- Podcasty
- Český rozhlas - Osobnosti

Poslechněte si podcast: Host Lucie Výborné: V páru na trek? Hory vám strhnou masky, poznáte sebe i druhého, říká zakladatel Stezky Českem
Stezka Českem je nekomerční projekt party nadšenců, kteří společně s Klubem českých turistů nabízí dva okruhy – severní a jižní. Oba měří přibližně 1000 km. „V horách máte veškerý čas pro sebe, jste tam, kde chcete být, a jediné, co řešíte, je, kde budete spát, co si dáte dobrého. Naše civilizace je úzkostná, ve stresu. Člověk si chce uchránit to, co si nese z hor. Když vidí, že o to přichází, je potřeba zase vyrazit,“ vypráví zakladatel Stezky Českem Martin Úbl.
Český rozhlas - Osobnosti
Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.
Stříbrný vítr: Zpěvák a textař Vladimír Mišík. Muž, po kterém je pojmenovaná planetka
„Je to úžasná vlastnost, být trochu praštěný,“ říká zpěvák, kytarista, skladatel, textař, muž, po kterém je pojmenována planetka, Vladimír Mišík. Jak obvykle před koncerty ladil formu? Co si odnesl z hodin zpěvu? Najde se v jeho životě něco, čeho by byl rád ušetřen? A dostává se mu vedle odborných cen uznání i doma, od jeho nejbližších?
Úžasné životy: Jan Kačer podle Ivana Krejčího
Jan Kačer byl bezesporu renesanční osobností českého divadla a filmu. Zanechal hlubokou stopu nejen svými filmovými postavami ve snímcích Evalda Schorma nebo Františka Vláčila, ale také svou režijní tvorbou, která proslavila především Činoherní klub. O svůj um a zkušenosti se velkoryse dělil se studenty pražské DAMU. Jedním z nich byl také pozdější režisér Ivan Krejčí, který na svého nejdříve milého profesora a později dobrého přítele zavzpomíná rok po jeho náhlém odchodu.
Blízká setkání: Zpěvačka Hana Holišová o roli Marty: Uvědomuju si, že zpívala svůj osud. A přijala ho
„Mám ráda silné příběhy silných žen a pokaždé znovu a znovu prožívám osud Marty Kubišové. Zamýšlím, se nad tím, čím prošla a přitom nezapškla,“ přibližuje své pocity. „Když na konci představení zpívám ‚Já tu s tváří neměnnou, chci pevná v kolenou tu stát‘, uvědomuju si, že mladá žena, která ještě netuší, co ji čeká, zpívá svůj osud.“ Poslechněte si celý rozhovor anebo i remastrovaný záznam Koncertu pro Martu na portálu a v aplikaci mujRozhlas.
Na pohovce Jožky Kubáníka: Břetislav Rychlík je srdcem Horňák, díky němu tento kraj uchvátil umělce i šlechtice
Na pohovce Jožky Kubáníka usedl Břetislav Rychlík – herec, režisér, scénárista, dokumentarista, pedagog, politik, a především neúnavný propagátor horňáckého folkloru.
Portréty: Antonín Sochor, hrdina, který se musel bát až po válce
Legendární velitel našich samopalníků na východní frontě druhé světové války Antonín Sochor mnohokrát prokázal neskutečnou odvahu. Vždyť po jedné z bojových akcí mu z těla vyoperovali přes 200 střepin. O to víc zaráží, co se v jeho životě dělo po konci války – a to včetně smrti v šestatřiceti letech. Smrti, která dodnes nepostrádá nádech záhady.
Blízká setkání: Zpěvačka Katarína Koščová o klavíristovi Danielu Špinerovi: Je to můj pódiový manžel
Ještě před pár lety vystupovali se skupinou. „Teď jsme ale zůstali jen my dva,“ přiznávají v Blízkých setkáních zpěvačka Katarína Koščová a klavírista Daniel Špiner. Ten bývá považován za zpěvaččina manžela. „Můj skutečný manžel je náš manažer. Takže všichni spolu žijeme v autě a po hotelech. Jsme takový manželský trojúhelník,“ směje se. Nesestříhaný záznam rozhovoru Terezy Kostkové včetně písniček najdete jako podcast k off-line poslechu pouze v aplikaci mujRozhlas.
Host Lucie Výborné: Gudas: Hokej je tvrdý, ale nebezpečných střetů ubývá. Je lepší dostat strom než udělat plameňáka
„Švédi mají nabitý tým, jsou doma, takže to bude určitě nejtěžší zápas, co jsme doposud měli. Ale po loňském zápase se Švédskem si myslím, že nemáme důvod si nevěřit i proti těm nejlepším hráčům,“ říká o nadcházejícím zápase českých hokejistů Radko Gudas. Jakou muziku si zpívá v autě, když ho nikdo neslyší? Co mu dalo krasobruslení? A jak docílil rychlosti střely 160 km v hodině?
Vizitka: Michael Kohajda, nový rektor UP: Plané sliby ode mě neuslyšíte
Narodil se roku 1981 v Šumperku, absolvoval studium práv, specializuje se na obchodní a finanční právo. 1. května 2025 se stal 17. rektorem v poválečné historii olomoucké univerzity, která má 450 letou historii a je druhou nejstarší v Česku.
Host Lucie Výborné: Vilma Cibulková: Moudrost v bolesti je třeba umět poslouchat. Práce na duši je celoživotní dílo
Festival Mezi ploty, největší kulturní projekt na podporu duševního zdraví v Evropě, zvedá témata závislostí dospívajících nebo vyhoření. Jak se v duševní rovnováze udržuje jeho patronka? „Nejsložitější věc je samozřejmě přijmout sám sebe a všechny temnější stránky, jak se říká stíny, dokázat brát za své. To vyžaduje kolikrát hodně odvahy a péče,“ říká herečka Vilma Cibulková. Čím je pro ni terapie nebo štěstí? A na jaký problém s poskytováním podpory duševního zdraví naráží?