- Podcasty
- Český rozhlas - Osobnosti

Poslechněte si podcast: Osudové ženy: Ludmila Macešková: Přes 30 let ovlivňovala náš kulturní život jako muž
Královna české mystické poezie, ale také žena, se kterou se osud nemazlil. V dokudramatu o básnířce, která celý život publikovala pod pseudonymem Jan Kameník, účinkují: Taťjana Medvecká, Václav Jílek a Kajetán Písařovic. Hovoří literární historik Martin C. Putna.
Český rozhlas - Osobnosti
Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.
Jak to vidí...: Potřebují neziskové organizace dobrý marketing? Odpovídá Miroslav Čepický z Nadace rodiny Vlčkových
Miroslav Čepický je držitel profesního ocenění Mluvčí roku 2022 v kategorii Nejlepší mluvčí veřejného a neziskového sektoru. Co ho baví na psaní a novinařině? Je možné někomu pomoct díky příběhu? Proč odešel z korporátu do neziskového sektoru? Potřebují i neziskové organizace dobrý marketing? Jak se dostal k projektu Nadace rodiny Vlčkových? Vítají lidé z Košíř přestavbu chátrající usedlosti Cibulka na dětský hospic? Zažívají rodiny s těžce nemocnými dětmi i radostné chvíle?
Stříbrný vítr: Jaké vztahy vládnou mezi českými zemědělci, prozrazuje sedlák Daniel Pitek
Zakládá tůně, sází stromy, tvoří krajinu a myslí při tom na další generace. Sedlák zpod Milešovky Daniel Pitek. Zalitoval někdy, že ho láska k Českému středohoří odvedla od velkého amerického snu? Jaké vztahy vládnou mezi tuzemskými zemědělci? Čeho jsme se v přírodě zhostili se ctí? A které velké úkoly musíme zdolat?
Dvacet minut Radiožurnálu: Ostravský primátor Macura: Funkci opustím pravděpodobně už v dubnu, sám ale rezignovat nehodlám
V únoru opustil hnutí ANO a v úterý jej vyloučili z klubu ostravských zastupitelů tohoto hnutí. Jaké jsou jeho další politické plány vzhledem k tomu, že společně s dalšími vyloučenými zastupiteli zakládá nový klub? Bude se svými bývalými kolegy z hnutí politicky spolupracovat? Chtěl by v čele Ostravy zůstat? Primátora Tomáše Macury se ptal Tomáš Pancíř.
Host Lucie Výborné: Dialog s pachatelem trestného činu? Pro oběti moment, kdy si zažily spravedlnost, říká právnička
Restorativní justice zdůrazňuje, že trestný čin primárně nenarušuje právní normy, ale způsobuje újmy a narušuje mezilidské vztahy. „Mění životy obětí, jejich blízkých i pachatelů a jejich rodin,“ popisuje právnička a předsedkyně Institutu pro restorativni justici Petra Masopust Šachová. „Mediace je jeden z hlavních nástrojů mediace – setkávají se lidé, které potkal trestný čin, a hovoří o tom, co se stalo,“ vysvětluje Petra Masopust Šachová.
Vizitka: Designérka Martykánová: Porcelánová plastika nemá být relikvie, ale zpestření lidských domovů
Za vším hledej starý venkovský dům. Tak by se dal začít vyprávět životní i profesní příběh mladé české designérky Moniky Martykánové. Právě dům rodičů, ve kterém na Opavsku vyrůstala, ji zásadně ovlivnil. Od dětství ji v něm obklopovaly nejrůznější staré předměty, artefakty a sošky, kterými se později začala jako designérka zabývat i ona sama. Ty její jsou ale současné a „fresh“ a často reflektují aktuální realitu kolem nás. Třeba tu, kterou jsme žili v době covidu.
Jak to vidí...: Analytik Tureček: Když v Iráku mohli útočit Američané, proč ne my na Ukrajině, mohou se ptát Rusové
Co přinesla irácká operace, která začala před dvaceti lety? „Invaze neskončila tak rychle, jak se očekávalo, zemřelo přes sedm tisíc civilistů a přinesla erozi mezinárodního práva,“ podotýká zahraničněpolitický analytik Břetislav Tureček v pořadu Jak to vidí… „K válečným zločinům docházelo i v Iráku, britská a americká vojska do země vstoupila bez mandátu Rady bezpečnosti OSN.“ Moderuje Zita Senková.
Host Lucie Výborné: Dotek čistého zla, vzpomíná novinářka Holcová na smrt Kuciaka. Dokument o vraždě novináře jde do kin
Investigativní novinářka Pavla Holcová byla spolupracovnicí novináře Jána Kuciaka, který byl v únoru 2018 zavražděn spolu se svou snoubenkou Martinou Kušnírovou. „Po jejich vraždě jsme všichni potřebovali něco udělat,“ říká novinářka Pavla Holcová. Proč se stala jednou z hlavních postav dokumentu Kuciak: Vražda novináře? A jak dnes funguje mafie?
Osobnost Plus: Když se blíží nebezpečí, čeští politici to vyřeší zavřením očí, míní matematik Levínský
Matematik a dramatik René Levínský se mj. věnuje odhadu chování lidí, takže za covidu predikoval i vývoj pandemie. Pokud má komentovat návrh důchodové reformy, tvrdí: „Vlastně je to trochu podobné s pandemií, protože když se blíží nějaké nebezpečí, tak to spousta našich politiků řeší tím, že zavře oči. Prostě proto, že když jedete autem proti zdi, tak je to nepříjemný pocit. A zavřením očí ten nepříjemný pocit vyřešíte.“
Vizitka: Kněz a dokumentarista Jan Hanák: Odpuštění je dar, který dáváme sami sobě
Je knězem, dokumentaristou, šéfredaktorem i pedagogem. Jeho prací je naslouchat, ale taky dávat rady, co si se slyšeným počít – to když zrovna přednáší audiovizuální dokument na Masarykově univerzitě. S Michalem Burešem ale Jan Hanák ve Vizitce mluvil i o olomouckých devadesátých letech anebo o tom, za jakých okolností se smířil se svým otcem.
Jak to vidí...: Meteorolog Žák: Šance na záchranu planety tu ještě je. Dodržovat závazky ale lidstvo neumí
Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu varuje ve své poslední hodnotící zprávě, že už v příštím desetiletí planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o půldruhého °C. Změna je ale možná. Vyžadovat bude miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. O jak vážné varování jde? Podaří se lidstvu katastrofu zvrátit? Meteorolog Michal Žák v audiozáznamu ještě přiblíží, v čem může být meteorologie dobrodružná, i to, proč jsou výkyvy teplot stále častější.