- Podcasty
- Český rozhlas - Osobnosti
Poslechněte si podcast: Portréty: Generál Václavík, poslední obránce komunistické moci
Jedním z těch, kteří se v listopadu 1989 snažili za každou cenu udržet u moci komunistickou stranu, byl tehdejší ministr národní obrany, armádní generál Milan Václavík. Plány na ozbrojený zásah proti demokratické opozici nakonec zhatili jeho podřízení a nejspíš i Václavíkova soudnost. I o tom hovoří v Portrétech historik Prokop Tomek.
Český rozhlas - Osobnosti
Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.
Blízká setkání: Vanda Hybnerová exceluje v Madisonských mostech: Na dvě hodiny jsem se zamilovala
Divadlo Nová Spirála uvádí hru Madisonské mosty. „Všichni znají ten kultovní film a všechny ženy 35+ by chtěly zažít něco podobného,“ uvádí herečka. Proč má ráda kavárny? Kolik zvířat má na svém ranči? Odkdy je posedlá cirkusem? Proč má jako herečka ráda kolegyni Meryl Streep? Co na hru Madisonské mosty říká její partner Lukáš? A na co by ráda pozvala?
Host Lucie Výborné: Ze StarDance jsem si odnesla soubor radostí. Bolelo mě úplně všechno, usmívá se herečka Jana Paulová
„Zjistila jsem, že moje tělo nemusím ještě házet do šrotu, protože se vám rozšíří pohybový rozsah. Zjistíte, že máte kondici, že něco udýcháte,“ popisuje svou zkušenost z taneční soutěže StarDance herečka Jana Paulová. Jak na celou věc vzpomíná? Co ji přivedlo do Indie? A proč se rozhodla na několik let opustit herectví? Poslechněte si rozhovor.
Vizitka: Smetanovo nesnesitelné tempo bytí pro mě bylo strhující, říká herec Václav Neužil
Geniálního hudebního skladatele ztvárnil ve filmu Marka Najbrta. Na Smetanovi ho fascinovala až přecitlivělá zranitelnost, rychlost a něžnost. Řeč je ve Vizitce ale taky o J. A. Pitínském, který mu fatálně změnil život nebo o surrealistických snech s režiséry. Proč je líčení do podoby Bedřicha Smetany podobné kamínku v botě? A nakolik překračují role práh jeho osobního života? Ptá se Ondřej Cihlář.
Blízká setkání: Influenceři Dva tátové o nové knížce pro děti: Rozchod mezi partnery se může stát i v pohádce
Pohlaďouško. To je zábavná dětská detektivka Michala a Davida Vaníčkových, která má malé čtenáře a čtenářky připravit na to, že ne všechno v životě končí pohádkově.
Host Lucie Výborné: Kreslit na počítači bude za pár let přirozené. Designér nejvíc získá půlrokem v cizině, říká Němeček
Ač vyučuje práci s hlínou či dřevem, blíží se podle designéra Jana Němečka doba, kdy bude práce ve virtuálním prostředí přirozená. Nenahraditelná je ovšem zkušenost s cizí kulturou. „Vždy se snažíme studentům říkat, když jedou někam na stáž, ať jedou co nejdál, ideálně do nějaké úplně jiné kultury,“ zdůrazňuje vedoucí ateliéru produktového designu na UMPRUM. Čím je pro design specifická asijská kultura? A nakolik se dá virtuálně získat cit i pro práci s materiálem?
Na pohovce Jožky Kubáníka: Věra Martinová: Kytaru si beru i na dovolenou, bez ní jsem nervózní
Věra Martinová je česká sólová zpěvačka a kytaristka. Na svém kontě má hity jako Malý dům nad skálou nebo Až na vrcholky hor. A na hudbu nepřestává myslet, ani když jede na dovolenou. I tehdy si totiž zabalí s sebou svoji kytaru, třebaže ji následně vůbec nemusí vytáhnout.
Vizitka: Tanečník a choreograf Ondřej Vinklát: Přítomnost v tanci je klíčem, je to jako v meditaci
Byl prvním sólistou Baletu Národního divadla a získal tři Ceny Thálie. Nakonec se ale rozhodl pro nezávislý tanec v Dekkadancers, kde je uměleckým šéfem. „Každé představení je jedinečné a liší se od toho předešlého, snažíme se diváky překvapovat,“ říká ve Vizitce. V čem je taneční scéna u nás raritní? A jak se stane, že tanečník začne nenávidět svou roli? Ptá se Karolína Koubová.
Host Lucie Výborné: Když věci berete moc vážně, zabije vás to. Za divadlo dávám život, vypráví Miroslav Hanuš
„Teď je ta doba korektní, se kterou v principu souhlasím, ale když se ta korektnost přežene, ztratí se odstup, ztratí se humor,“ říká herec a pedagog pražské DAMU Miroslav Hanuš. „Když se to bere moc vážně, tak vás to zabije,“ dodává. Jak se dostal k tématu své nové inscenace Rokenrol? Co dělá vypraveče vypravěčem? A na které divadelní mistry rád vzpomíná? Poslechněte si rozhovor!
Blízká setkání: Spisovatelka LeBlanc: V USA příležitosti jsou. Jednou se ale špatně rozhodnete a tvrdě narazíte
České cizinky. To je název nové knihy spisovatelky, která žila na čtyřech kontinentech. „V knize je jedenáct příběhů a každý z nich má zlomit nějaké klišé,“ vysvětluje autorka. Co jí dělá radost? Jakou kávu mají v USA a jak moc tam zapustila kořeny? Kde se naučila anglicky? Kolik je jejím dětem a co pro ni znamená rodina? Máme podle ní v Česku komfortní život? A ocení člověk víc domov, když žije v zahraničí?