- Podcasty
- Český rozhlas - Osobnosti

Poslechněte si podcast: Portréty: Jan Zajíc, pochodeň číslo dva. Jeho odkaz se naplnil až za 20 let
Sebeupálení Jana Palacha na osmnáctiletého studenta Jana Zajíce z Vítkova u Opavy zapůsobilo natolik, že přijel do Prahy, aby se připojil k protestní hladovce, kterou od 18. ledna 1969 držela pod rampou Národního muzea skupina studentů a mladých lidí. Hladovkáři zůstali v mrazu pod stany čtyři dny, poté byla hladovka ukončena a Jan Zajíc odjel domů do Vítkova. (Vysíláme v repríze, premiéru jste mohli slyšet v roce 2024.)
Český rozhlas - Osobnosti
Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.
Blízká setkání: Michal Dlouhý: Slíbil jsem ženě, že se po seriálu O koních a lidech oholím. Aby mě měla zas mladýho
„Otce dospělých synů jsem ještě nehrál. Potřeboval jsem vnitřně zestárnout a vousy mi pomohly,“ prozrazuje herec v Blízkých setkáních. „Byla to změna. Není to detektivka a stylem mi to připomnělo Dobrou vodu, ve které hrál bráška,“ vysvětluje dál, proč roli přijal. „Moje starší dcera Anička se věnuje koním odmalička. Takže i když prázdniny patří rodině, přála si, abych točil.“ Za jakého otce se on sám považuje v soukromí? A co mu přinesla role v seriálu Kouzlo derby?
Host Lucie Výborné: Rudy Linka: Všichni muzikanti byli na našem festivalu nadšení. Česko má nejlepší obecenstvo na světě
Jazzový kytarista Rudy Linka v 18 letech nechal školy a odjel do Švédska studovat jazz, střídá život v Česku s životem v New Yorku. „Vždycky, když přijedu, přejdu Karlův most. Když přiletím do New Yorku, vstanu ráno a projdu celou Broadway. Je to krása. Když jezdím tam a zpátky, vždycky si uvědomím, co unikátního je v tom místě, kde zrovna jsem. Protože když tam jsi pořád, tak si toho nevážíš,“ zamýšlí se Rudy Linka. Už 20 let v Česku pořádá festival Bohemia JazzFest.
Vizitka: Dina Štěrbová: Horolezectví je můj minulý život, humanitární práce v horách má větší smysl
Hory poprvé viděla ve čtrnácti, ve čtyřiačtyřiceti zdolala osmitisícovou Čo Oju a stala se průkopnicí československého ženského horolezectví. Pak stejně jako Hillary založila v Himálaji nemocnici pro místní. „I pákistánské děti mají právo na antibiotika,“ říká ve Vizitce. Jak žijí tamní lidé a na čem při sestupu poslouchala Bachovu H moll? Ptá se Ondřej Cihlář.
Host Lucie Výborné: Herec Mikluš: Strážmistr Topinka? Líbil se mi jeho pozitivní přístup. Žil život jako krásu gesta
Divadelní, filmový i seriálový herec Robert Mikluš, který proslul rolí strážmistra Topinky, se narodil v Ostravě, odkud se později na studia přestěhoval do Brna. Jednou z jeho domovských divadelních scén byla i Husa na provázku. „Potkal jsem tam lidi, kteří formovali moje divadelní i lidské myšlení. Byla to úžasná setkání,“ vzpomíná. Jeho nejnovější rolí je Othello v Letních shakespearovských slavnostech.
Blízká setkání: Herečka Andrea Elsnerová: Hana od Aleny Mornaštajnové mě úplně pohltila
„Knížku jsem četla dřív, než vznikl divadelní scénář. Bylo to na dovolené, a já se ani nechodila koupat, protože mě děj úplně pohltil,“ svěřuje se herečka a dabérka Andrea Elsnerová. V rozhovoru s Michaelou Maurerovou v pořadu Blízká setkání si povídala nejenom o dramatizaci románu Hana Aleny Mornštajnové ve Vinohradském divadle, ale i o tom, po kom zdědila dabing Šmoulinky a proč se se svou plachou povahou stala herečkou.
Vizitka: Umělecký ředitel Šulc: Vášeň je hybnou silou pro skladatele, interprety i Smetanovu Litomyšl
Vášeň – samozřejmě především ta v hudbě – je podtitulem letošního ročníku Smetanovy Litomyšle, kterou prvním rokem umělecky vede Marek Šulc. Vystudovaný operní zpěvák a hudební manažer má za sebou zkušenosti například z Rádia Classic, sboru Schola Gregoriana Pragensis nebo z festivalu Lípa Musica. Jako pedagog působí na hudební a taneční fakultě AMU v Praze. Která z předešlých zkušeností mu v Litomyšli pomáhá nejvíc?
Blízká setkání: Autorka Naďa Reviláková: Holokaust není něco dávného, co se nás už netýká
Knížka „Na kameni kámen“ je titul, který čerpá z nedávné historie. „Holokaust není něco, co se odehrálo kdysi a už nás to nezajímá, ani se nás to netýká. Stopy holokaustu jsou všude kolem nás, a když je začnete sledovat, tak budete až překvapeni, kolik jich je,“ říká spisovatelka a dramaturgyně Naďa Reviláková v Blízkých setkáních s Michaelou Maurerovou. Jak a kde odstartovala její spisovatelská dráha? Jak se do jejích knih promítá dramaturgické myšlení?
Host Lucie Výborné: Psycholog: Vděčnost jako klíč k přítomnosti? Mysl je dělaná na hledání problémů, ale dá se trénovat
„Vděčnost je docela dobrý klíč pro to si uvědomit, co v přítomnosti máme. Moji klienti říkají, že i v této situaci je vděčnost dobrá, že je koncentruje do přítomnosti,“ říká onkopsycholog Martin Pospíchal. Jak se vyrovnat s nemocí blízké osoby? Čím může být výlet do hor hojivý? A jak jde dohromady workoholismus a dovolená? Poslechněte si rozhovor.
Vizitka: Ctibor Turba: Je fascinující, kam Johann Le Guillerm dovedl nový cirkus
V pondělí 30. 6. zemřel herec, mim, choreograf, režisér a pedagog Ctibor Turba, který proslavil českou pantomimu v zahraničí. Poslechněte si reprízu Vizitky 11. 8. 2022.