Český rozhlas - Osobnosti
Před pěti dny

Poslechněte si podcast: Host Lucie Výborné: Fotografie byla před 100 lety slavnostní událost. O snímcích se muselo víc přemýšlet, říká sběratel

„Fotografujeme momenty, které jsou pro nás důležité, které se nám líbí, kde se cítíme být šťastní a chceme si to zaznamenat a uchovat. Vnímám to nejen, když porovnávám negativy z roku 1900 a z roku 1980, ale vnímám to i na tom, když fotím,“ říká Martin Wágner, který momentky z časů minulých shromažďuje pod jménem Negativy z popelnice. Jak přišel k ukrytému archivu negativů, které tvoří základ nové výstavy o zmizelém světě? A jak se akt fotografie během sta let proměnil?

31:09

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Včera 12:03

Momenty: Kriminální příběhy můžou vypovídat o společnosti víc než ty politické, říká režisér Jiří Svoboda

Český režisér vypráví o vlivu Dostojevského, různorodosti názorů i o tom, proč by se chtěl podívat do Izraele.

Včera 28:46

Blízká setkání: Policejní vyjednavačka Hana Kvasničková: Opilý muž na mě volal, ať chytím dítě, které vyhodí z okna

Emocionálně nejnáročnější zákrok? „V okně stál otec a hrozil, že z okna ve druhém patře vyhodí šestitýdenní holčičku. Chtěl po mně, ať ji chytím. A já věděla, že nesmím natáhnout ruce. Protože bych mu tím dala signál, aby to udělal,“ vzpomíná bývalá policejní vyjednavačka Hana Kvasničková. Pamatuje si ještě na svůj úplně první případ? Je při akci třeba přizpůsobit slovník osobě, se kterou se vyjednává? Blízká setkání Vasila Fridricha k projektu Krimi léto na Dvojce.

Včera 33:54

Host Lucie Výborné: Radůza: Hrát na dudy se symfonickým orchestrem? „Jsem drzá jako Pipi Dlouhá punčocha“

„Písniček už mám zase jako na dvojalbum, to je prostě peklo,“ směje se zpěvačka a multiinstrumentalistka Radůza. O čem vypráví ve svém novém singlu Já tě prosím, buď tu se mnou? Jak poznala Jiřího Korna? A proč je pro ni inspirativní Britney Spears? Poslechněte si rozhovor.

Včera 45:21

Vizitka: Dramaturg Drábek: Důstojnost v exilu mizí. Musíte prosit, abyste mohli být člověkem a tvůrcem

Je hlavním dramaturgem letošního Měsíce autorského čtení s tématem EXIL. „Ztráta vlastní domoviny nutí autora podívat se na to, co jsem já zvenčí, to vede k obrovsky hlubinné reflexi,“ říká ve Vizitce. Prakticky i teoreticky se věnuje i divadlu, překládá nejen Shakespeara, spoluzaložil hudebně dramatickou společnost Ensemble Opera Diversa a je autorem divadelních a rozhlasových her.

Před dvěma dny 47:21

Příběhy 20. století: „Sprostá vražda.“ Vzpomínky na proces s Horákovou a dalšími

Od smrti národně-socialistické političky a právničky Milady Horákové uplynulo 75 let. Českoslovenští komunisté ji s podporou sovětských poradců zavraždili v Praze na Pankráci 27. června 1950, krátce po půl šesté ráno, jako poslední ze čtyř lidí odsouzených k trestu smrti ve známém vykonstruovaném a pečlivě inscenovaném procesu.

Před dvěma dny 28:36

Až na dřeň: Máma byla v kómatu 30 let. Tak osobní věc bych nikdy točit nemohla, tvrdí režisérka Jasmina Blaževič

Režisérka Jasmina Blaževič je podepsána pod celou řadou dokumentů, natočila také pohádku Řád saténových mašlí, seriál Mozaika a mnoho reklam. V pořadu Až na dřeň mluvila nejen o tvorbě, ale také o válce v někdejší Jugoslávii a o své mamince, která po tragické nehodě skončila na dlouhé roky v kómatu.

Před třemi dny 43:07

Stříbrný vítr: Jaké hudbě by se Ida Kelarová s chutí věnovala v příštím životě?

Slzy jsou perly duše. Zkusme se jim otevřít, pojďme smutku vstříc a vyzpívejme ho, říká jedinečná hudebnice, milovaná teta dětí ze sboru Čhavorenge Ida Kelarová. Co ji naučili Romové? Proč jí tak záleží na tom, aby lidé našli svoji sílu a dokázali se za sebe postavit?

Před čtyřmi dny 24:54

Úžasné životy: Vlasta Fabiánová podle Marie Drahokoupilové

Vlasta Fabianová byla femme fatale českého divadla. Na jevišti Zlaté kapličky i na filmovém plátně zářila od 40. let minulého století. Pamětníci si ji vybaví například v Prstýnku, Srpnové neděli nebo legendární Kočičí hře. Vlasta Fabianová působila také na DAMU a právě tam ji jako pedagožku poznala herečka Marie Drahokoupilová. V čem bylo tajemství její herecké přitažlivosti? A jak se ze studentky a profesorky staly přítelkyně?

Před čtyřmi dny 32:24

Blízká setkání: Manželé Jasmína a Pavel Houdek: Sebeobrana nejsou chvaty. Je to kuráž a odhodlání bránit se

Projekt Krimi léto na Dvojce odstartoval a zahrne i seriál Moderní sebeobrana. „Je to krátký formát kolem minuty, ale troufám si tvrdit, že navzdory tomu si z toho něco praktického odnesete,“ slibuje Jasmína Houdek a její manžel Pavel doplňuje: „Připravili jsme jednoduché a praktické tipy jak řešit nebezpečné situace.“ Proč je vždy lepší se aktivně bránit? Jak se mohou bránit dospělí a jak děti? Na webu dvojka.rozhlas.cz najdete i videotutorialy Desatero moderní sebeobrany.

Před čtyřmi dny 31:32

Host Lucie Výborné: Kunst: Karlštejn je mystické místo s neuvěřitelným géniem loci. Není to jen turistická atrakce

Na Karlštejně Lukáš Kunst pracuje už od roku 1998, v roce 2019 se stal jeho kastelánem. Lásku k tomuto povolání získal už v dětských letech. Jaké to je, když se zavře a návštěvníci najednou zmizí? „Jako když máte nahlas televizi a najednou vypnete zvuk. Je tam najednou ticho. Ale ticho je přerušované ptáky, někdy slyšíte potok, šustí listí. Má to úplně jinou atmosféru, protože hrad začíná dýchat sám o sobě a je to cítit,“ vypráví Lukáš Kunst.