- Podcasty
- Český rozhlas - Osobnosti
Poslechněte si podcast: Osudové ženy: Věra Jirousová: Femme fatale undergroundu
Kunsthistorička, básnířka, publicistka a kurátorka Věra Jirousová byla žena křehké konstituce, ale o to silnější osobnost. Manželka Ivana Martina Jirouse zasáhla i do života dalších významných mužů své doby. Čelila komunistické perezekuci i společenskému odsouzení za svůj nekonvenční osobní život.
Český rozhlas - Osobnosti
Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.
Stříbrný vítr: Jarmila Heissigerová vede největší fakultní oční pracoviště. Které objevy ji naplňují úžasem?
Jako přednostka vede profesorka Jarmila Heissigerová největší fakultní oční pracoviště v naší zemi. Také je vášnivá stepařka, múzická bytost a maminka tří dětí. Čím ji v době dospívání potrápil její vlastní zrak? Jaká profesně motivovaná úvaha ji napadla ve chvíli, když se jí jako první potomek narodil chlapec? A které objevy a léčebné metody ji naplňují úžasem?
Blízká setkání: Nejsem buldozer. Vše je otázkou kompromisu, nastiňuje Klára Cibulková svoje vedení Divadla Viola
Je novou ředitelkou pražského divadla Viola. „Jsou s tím spojena různá očekávání a je to trochu svazující. Ale nenechávám se tím ovlivnit,“ tvrdí herečka. Kdy byla ve Viole poprvé jako divačka a kdy jako herečka? Jak se cítila, když se dozvěděla, že se stala ředitelkou? Myslela si někdy na nějakou divadelní roli? A jak se 17. listopadu propojí Viola a pořad Dvojky Jak to vidí?
Host Lucie Výborné: Zpravodaj v USA: Atentáty Trumpovi pomohly. Teď má Amerika zatajený dech, co se bude dít
V létě loňského roku nastoupil Pavel Novák jako zpravodaj ve Spojených státech amerických. Za sebou už má dvakrát atentát na prezidenta Spojených států, dva hurikány, změnu prezidentského kandidáta a volby. „Naštěstí to nenastalo všechno moc rychle. Nastalo to až tento rok. Takže ten rozjezd byl, dá se říct, pozvolný. Teď se to tedy zintenzivnilo. Přemýšlel jsem, ve kterém státě jsem se probudil,“ vypráví s úsměvem.
Vizitka: Ředitelka D21 Mathauserová: Divadlo je zázrak, spojuje lidi a vyvolává dialog
Bydlí a pracuje v domě na pražských Vinohradech, kde sídlí i Divadlo D21. Inscenace s často politickou linkou hrají také náctiletým divákům v rámci projektu Divadlo školám. „Teenage publikum jsou partneři, setkáváme se s nimi v debatách po představeních, jsou nesmírně inspirativní,“ říká ve Vizitce. Jak vznikala a proměňoval se soubor D21? A co všechno dokáže divadlo? Moderuje Karolína Koubová.
Portréty: Komunistický premiér Pitra se podvolil listopadu 1989
Ikonická fotka federálního premiéra Ladislava Adamce, podávajícího si ruku s Václavem Havlem, sice obletěla svět, ale byla to jen jedna událost z mnoha. Svoji vládu kromě federace měly i obě republiky – česká a slovenská. Předsedou té české byl muž, jehož jméno si pamatuje málokdo – František Pitra. Příběh vzestupu regionálního komunistického politika je pozoruhodný tím, jak málo o něm víme.
Blízká setkání: I když jsem zpěvačka, jsem pořád obyčejný člověk, ujišťuje Marta Jandová
Vydala životopisnou knihu Best of. „Přemýšlela jsem o tom, že název je vhodný spíš na desku a že by se to klidně mohlo jmenovat Obyčejný život,“ uvažuje zpěvačka. Co všechno popisuje ve své knize? Čte životopisy slavných? Proč srovnává svého dědečka s Indiana Jonesem? Jaké vzpomínky má na svá školní léta? Chtěla by mít vlastní farmu?
Host Lucie Výborné: Maralí kořen či bazalka posvátná. Adaptogeny snižují stres i brání hnisání plic, říká botanik Pavela
Rostlinná říše skýtá velké množství biologicky aktivních látek, které při správném dávkování léčí lidský organismus. Směsí adaptogenů lze například bránit hnisání plic při covidu. „Nemůžu říkat, že to takto pomáhá, protože nemáme lékařské studie. Ale mám zpětné ohlasy od konzumentů, že jim to opravdu pomohlo, třeba i se ztrátou čichu při post-covidových syndromech,“ říká uznávaný botanik Roman Pavela. Jak přichází na účinné kombinace bylin? A jak rostliny uchovávat?
Vizitka: Kameraman Pavel Berkovič: Děti dokáží být ve svých filmech přísné a drsné, až nám to vyrazí dech
Už pár let patří mezi porotce festivalu Pražský filmový kufr. Co se v něm dá najít? Obsáhlá filmotéka, kterou vytvořily děti od osmi let a vyjadřují se tak k tomu, co je trápí a co by mělo podle něj zajímat dospělé. Zároveň stanul v čele Asociace českých kameramanů. Jaké aktuální problémy chce řešit? A neměly by být kameramanky spíš kamerawomanky? Moderuje Ondřej Cihlář.
Blízká setkání: Producentka Wanda Adamík Hrycová: Scénář filmu Vlny jsem zhltla a věděla, že musí být natočený
Film Vlny, který pojednává o rozhlasové novinařině v okupačním roce 1968, měl více producentů. „Měla jsem tu čest na něm spolupracovat,“ usmívá se slovenská filmová producentka Wanda Adamík Hrycová. Má filmová producentka vždy poslední slovo? Proč jsou Karlovy Vary oblíbenou a důležitou soutěží? V čem je festivalové publikum jiné a náročnější? Jak dlouho trvá nominační proces na Oscara? Co obnáší funkce honorární konzulky? A jaké měla dětství?