Český rozhlas - Osobnosti
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Host Lucie Výborné: V divadle se komediálně vyblbnu. Před návratem jsem se bála čtvrté stěny, přiznává Bára Poláková

Po deseti letech se vrací na divadelní prkna s představením Rande s feministou, kde hraje s Markem Adamczykem. Zároveň koncertuje s projektem Něhy25, kde propojuje svou hudbu se scénickým pohybem. „Když půjdete na Něhy, jdete na klid, na ticho, na melodie v nich a snad i na nějaké myšlenky,“ říká v rozhovoru na Colours of Ostrava ke svému poslednímu projektu zpěvačka a herečka Bára Poláková.

22:48

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Včera 23:28

Portréty: Legendárního závodníka Fangia unesli revolucináři z Kuby

Argentinský automobilový závodník Juan Manuel Fangio patří k největším postavám motoristického sportu. V dobách, kdy se pilotům mohlo o současné bezpečnosti a ovladatelnosti monopostů jen zdát, získal pět titulů mistra světa formule 1. Poslední z nich v roce 1957, tedy v neuvěřitelných 46 letech. (Vysíláme v repríze, premiéru jste mohli slyšet v září 2024.)

Včera 24:05

Host Lucie Výborné: Emoce letních lásek nemůžeme potlačit. K věrnosti jsme inspirovaní partnery, říká terapeut Vojtko

Zatímco zamilovanost sytí vše nové, kvalita partnerského vztahu se odvíjí od toho, nakolik dokážeme druhé pouštět do své každodennosti. Terapeut radí nezanevřít na záliby. „Jedna z nejúčinnějších věcí pro kvalitu vnitřního života je občas své ženě nebo svému muži říct: hele, já potřebuji odpoledne pro sebe,“ říká párový terapeut Honza Vojtko. Co znamená nuda z hlediska vztahové psychologie? A co by si partneři měli v komunikaci osvojit, aby jejich vztah zůstal živý?

Včera 32:03

Blízká setkání: Karel Voříšek: Můj moderátorský průšvih? Tehdy jsem se styděl jak pes. Jak jinak, když jsem Voříšek

„Mně se stal obrovský průšvih s prezidentem Milošem Zemanem, za který se moderátorsky dodneška stydím,“ prozrazuje známý moderátor před publikem v uvolněných Blízkých setkáních z Radiocafé Vinohradská 12. V rozhovoru s Vasilem Fridrichem plným vtipu a vzájemného špičkování mluví například o moderátorském souznění s Klárou Doležalovou, o tom, jestli si s některými politiky po těch letech už tyká anebo jak moc se v debatách s nimi dá používat humor.

Včera 32:32

Host Lucie Výborné: Ben Cristovao: Chyby jsou krásná věc, beru je jako motor. Disciplínu jsem si přinesl ze sportu

„Neberu žádnou chybu jako ultra strašnou. Jsem na chyby zvyklý a jsou podle mě jednou z nejkrásnějších věcí, protože mě vždycky nějakým způsobem nakopnou,“ říká zpěvák Ben Cristovao. Jak prožíval největší koncert své kariéry? A musí utíkat před svými fanoušky a fanynkami? Poslechněte si rozhovor z festivalu Colours of Ostrava.

Před dvěma dny 33:21

Host Lucie Výborné: Foodblogger Hejlík na Colours veze Historky z Tinderu. Po Česku cestuju i o prázdninách, směje se

Deset měsíců v roce mapuje českou gastronomii, v létě se po Česku karavanem spíš jen toulá. Důraz na stravování ovšem podle foodbloggera začínají klást i festivaly. „Jsme země, kde leccos dozrává s přicházejícím létem, takže je to určitě zábavnější, voňavější a barevnější,“ těší se na letní sezónu Lukáš Hejlík. Jak přichází na tipy na dosud neobjevené podniky? A čím láká na Listování, které sehraje na festivalu Colours of Ostrava?

Před dvěma dny 33:20

Blízká setkání: Psychiatr František Šalanda: Digitální nespavost? Sílí to. A zapnout noční režim na displeji nestačí

„Zkracujeme si dobu spánku, která je zásadní pro naše duševní zdraví,“ upozorňuje v rozhovoru lékař. „Já sám s tím mám problém. Svádí to. Pro děti, které v prostředí techologií vyrůstají, to je náročné. Doba, kterou tráví u obrazovek, je fakt masakr.“ Jak s digitální nespavostí bojovat? Jak se proměnil dětský psychiatrický pacient? Pomáhá Šalandovi v jeho lékařské praxi to, že vystudoval i hudbu a věnuje se hraní na saxofon a dýdžejingu jako Saxofrancis alias John Sarkander?

Před třemi dny 32:42

Host Lucie Výborné: Chovatelé: Pes se umí napojit, když cítí vaši únavu. Je ale jen prostředníkem canisterapie

„Málokdo to ví. Pes je prostředník léčby, ale vždy to vychází od člověka, který canisterapeutickou službu podává,“ zdůrazňuje Libor Macháček, který připravuje psy na službu v nemocnicích či hospicech. Klíčovou vlohou psů, kteří pomáhají uzdravovat, je podle manželů usměvavost. „Je důležité, když někam přichází, aby byl čistý a miloval lidi. To znamená, že je se mnou, ale chce jít do klína i tomu druhému a aby tam s úsměvem zůstal celý den,“ vysvětluje Andrea Macháčková.

Před třemi dny 32:04

Blízká setkání: Zooložka Anna Vedralová: Lidi často zachraňují zvířata, která to nepotřebují. Třeba zajíčky

Mladá zooložka šíří osvětu v péči o zvířata a ochrany přírody. Proslavila ji i videa na sociálních sítích, ve kterých po sobě nechává lézt nejrůznější živočichy. Který z nich byl pro ni osobně nejhrozivější? Proč jsou Kinského zahrady rájem zvířat v Praze a které druhy tam můžete najít? Můžou se žáby utopit? Co ji fascinuje na roháčích? A jaké trable mají v životě pavouci? Poslechněte si celá Blízká setkání Vasila Fridricha.

Před třemi dny 46:18

Vizitka: Režisérka: Kirchnerová: Filmy u nás vznikají za obrovských obětí tvůrců. Karavan je i můj příběh

Její hraný debut ocenili diváci v Cannes dlouhým potleskem ve stoje. Základ poetické road movie po Itálii o svobodě a až agresivní touze začít konečně žít je autentický. Celý dramatický oblouk pak fabulace. „V Itálii se nad člověkem s Downovým syndromem pozastavují mnohem míň než u nás,“ říká ve Vizitce. Proč je důležitý filmový sub žánr Coming of Age? A jak to, že čeští filmaři běhají v jarmilkách? Ptá se Ondřej Cihlář. Repríza z 3. 6. 2025.