- Podcasty
- Český rozhlas - Osobnosti

Poslechněte si podcast: Host Lucie Výborné: Aby se postavily nepravostem, potřebují děti odvahu, chytrost a rétoriku, učí cestovatel Pištora
Zlomovým okamžikem v životě polárního průzkumníka Václava Pištory bylo uštknutí zmijí. Dal si závazek, že jeho pobyt na světě bude společensky prospěšný a upnul se k heslu To live, not exist. „Okamžitě jsem si to převedl na to, že bych měl pomáhat. Pomáhat lidem, dětem ve školách, povzbudit je v začátcích života, ukázat možnosti, jak se může život odvíjet dál,“ líčí cestovatel, co jej ponouklo sdílet s dětmi zkušenosti různých komunit světa. Co jim říká o mizejícím životě?
Český rozhlas - Osobnosti
Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.
Portréty: Hrdinové od Sokolova Hynek Voráč a Jan Kudlič. Oba padli
I když bylo Československo okupováno Němci, konec války slavilo na straně vítězů. Nejen zásluhou politiků, ale hlavně díky desetitisícům dobrovolníků, kteří se zapojili do bojů na straně protihitlerovské koalice mimo jiné v Sovětském svazu. Během prvního nasazení v březnu 1943 se sice československé vojenské jednotky při obraně ukrajinské vesnice Sokolovo vyznamenali hrdinstvím, téměř 90 Čechoslováku ale padlo. Byli mezi nimi i Hynek Voráč a Jan Kudlič.
Blízká setkání: Odbornice Lada Bartošová o dubajské čokoládě: Chuť není zajímavá a rozhodně není adekvátní ceně
Jaká je dubajská čokoláda? „Jako většina arabských cukrovinek je přeslazená. A to, co se prodává na trhu, si s klidným srdcem můžeme nechat ujít,“ ujišťuje odbornice. Jaká je historie Muzea čokolády v Kutné Hoře? Kam se řadí pralinky? Jaká vypadá a co obsahuje zdravá čokoláda? Je složité vpravit do čokolády med? Co to znamená, že když čokoláda křupne a jak se správně uchovává?
Host Lucie Výborné: 19. století byla doba opravdu šikovných lidí, vše se vyrábělo rukama, přemýšlelo se, říká sběratel
Vše začalo v roce 2002, kdy Jan Tomek dostal k narozeninám model parního strojku. Postupně se stal majitelem strojů, které se mu již svou velikostí nevejdou na zahradu. „Je mi potěšením, že jste se přijeli podívat a na chvíli se ponořit do 19. století, kdy parní stroje hýbaly světem,“ vítá hosty nadšený sběratel. „Dovolím si poprosit, kdyby nějaký posluchač o parním stroji věděl, rád ho získám, restauruju a bude těšit všechny, kteří se přijdou podívat,“ vyzývá Jan Tomek.
Blízká setkání: Jana Plodková jede s filmem Karavan na festival do Cannes: „Jsem na něj nesmírně pyšná“
Film Karavan bude soutěžit na MFF v Cannes. „Na film jsem nesmírně pyšná. Po 31 letech tam jede český film a já tam jedu taky,“ raduje se herečka. Co prozradila o seriálech Případy mimořádné Marty a Vraždy v kraji? Těšila se na spolupráci s Ondřejem Sokolem? Bavila ji role zubní hygienistky v seriálu Náhradníci? Jaké dojmy si přivezla z Thajska a natáčení filmu Ostrov?
Vizitka: Suflérka Irena Fuchsová: Herci jsou bohové, jsou na mě napojení. Ví, že jim Irenka napoví
Léta napovídá v pražském Činoherním klubu. Zážitky z divadelního prostředí se otiskují i do jejích knih. Nejnovější má název Z kočky daňka neuděláš. „Ireno, to si napiš. Ireno, to si nepiš. Říkával mi Michal Pavlata,“ popisuje ve Vizitce, jak si důsledně zaznamenávala „vejšplechty“ herců. Co je zásadní při práci nápovědky? A nakolik se její povídky zakládají na pravdě? Ptá se Karolína Koubová.
Host Lucie Výborné: Na začátku vidím momenty, které chci s hrdiny prožít, říká Bára Dočkalová k oceněnému románu Kost
Cenu Magnesia Litera získal minulý týden román o chlapci, kterého kromě řevnivosti příbuzných tíží utajovaná kořist – lidská kost. Jeho autorka vycházela z vlastních prožitků z dětství. „Okamžik hrůzy, že se mi někdo podívá do batohu a objeví tam něco, co tam nemá být, jsem zažila asi ve třetí třídě, když jsme s kamarádem vymysleli skvělou věc, že ukradneme stravenky z okénka jídelny,“ líčí spisovatelka a učitelka Bára Dočkalová. Nakolik záměrně vkládá do knih morální apel?
Blízká setkání: Herec Lukáš Příkazký: Hamlet či Macbeth mě netankuje. Mou vysněnou rolí byl robot
Jeho nejnovější rolí je android Emil v seriálu Parťák na baterky. „Co jiného by si mohl dnes herec přát, než si zahrát umělého člověka. Byl to můj sen,“ ujišťuje. Je v seriálu poznat, že vyšetřovatel není člověk, ale robot? Jaký je jeho názor na umělou inteligenci? Připustil si někdy, že by hrál v Dejvickém divadle? Baví ho dodnes tanec a folklór? Má kroj?
Vizitka: Divadelnice Kateřina P. Průšová: Často utíkám do denního snění, moje vize je umění a terapie
Spoluzaložila kolektiv TAK i TAK, který divadlem tematizuje otázky psychických problémů i vnitřních démonů mladých. Hrají pro školy a po představení s mládeží o duševním zdraví debatují. „Toužím po vlastním prostoru, který bude spojovat umění a terapii,“ říká ve Vizitce. Na co přichází při debatách s mladými diváky? A jak se chce podílet na chodu dnešní zrychlené společnosti? Ptá se Ondřej Cihlář.
Momenty: Nechtěl jsem dělat politické divadlo, pouze tvořit svobodně, říká Petr Oslzlý
Dramaturg a pedagog Petr Oslzlý vzpomíná na své divadelní začátky, připomíná, v čem bylo jedinečné Divadlo Husa na provázku a ohlíží se za svou kariérou pedagoga a rektora Janáčkovy akademie múzických umění.