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Zdraví českých prezidentů. Neshoda v řešení cen energií. Facebook a nenávist

Jak pracovala lékařská koncilia, která řešila zdravotní problémy českých prezidentů? Proč se evropští politici stále nedohodli na tom, jak řešit rostoucí ceny energií? Vydělává Facebook na šíření nenávisti?

Včera
24:03

Dvacet minut Radiožurnálu: Po kontaktu s nakaženým by měli být v karanténě i očkovaní lidé, myslí si virolog Grubhoffer

Nákaza covidu-19 se nešíří v takovém rozsahu jako na jaře, ujišťuje epidemiolog Petr Smejkal. Znamená to, že se vyhneme dalšímu lockdownu? Bude někdy naše odborná komunita mluvit o covidu-19 jedním hlasem? Tomáš Pancíř se ptal virologa Libora Grubhoffera z Jihočeské univerzity.

Včera
04:40

Názory a argumenty: Kateřina Smejkalová: Eurostat se v posuzování chudoby v Česku zase mýlí

„Chudoba trápí pětinu obyvatel Evropské unie, Češi jsou ale ohroženi nejméně.“ Ano, už to je zase tady – evropský statistický úřad Eurostat vydal v půli října jako každoročně jednu ze svých nejvíc zavádějících statistik, která by snad ani neměla existovat, anebo by se přinejmenším měla úplně jinak jmenovat.

Včera
22:45

Pro a proti: Nechceme plné JIP. Monoklonální protilátky dáme i těm, kteří nepřijdou od lékaře, láká šéf Motola

Epidemie covidu-19 opět sílí. Počet hospitalizovaných překročil tisícovku, víc než šest procent je ve vážném stavu. Monoklonální látky, které mohou nákazu ztlumit či úplně zastavit, jsou přitom k dispozici už od jara. Pacienti se k nim ale často nedostali. „Naštěstí v posledních zhruba dvou dnech se situace začíná dramaticky zlepšovat,“ říká ředitel pražské Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík (ČSSD). S tím souhlasí místopředseda sdružení Mladých praktiků Vojtěch Mucha.

Včera
26:28

Interview Plus: Kompenzace za ceny energií? Plošná pomoc je špatně, je třeba cílit na potřebné, navrhuje Niedermayer

Česká vláda kvůli zdražování energií prosazuje novelu, která by v příštím ruce umožnila snížit DPH za energie na nulu. A už v lednu a v prosinci se daň chystá odpouštět. „Je to špatně, protože to není žádná pomoc, kterou by hodní ministři vytáhli ze svých kapes. Je to využití peněz daňových poplatníků, které by měly být využity efektivně, aby řešily existující problém,“ kritizuje europoslanec a ekonom Luděk Niedermayer (TOP 09).

Včera
25:52

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny úterní komentáře s Petrem Hartmanem

ČSSD se zbavila Hamáčka – a končí? Eurostat se v posuzování chudoby v Česku zase mýlí. S nemocným Zemanem stojí i jmenování nových soudců. Evropané uvažují o vlastní armádě. Minulost pomůže.

Včera
19:27

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Epidemie a neočkovaní. Spor mezi Tureckem a Západem. Nízké výplaty v Česku

Podle ministerstva vnitra mohou za současnou epidemii koronaviru neočkovaní. Diplomatický spor mezi Tureckem a desítkou západních zemí. Pětina Čechů má potíže vyjít s výplatou.

Včera
03:54

Názory a argumenty: Lukáš Jelínek: Aby se levice vrátila, je zadání hlavně pro mladé aktivisty

Tak dlouho se sociální demokracie odrážela ode dna, až po částečném vyklizení pozic na radnicích a hejtmanstvích a debaklu v senátních volbách ztratila i zastoupení v Poslanecké sněmovně. Optimismus Jana Hamáčka ji nevytrhl – a tak si teď začal vyklízet předsednickou kancelář v Lidovém domě a co nevidět si sbalí červený svetr i na ministerstvu vnitra.

Před dvěma dny
19:15

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Plošné testování v pražských školách. Růst cen energií. Kdo nahradí Hamáčka?

Budou pražské školy plošně testovat své žáky i bez rozhodnutí vlády? Kolik domácností bude mít kvůli růstu cen energií nadměrné výdaje za bydlení a jak by jim měl stát pomoci? Kdo a kdy nahradí Jana Hamáčka v čele ČSSD? Čemu se věnuje Petr Brukner, když zrovna nehraje v Divadle Járy Cimrmana?

Před dvěma dny
22:43

Dvacet minut Radiožurnálu: Konečná: Občané chtějí minimálně jiný typ marketingu. Budeme víc v ulicích, avizuje nová šéfka KSČM

V českém Parlamentu poprvé nezasednou komunističtí poslanci. Vrátí se tam ještě někdy? Nebo čeká Komunistickou stranu Čech a Moravy odchod do historie? Vladimír Kroc se ptal europoslankyně Kateřiny Konečné, nové předsedkyně KSČM.