Český rozhlas - Osobnosti
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Momenty: Exil, to je jiný pohled na život, říká písničkář Jaroslav Hutka v podcastu Momenty

Písničkář a někdejší disident mluví o svobodě, o překořenění v době, kdy byl v emigraci, i o tom, kde se mu nejlíp tvoří.

11:27

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Včera 32:42

Host Lucie Výborné: Chovatelé: Pes se umí napojit, když cítí vaši únavu. Je ale jen prostředníkem canisterapie

„Málokdo to ví. Pes je prostředník léčby, ale vždy to vychází od člověka, který canisterapeutickou službu podává,“ zdůrazňuje Libor Macháček, který připravuje psy na službu v nemocnicích či hospicech. Klíčovou vlohou psů, kteří pomáhají uzdravovat, je podle manželů usměvavost. „Je důležité, když někam přichází, aby byl čistý a miloval lidi. To znamená, že je se mnou, ale chce jít do klína i tomu druhému a aby tam s úsměvem zůstal celý den,“ vysvětluje Andrea Macháčková.

Včera 32:04

Blízká setkání: Zooložka Anna Vedralová: Lidi často zachraňují zvířata, která to nepotřebují. Třeba zajíčky

Mladá zooložka šíří osvětu v péči o zvířata a ochrany přírody. Proslavila ji i videa na sociálních sítích, ve kterých po sobě nechává lézt nejrůznější živočichy. Který z nich byl pro ni osobně nejhrozivější? Proč jsou Kinského zahrady rájem zvířat v Praze a které druhy tam můžete najít? Můžou se žáby utopit? Co ji fascinuje na roháčích? A jaké trable mají v životě pavouci? Poslechněte si celá Blízká setkání Vasila Fridricha.

Včera 46:18

Vizitka: Režisérka: Kirchnerová: Filmy u nás vznikají za obrovských obětí tvůrců. Karavan je i můj příběh

Její hraný debut ocenili diváci v Cannes dlouhým potleskem ve stoje. Základ poetické road movie po Itálii o svobodě a až agresivní touze začít konečně žít je autentický. Celý dramatický oblouk pak fabulace. „V Itálii se nad člověkem s Downovým syndromem pozastavují mnohem míň než u nás,“ říká ve Vizitce. Proč je důležitý filmový sub žánr Coming of Age? A jak to, že čeští filmaři běhají v jarmilkách? Ptá se Ondřej Cihlář. Repríza z 3. 6. 2025.

Před dvěma dny 33:35

Blízká setkání: Václav Neužil: Do postavy musím dát vždycky něco ze sebe. Neempatickej kretén ale nejsem

Právě se připravuje na roli sebestředného neepatického Tomáše v crazy komedii Petra Zelenky Amatéři. „Do postavy musíš dát něco ze sebe. Když se s ní míjíš, divák to pozná,“ popisuje v rozhovoru. „Moje žena mi říká, že ta moje neempatie je způsobená tím, že jsem strašně rychlej,“ svěřuje se. „Myslím ale, že už jsem dál než Tomáš.“ Dokáže podle své ženy balancovat soukromí a práci? Jaký otřes způsobí v Dejvickém divadle vedení Jiřího Havelky i dočasná scéna v multikině?

Před dvěma dny 35:44

Host Lucie Výborné: Horolezec Jaroš: Cílem nesmí být vrchol, ale návrat. Na vrcholu je člověk teprve v polovině cesty

Horolezec Radek Jaroš je prvním Čechem, který vystoupil na všech 14 osmitisícovek. Jaká zkušenost ho v kariéře nejsilněji ovlivnila? A čím je zrádná cesta na Nanga Parbat? „Předtím než tam vylezl Hermann Buhl, v lavinách Nanga Parbatu zahynulo asi 36 horolezců. Je to opravdu děsivá hora, říká se jí Hora zabiják,“ připomíná Jaroš.

Před dvěma dny 44:18

Vizitka: Překladatelka a dramaturgyně Klára Metge: Feminismus je empatie k ženám, mužům i k menšinám

Překládá zatím divadelní texty. Za překlad hry Ropa britské dramatičky Elly Hickson získala Cenu Evalda Schorma. Vedle anglofonní literatury studuje dramaturgii na DAMU a zajímají ji ženská a environmentální témata. „Feministickou dramatiku jsem si definovala jako texty, které zkoumají svět, nepříznivě nastavený vůči menšině či skupině,“ říká ve Vizitce. Jak nejlépe aktualizovat klasické dílo? A co očekává od stáže v Maxim Gorki Theater v Berlíně? Ptá se Karolína Koubová.

Před třemi dny 49:30

Příběhy 20. století: „Šťastný jsem až teď.“ Příběh Waltera Fischla a jeho rodiny

Walter Fischl byl stavař. V září 1968 emigroval z Československa a dalších 30 let prožil ve Vídni. Rakouská metropole mu prý nepřirostla k srdci, ale ani po pádu komunismu se nechtěl do Česka vrátit. „Ublížili mi tady,“ říká v rozhovoru pro Paměť národa. Přesto se nakonec přestěhoval do Plzně, z lásky k druhé manželce, kterou si vzal roku 1996. Walter Fischl mluví pomalu, rozvážně. Své vzpomínky, které přináší Příběhy 20. století, uzavírá slovy: „Šťastný jsem až teď.“

Před čtyřmi dny 43:18

Stříbrný vítr: Taťána Le Moigne, ředitelka (nejen) české pobočky Google: Proč si vybrala školu, která ji nebavila?

Ředitelka, učitelka a lékařka. Tak charakterizuje své profesní poslání Taťána Le Moigne, ředitelka nejen české pobočky společnosti Google. Proč si kdysi zvolila školu, která ji nebavila a uchystala jí chvíle těžkých zápasů? Kdy se její francouzský manžel stává lídrem? A čím podle ní mohou Češi přispět do mozaiky světového dění?

Před pěti dny 24:24

Úžasné životy: Dana Medřická podle Hynka Bočana

Divadelní, filmová a televizní herečka, ale především noblesní dáma s vytříbeným smyslem pro humor. Excelovala například v představení Kočičí hra nebo Matka Kuráž. Diváci si ji zamilovali i díky seriálům Taková normální rodinka nebo Nemocnice na kraji města. Její zralé herectví ovšem zastavila srdeční příhoda, které v 62 letech podlehla. Na úžasnou ženu v cyklu Úžasné životy zavzpomíná režisér Hynek Bočan.