Český rozhlas - Osobnosti
Před třemi dny

Poslechněte si podcast: Příběhy 20. století: Néé!!! Tak už dost! Zvolal pankáč Cajthaml, který dezertoval z vojny, raději šel do vězení

Na začátku 80. let minulého století se soudruzi v Československu připravovali na třetí světovou válku. Podle komunistických představ měla začít útokem západoněmeckého Bundeswehru na Československo. Proto se plánoval i z ČSSR jaderný útok na Německo. Devatenáctiletý Roman Cajthaml než aby se na tom podílel, šel raději do vězení. (Vysíláme v repríze, premiéru jste mohli slyšet v roce 2022.)

47:13

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Včera 35:50

Blízká setkání: Ondřej Provazník o filmu Sbormistr: Chtěl jsem ukázat, že predátoři mohou okouzlit a být přitažliví

„Ten příběh je obecný. A pokud bychom ho nevyprávěli, tak se společnost neposune,“ vysvětluje režisér pohnutky k natočení filmu, inspirovaného kauzou Bohumila Kulínského. „Nechci, aby si z filmu lidé odnášeli strach, ale aby na to vzali své děti,“ uvádí v Blízkých setkáních. Jak probíhal casting? Proč by měla být ústřední postava filmu charismatická a přitažlivá? Poslechněte si rozhovor z letní série Krimi léto na Dvojce.

Včera 47:02

Vizitka: Skladatel Jan Valta: Středověká hudba se do Kingdom Come nehodila, tak jsem ji napsal sám

Úspěšná česká videohra se odehrává ve středověku, ale dobové hudby je v ní minimum. „Hru děláte pro současného hráče a je třeba mluvit jazykem, kterému rozumí,“ říká ve Vizitce a přiznává, že při práci funguje pod tlakem. K novému vydání složil přes deset hodin hudby. „Sbor je něco magického, dává silnější emoci.“ Jak se mu splnil sen být skladatelem herní hudby? Ptá se Ondřej Cihlář. Repríza 6. 3. 2025.

Před dvěma dny 12:14

Momenty: Jiří Suchý: Vždycky jsem chtěl být dva

Herec, divadelník, zpěvák a grafik Jiří Suchý, osobnost mnoha talentů a profesí, s laskavým humorem vypráví o své životní cestě, o tom, jak si (ne)představuje Boha, proč necítí zášť k lidem, kteří mu ublížili, i o tom, proč stojí za to jít za svým snem.

Před dvěma dny 34:33

Blízká setkání: Karolína Kachyňová: Film není pro mě. Svobodu jsem našla na YouTube

Přestože pochází z filmařské rodiny – je dcerou režiséra Karla Kachyni a herečky Aleny Mihulové – nerozhodla se pro film, ale pro on-line marketing. „Nechtěla jsem pořád čekat na telefon s nabídkou role. Chtěla jsem stabilitu a finanční nezávislost,“ říká Karolína Kachyňová v pořadu Blízká setkání. Jak funguje reklama na sociálních sítích? Proč je mýtus, že nás telefony odposlouchávají? A jak těžké je otevřeně mluvit o své lesbické orientaci?

Před čtyřmi dny 38:22

Stříbrný vítr: Když si děti pubertu neodžijí, tak ji mají jako dospělí, varuje psychiatr Radkin Honzák

Když se naučíte vnímat druhého člověka, aniž ho budete posuzovat, bude vám mezi lidmi dobře. To jsou slova psychiatra Radkina Honzáka. O lidech přemýšlí s hlubokým zájmem, moudrostí i humorem. Objevil schopnost pochopit druhé až jako profesionál nebo ho právě tato kvalita přivedla k psychiatrii? Proč se sám řadí k typu zvanému muchlovací? A co podle něj dělá s naším společenstvím absence rituálů?

Před pěti dny 24:59

Úžasné životy: Ota Pavel podle Slávky Kopecké

Spisovatel Ota Pavel se zapsal do srdcí mnoha čtenářů a také rozhlasových posluchačů. Nejen, že je autorem slavných titulů, jako třeba Zlatí úhoři, Povedený tatínek a já nebo Smrt krásných srnců, ale byl také rozhlasovým sportovním reportérem. Jak osobní setkání s Otou Pavlem ovlivnilo spisovatelku Slávku Kopeckou a jaká poučení si do své vlastní tvorby odnesla? Spojoval je Buštěhrad u Kladna. Místo, kde oba prožili dětství a mládí.

Před pěti dny 31:27

Blízká setkání: Barbora a Radko Gudasovi: Jsme tady za podivíny. Dcera nemá jako jediná ve škole mobil

Barbora a Radko Gudasovi vychovávají své děti bez mobilů. „Pravda je, že nejsou vždycky nadšení. Nejstarší Týnka šla teď do české školy a jako jediná nemá mobil. Byla z toho trochu rozhozená. Ale vysvětlili jsme jí to a myslím, že to pochopila,“ vypráví hokejový obránce z americké NHL. „V USA je normální, že dítě ve čtvrté třídě nemá telefon,“ shodují se oba manželé v Blízkých setkáních Michaely Maurerové.

Před pěti dny 31:00

Host Lucie Výborné: Jiří Pavlica: V Misse brevis jsem se vypsal z nejranějších vzpomínek. Premiéra byla nezapomenutelná

Skladatel, zpěvák a vedoucí Hradišťanu Jiří Pavlica je také hudebním patronem Dnů lidí dobré vůle, jehož 26. ročník se koná 4.–5. července. „Večerům je dána symbolika být otevřený všem lidem dobré vůle, kteří na Velehrad přicházejí. A když to prodloužím do hudební řeči, tak být otevřený všem hudebním žánrům a všem slušným lidem, kteří chtějí na koncertu vystoupit,“ popisuje Jiří Pavlica. Kdo na Velehradě vystoupí?

Před pěti dny 44:05

Vizitka: Režisér Provazník: Krása zpěvu se střetávala s něčím temným, co je pod tím. Ten kontrast mě zajímal

Jeho první sólový film Sbormistr je volně inspirovaný kauzou kolem Bambini di Praga. Rád by ale, aby měl obecnější platnost. „Do devadesátek jsem film zasadil kvůli tomu, že mně tehdy bylo jako hlavní představitelce, byla v tom lehká nostalgie. Příběh sbormistra je pro devadesátky příznačný. Doba se neohlížela na nic a neměla zpětné záklopky,“ říká ve Vizitce.