Český rozhlas - Osobnosti
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Portréty: „Bestie“ Irma Greseová a „hyena“ Maria Mandlová z Osvětimi

Proč byly některé z nacistických dozorkyň v koncentračních táborech přinejmenším stejně sadistické jako někteří mužští dozorci? A byly to ojedinělé případy vyšinutých osob, jako byly Irma Greseová a Maria Mandlová? Říkalo se jim hyena z Osvětimi, bestie z Osvětimi, satan v sukních… Historikové se v posledních letech spojili s psychology a snaží se vykreslit věrný obraz žen, které se do dějin zapsaly mučením jiných žen. V Portrétech o nich mluví historik Jan Adamec.

24:00

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Včera 33:16

Blízká setkání: Na Zlatovlásku jsem trénoval ve westernovém městečku. Rozumím řeči koní, tvrdí herec Ján Jackuliak

Herec Ján Jackuliak je pevnou součástí české televizní tvorby. Kromě úspěšných seriálů Vyprávěj nebo Král Šumavy má na kontě i filmy s velkými tématy jako třeba Masaryk. V jeho repertoáru nechybí ani pohádky. Nejčerstvěji nová Zlatovláska. Jak se mu natáčelo se zvířaty? Co všechno by on sám by podstoupil pro dobytí ženy? A které momenty ve svém životě by označil za pohádkové? Poslechněte si Blízká setkání z Radiocafé Vinohradská 12 i s nečekanou návštěvou herce Tomáše Webera.

Včera 31:16

Host Lucie Výborné: Jiří Beran starší a mladší: Šerm jako životní styl. Během zápasu život prožijete třikrát

Kordista Jiří Beran na olympiádě oznámil konec kariéry, patřil přitom k nejlepším kordistům vůbec. Jeho otec, Jiří Beran starší, nadále pokračuje v trénování dalších talentů sportovního šermu. Jak se žije v šermířské rodině? „O šermu si povídáme téměř neustále, i doma u snídaně, což se máma snaží občas brzdit,“ směje se Jiří Beran mladší. Je šermířský sport v Česku populární? A proč by si jej měl každý alespoň jednou v životě vyzkoušet?

Před dvěma dny 29:57

Blízká setkání: Moje maminka byla krásná jako Sophia Loren. Díky ní si mě všimli, vzpomíná Mahulena Bočanová

Je stálicí v českých seriálech. Teď ji můžete vidět v Ordinaci v Růžové zahradě. Všechno ale začalo Chalupáři, kam se dostala díky mamince. Na konzervatoř se hlásila už jako známá dětská herečka. I tak tehdy musela předvést psa ve sněhu a ústřední topení... Jak dokázala natočit film ve francouzštině, i když francouzsky neuměla? Proč dostala od maminky pórkem, když stála čestnou stráž u pomníku padlých hrdinů? A jak se jí proměnil rodinný život po pandemii? Poslechněte si.

Před dvěma dny 32:44

Host Lucie Výborné: Kardiolog Neužil: Dostat potřebnou péči je v Česku snazší než jinde ve světě. Příliš se podceňujeme

Bez korupce i bez zaháčkování finančními zájmy se Češi mohou dostat ke specializované zdravotní péči – a měli by na to být hrdí, myslí si odborník na srdce Petr Neužil. Ze zkušenosti s pacientkou říká, že v kanadském Vancouveru není kardiolog dostupný. „Ani americký zdravotní systém nemusí být dokonalý. Špatná medicína tam umí být – je hlídaná právníky, ale právníci jsou tam velmi aktivní proto, že na tom umí hodně vydělat,“ popisuje Neužil. Jak chce měnit českou mentalitu?

Před dvěma dny 48:00

Vizitka: Hudebník Shahab Tolouie: V Íránu byla hudba zakázaná, kytara mi otevřela dveře do Evropy

Považuje se za experimentujícího a neustále hledajícího hudebníka, jehož jazyk nezná hranic. Kombinuje perskou hudbu a flamenco, i když hrál v mládí heavy metal. S Vinohradským divadlem spolupracuje na představení Poprask na laguně. Jak se mu přepíná mezi žánry? Co je důležité při studiu flamenca? A nakolik je v kontaktu se svojí íránskou rodinou? Ptá se Karolína Koubová.

Před třemi dny 31:34

Host Lucie Výborné: Indolog: Žít v Indii vyžaduje cynismus. Uniknout ze systému kast je možné, ale obtížné

„V Indii se nic neschovává. Je to opravdu syrový život tak, jak ho vidíme kolem sebe, ve vší kráse i bohužel ve vší bídě,“ popisuje indolog zemi miliardy lidí, kteří se rodí do kastovních rolí a kde se extrémní bohatství na ulicích míjí s velkou bídou. Jakou možnost mají Indové se z ustavené nerovnosti vymanit? A proč jako trauma tíží Indii potýkání se s přelidněním? „Především chudší populace severní Indie byla vystavena programu nucené sterilizace,“ vysvětluje Zdeněk Štipl.

Před třemi dny 33:06

Blízká setkání: Obličej je jako dort. Obojí vyžaduje preciznost a smysl pro detail, usmívá se vizážista Pavel Bauer

Je symbolem české vizážistiky. Rukama mu za třicetiletou kariéru prošly stovky VIP osobností i obyčejných žen. Pavel Bauer líčí, učí, konzultuje a podílí se na řadě televizních projektů. Původně ale toužil po herectví a loutkách na ostravské konzervatoři. „Jenže jsem si v tom asi nevěřil. A tak jsem kývl na nápad maminky a stal jsem se cukrářem,“ vypráví v Blízkých setkáních. Čím ho cukrařina uchvátila? Jak se od zákusků dostal k líčení? A co je při péči o pleť nejzásadnější?

Před třemi dny 45:24

Vizitka: Spisovatelka Andrea Rourke: Jde mi snadno napojit se na někoho a vidět svět skrz jeho oči

Její kniha Když umřel Bowie má rozhlasové zpracování. „Všechny pocity, které v příběhu hlavní hrdinky jsou, znám. Zajímají mě emoce, práce s nimi i hledání jejích protipólů,“ říká ve Vizitce a přiznává, že jí při psaní funguje přísný režim. Proč dřív inklinovala k mužským hrdinům? Proč se v životě snaží oceňovat běžné věci? A jak se jí píše v tandemu? Ptá se Ondřej Cihlář.

Před čtyřmi dny 49:07

Portréty: Radoslav Selucký patřil k ekonomům, kteří stáli za pražským jarem 1968

Budování komunismu, volný čas za socialismu a realita kapitalismu - to jsou hlavní témata ekonoma a sociologa Radoslava Seluckého (1930–1991), kterého osobní zkušenost přesvědčila o neživotaschopnosti socialismu.