- Podcasty
- Český rozhlas - Osobnosti

Poslechněte si podcast: Vizitka: Audiovizuální umělec Pavel Mrkus: Čím novější média, tím rychleji stárnou
Vedle výtvarných projektů v oblasti digitálního a mediálního umění se podílí na stálých i dočasných expozicích pro muzea a galerie. Nejnověji stojí za výtvarným řešením výstavy Kde ty všechny kytky jsou. Textilní tisk: Oděvy a šátky 1920 – 1990 v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Jak kombinovat virtuální exponáty s těmi klasickými? A proč je pro time-based media zapotřebí jiný typ imaginace? Ptá se Karolína Koubová.
Český rozhlas - Osobnosti
Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.
Host Lucie Výborné: V páru na trek? Hory vám strhnou masky, poznáte sebe i druhého, říká zakladatel Stezky Českem
Stezka Českem je nekomerční projekt party nadšenců, kteří společně s Klubem českých turistů nabízí dva okruhy – severní a jižní. Oba měří přibližně 1000 km. „V horách máte veškerý čas pro sebe, jste tam, kde chcete být, a jediné, co řešíte, je, kde budete spát, co si dáte dobrého. Naše civilizace je úzkostná, ve stresu. Člověk si chce uchránit to, co si nese z hor. Když vidí, že o to přichází, je potřeba zase vyrazit,“ vypráví zakladatel Stezky Českem Martin Úbl.
Blízká setkání: Zpěvačka Hana Holišová o roli Marty: Uvědomuju si, že zpívala svůj osud. A přijala ho
„Mám ráda silné příběhy silných žen a pokaždé znovu a znovu prožívám osud Marty Kubišové. Zamýšlím, se nad tím, čím prošla a přitom nezapškla,“ přibližuje své pocity. Co prozradila o představení Papežka? Vedli ji doma ke zpěvu? Uměla dřív odpočívat a podařilo se jí přibrzdit? Považuje se za hyperaktivní?
Na pohovce Jožky Kubáníka: Břetislav Rychlík je srdcem Horňák, díky němu tento kraj uchvátil umělce i šlechtice
Na pohovce Jožky Kubáníka usedl Břetislav Rychlík – herec, režisér, scénárista, dokumentarista, pedagog, politik, a především neúnavný propagátor horňáckého folkloru.
Portréty: Antonín Sochor, hrdina, který se musel bát až po válce
Legendární velitel našich samopalníků na východní frontě druhé světové války Antonín Sochor mnohokrát prokázal neskutečnou odvahu. Vždyť po jedné z bojových akcí mu z těla vyoperovali přes 200 střepin. O to víc zaráží, co se v jeho životě dělo po konci války – a to včetně smrti v šestatřiceti letech. Smrti, která dodnes nepostrádá nádech záhady.
Blízká setkání: Zpěvačka Katarína Koščová o klavíristovi Danielu Špinerovi: Je to můj pódiový manžel
Ještě před pár lety vystupovali se skupinou. „Teď jsme ale zůstali jen my dva,“ přiznávají v Blízkých setkáních zpěvačka Katarína Koščová a klavírista Daniel Špiner. Ten bývá považován za zpěvaččina manžela. „Můj skutečný manžel je náš manažer. Takže všichni spolu žijeme v autě a po hotelech. Jsme takový manželský trojúhelník,“ směje se. Nesestříhaný záznam rozhovoru Terezy Kostkové včetně písniček najdete jako podcast k off-line poslechu pouze v aplikaci mujRozhlas.
Host Lucie Výborné: Gudas: Hokej je tvrdý, ale nebezpečných střetů ubývá. Je lepší dostat strom než udělat plameňáka
„Švédi mají nabitý tým, jsou doma, takže to bude určitě nejtěžší zápas, co jsme doposud měli. Ale po loňském zápase se Švédskem si myslím, že nemáme důvod si nevěřit i proti těm nejlepším hráčům,“ říká o nadcházejícím zápase českých hokejistů Radko Gudas. Jakou muziku si zpívá v autě, když ho nikdo neslyší? Co mu dalo krasobruslení? A jak docílil rychlosti střely 160 km v hodině?
Vizitka: Michael Kohajda, nový rektor UP: Plané sliby ode mě neuslyšíte
Narodil se roku 1981 v Šumperku, absolvoval studium práv, specializuje se na obchodní a finanční právo. 1. května 2025 se stal 17. rektorem v poválečné historii olomoucké univerzity, která má 450 letou historii a je druhou nejstarší v Česku.
Host Lucie Výborné: Vilma Cibulková: Moudrost v bolesti je třeba umět poslouchat. Práce na duši je celoživotní dílo
Festival Mezi ploty, největší kulturní projekt na podporu duševního zdraví v Evropě, zvedá témata závislostí dospívajících nebo vyhoření. Jak se v duševní rovnováze udržuje jeho patronka? „Nejsložitější věc je samozřejmě přijmout sám sebe a všechny temnější stránky, jak se říká stíny, dokázat brát za své. To vyžaduje kolikrát hodně odvahy a péče,“ říká herečka Vilma Cibulková. Čím je pro ni terapie nebo štěstí? A na jaký problém s poskytováním podpory duševního zdraví naráží?
Blízká setkání: Alena Mornštajnová: Chtěla jsem sama sobě dokázat, že napíšu méně akční a více psychologickou knihu
„Vždycky chci, aby každá moje kniha byla trochu jiná, než ta předchozí,“ přibližuje úspěšná spisovatelka svou novinku Čas vos. „Je to kniha o cestě ke štěstí a o tom je každý život. I když štěstí jsou spíš okamžiky. Pro mě je to spíš klid, spokojenost a vyrovnanost. To je ideální stav.“ Jak se rodil název knihy? Co o knize říká její pracovní název? Kdo čte její knihy jako první? Zajímá se o recenze? A stačí příběh, nebo musí autorka knihou i něco říct?