- Podcasty
- Český rozhlas - Osobnosti

Poslechněte si podcast: Portréty: Kdybychom to nevzali my, nastoupili by horší, hájil se protektorátní premiér Richard Bienert
V únoru 1949 zemřel Richard Bienert, poslední předseda vlády Protektorátu Čechy a Morava. Jak je možné, že člověk, který tak odvážně pracoval uvnitř rakouské tajné policie s naším prvním odbojem, skončil jako loutka nacistických okupantů?
Český rozhlas - Osobnosti
Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.
Momenty: Jitka Němcová: Starší lidé nejsou moudřejší. Je to stejnej průšvih, jak když vám je dvacet
Filmová a televizní režisérka vzpomíná na své klukovské dětství, na setkání s Federicem Fellinim i Otakarem Vávrou. A přemýšlí nad tím, proč se stále cítí na dvacet.
Blízká setkání: Monika Absolonová: Píseň Ukolébavka je vzkaz pro mé syny, až tady nebudu
Její nové LP, které vydává po dlouhých jednadvaceti letech, má název Láska. Zpívá na ní i o svých dvou dětech. „Ukolébavka je vzkaz pro mé syny, až budu stará nebo až tady nebudu.“ Kdo moderoval křest nové desky a kdo všechno se na ní podílel? Jak přistupovala k písničce Hany Zagorové Mít tě ráda? Jaká bude letošní tour po republice?
Až na dřeň: Martin Leták: S Milanem Kňažkem nám to na jevišti klape skvěle. V nové hře RED odemykám sebelítost
Hraje v Divadle Na Jezerce a působí v několika kapelách. Divákům se před časem představil také ve filmu Pánský klub. V pořadu Až na dřeň mluvil herec Martin Leták nejen o hraní, ale také o pomíjivosti slávy a otevírání bolavých míst na jevišti.
Host Lucie Výborné: Hrál Boha a zachránil karlovarský festival. Poslechněte si sestřih rozhovorů s Jiřím Bartoškou
„Byl to nádherný vztah nejen pracovní, ale i lidský, protože Eva byla voda, já jsem byl oheň. Mám pocit, že kdyby festival dělaly dva ohně nebo dvě vody, tak ani jedno by nebylo dobré,“ řekl Janu Pokornému v roce 2022 herec a dlouholetý ředitel MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška. Proč se s Evou Zaoralovou rozhodli zachránit karlovarský festival? Co pro něj znamenala inscenace Jakub a jeho pán? A proč hrál radši golf než tenis? Poslechněte si vzpomínkový sestřih rozhovorů.
Vizitka: Dirigent Jan Sedláček: Člověk tvoří atmosféru koncertu, před tím je s partiturou dlouho sám
Povede Debut Pražského jara – jeden z nejsledovanějších koncertů festivalu, který dává mladým dirigentům příležitost řídit velký orchestr. „Čím víc času s partiturou trávím, tím víc se názor na skladbu mění,“ říká ve Vizitce. „Na zkouškách analyzuju, na koncertě se snažím přenášet to, co cítím.“ Zohledňuje i obecenstvo? A proč se někdy diriguje bez taktovky? Ptá se Karolína Koubová.
Příběhy 20. století: Matka se nás zřekla, pomohla nám. Příběh Pekařové a Borecké
„Bylo strašné horko, lidé odkládali, co už neunesli. Osmdesátileté stařenky se sotva vlekly. Okraje cesty byly poseté odhozenými věcmi. Nesměli jsme se zastavit,“ vzpomíná Maria Pekařová na pochod 20 tisíc Němců. Z Brna je vyhnali 30. května 1945 a ozbrojenci je za krutých podmínek vedli do Pohořelic a dál k rakouským hranicím. Nebyla to ojedinělá událostí – patří k mnoha případům poválečného násilí v osvobozeném Československu.
Blízká setkání: To nejlepší z Blízkých setkání uplynulých dní (2/2)
To nejlepší z Blízkých setkání uplynulých dní
Blízká setkání: To nejlepší z Blízkých setkání uplynulých dní (1/2)
To nejlepší z Blízkých setkání uplynulých dní
Stříbrný vítr: Kamila Bendová. O manželově věznění, rodině i lásce k matematice
Význam Charty 77 a žen z československého disentu si připomeneme v rozhovoru s maminkou šesti dětí, matematičkou paní Kamilou Bendovou. Jak si dokázala v době, kdy byl manžel ve vězení, vyšetřit každý den dvě hodiny na společnou četbu s potomky? Čím ji okouzlila matematika? A čeho si paní Bendová považuje na životě v současné České republice?