Vizitka
8. únor 2023

Poslechněte si podcast: Pochybuji nonstop, je to životodárné pro mé další uvažování, říká divadelní režisér Dodo Gombár

Ze všech divadelních aktivit má nejraději psaní, při kterém se „potkává sám se sebou“. Protivné je mu chlapáctví, v životě čím dál víc preferuje ticho a režii si vybral proto, aby se mohl vyjadřovat k okolnímu světu. Jak režiséra Dodo Gombára ovlivnila bratislavská 90. léta, jaký má vztah k muzikálu Jesus Christ Superstar a proč je pro něj na všech scénách, i oblastních, důležitá promyšlená dramaturgie? I o tom mluvil ve Vizitce s Markétou Kaňkovou.

42:53

Vizitka

Vydává: Český rozhlas

Seznamte se s lidmi, kteří žijí (s) kulturou.

Web

Včera 46:02

Dokumentarista Tomáš Kratochvíl o natáčení mezi Romy: Fascinuje mě nepoměr mezi pověstí a realitou

Proč je důležité, aby z České televize nezmizel společensko-kritický dokument? Protože dokáže daleko rychleji vyvolat debatu o důležitých tématech, jako je například chudoba. Myslí si to alespoň dokumentarista Tomáš Kratochvíl, který se dlouhodobě věnuje tématům spojeným s ekologií a romskou problematikou. Na letošním festivalu Jeden svět má premiéru jeho film Pongo Calling. I o něm mluvil ve Vizitce s Ondřejem Cihlářem.

Před dvěma dny 45:52

Sochař Jan Kovářík, který vyrobil pomník Marii Terezii: Jde o monumentální, čistou věc

Roky se věnoval sledování přírody. Pozoroval hvězdy, doma v akváriu pěstoval krevety, pod mikroskopem zkoumal plísně. „Lidské, sociální dění se v mých sochách opravdu moc neodráží,“ říká sochař Jan Kovářík o své práci, aktuálně vystavené v pražském Kvalitáři. S Markétou Kaňkovou ale mluvil také o dejvickém pomníku Marii Terezii, o instalaci, se kterou byl spokojen i kněz Halík, nebo o tom, jak na stáži v ateliéru Milana Knížáka jezdil po papíru na kolečkových bruslích.

Před pěti dny 31:51

Herečka Nina Horáková: Inscenace María de Buenos Aires bylo asi to nejtěžší, co jsem kdy zkoušela

Prý zpívá, jak jí zobák narostl, díky dobrému rytmu a pěveckým, tanečním i hereckým schopnostem má ale Nina Horáková pevné místo na činoherní, muzikálové i dabingové scéně. Doma je v Městských divadlech pražských, ale dopustit nedá ani na Divadlo Kalich nebo soubor v Mladé Boleslavi, kde začínala. V budoucnu by se však ráda zaměřila na současné civilní herectví, typické pro menší scény. S Ninou Horákovou, herečkou radostného smýšlení, ve Vizitce mluvila Markéta Kaňková.

Před šesti dny 44:31

Za českou fotku je stále třeba bojovat, říká Antonín Dufek

Byly doby, kdy si galerie kupovala fotografie od Josefa Sudka za dvě stovky – přesně tolik totiž za své snímky dostávala další důležitá, ovšem mladší a méně známá osobnost tohoto oboru Karel Otto Hrubý. O jeho přínosu tuzemské fotografii i sbírkotvorné činnosti mluvil ve Vizitce s Ondřejem Cihlářem muž, jenž sám pro českou a moravskou fotku udělal spoustu práce: historik umění a kurátor fotografické sbírky Moravské galerie Antonín Dufek.

Před týdnem 48:44

Malování obrazu by mělo být jako zdravé vaření, říká Vladimír Kokolia

„Největším úspěchem učitelství je studenta nezkazit. Ti lidi v sobě mají talent, a talent v minulosti bývala peněžní jednotka. Takže učitel se jen musí snažit, aby ho neproměnil na drobné,” říká malíř a pedagog Vladimír Kokolia. Na AVU je už třicet let vedoucím ateliéru Grafika 2, přesto nejraději ze všeho pracuje na svých obrazech. Aktuálně má prý už třetí den malířský absťák. Do Vizitky ho pozvala Markéta Kaňková.

Před týdnem 48:35

Designér Václav Mlynář: Nejsem sklářský expert. I proto dokážu z chyb udělat přednost

Popsal by se jako pracovitá, kreativní a odpovědná osoba – ostatně jaké jiné vlastnosti by měl mít člověk, který ve čtyřiatřiceti zastává pozici uměleckého ředitele světově úspěšné firmy Bomma vyrábějící svítidla, má už druhý vlastní ateliér, vyučuje design na vysoké škole a k tomu se doma stará o malou dcerku? O skle, rodinných kořenech vyrůstajících z architektonického podhoubí i o vztahu k historii si s ním ve Vizitce povídala Markéta Kaňková.

Před týdnem 44:40

Sochař Jindřich Zeithamml: Sekat do kamene je nádherná, zdravá záležitost. Dnes to skoro nikdo neumí

„Jako bychom si prolistovali celé dějiny umění až na úplný počátek, kdy filozofie uvažovala v čistých idejích vztahu člověka a přírody," říká o tvorbě vystudovaného sochaře a dlouholetého pedagoga Jindřicha Zeithammla kurátor Petr Vaňous. O proplouvání mezi sochou, objektem, kresbou a malbou, ale také o důležitosti geometrie s panem Zeithammlem mluvila ve Vizitce Markéta Kaňková.

Před týdnem 48:26

Ilustrátor Karel Osoha: Studium animace je pro kreslení komiksu nejlepší základ

Ve slovenštině existuje slovo osoh – užitek. Animátor a komiksový kreslíř Karel Osoha je svému oboru k užitku stoprocentně: pod jeho rukou a prosvětlovákem totiž vznikly ceněné komiksové knihy Prašina, Návrat krále Šumavy či Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci. Za sešity ze série Prašina: Křídový panáček získal Cenu Muriel. Jak dlouho jeden takový sešit vzniká? A proč se Osohovi nechce pokoušet štěstí v zahraničí? I o tom ve Vizitce mluvil s Ondřejem Cihlářem.

Před 2 týdny 45:43

Dana Sahánková: Chci, aby mé obrazy překvapovaly i mě samotnou

Má ráda renesanční umění: Tiziana, Michelangela nebo Dürera. Ve svých obrazech pracuje s náhodou a mytologií a občas se jí do tvorby připlete něco jako zázrak. Příkladem je obraz Oheň, jímž hořím, který jí pod rukama zcela nečekaně zčervenal. I tento obraz absolventky AVU Dany Sahánkové je možné vidět v Galerii Václava Špály. O své tvorbě mluvila detailně s Markétou Kaňkovou.

Před 2 týdny 51:05

Vojtěch Boháč: I kdyby teď Putin zemřel, obrat v Rusku není možný

Do Ruska se letos třiatřicetiletý zakladatel reportážního webu Voxpot.cz Vojtěch Boháč poprvé podíval v jedenadvaceti. Měl v té době procestovanou západní Evropu, která mu přišla podobná, a chtěl prozkoumat i druhý cíp. Ten, který většinu jeho přátel nezajímal. Od té doby je Rusko a Ukrajina nedílnou součástí jeho života. O tamní mentalitě, ale i o provozu Voxpotu mluvil ve Vizitce s Ondřejem Cihlářem.