Český rozhlas - Osobnosti
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Host Lucie Výborné: 19. století byla doba opravdu šikovných lidí, vše se vyrábělo rukama, přemýšlelo se, říká sběratel

Vše začalo v roce 2002, kdy Jan Tomek dostal k narozeninám model parního strojku. Postupně se stal majitelem strojů, které se mu již svou velikostí nevejdou na zahradu. „Je mi potěšením, že jste se přijeli podívat a na chvíli se ponořit do 19. století, kdy parní stroje hýbaly světem,“ vítá hosty nadšený sběratel. „Dovolím si poprosit, kdyby nějaký posluchač o parním stroji věděl, rád ho získám, restauruju a bude těšit všechny, kteří se přijdou podívat,“ vyzývá Jan Tomek.

28:19

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Včera 24:49

Úžasné životy: Simona Postlerová podle Jana Šťastného

Znali se od studií na DAMU a společně pak byli v angažmá v Národním divadle i v Divadle na Vinohradech. Jan Šťastný vzpomíná na Simonu Postlerovou jako na ženu plnou vášně pro divadlo. V civilu pak obětavou a rozdávající úsměv všem kolem sebe. Vše prý prožívala naplno z celého srdce, které ji bohužel předčasně zradilo v pouhých 59 letech.

Včera 29:31

Host Lucie Výborné: Lesník Pochobradský: Myslivost lidi mění, začnou se o přírodu starat. Doby pitek na honu jsou pryč

Golfisté mění hole za flinty, nastiňuje lesník, jak se myslivost stává rozšířeným koníčkem. Strážců lesa s povolením zabíjet je v Česku na 100 tisíc, polovina z nich organizovaná v mysliveckých jednotách. „Tito lidé se po chvilce výkonu práva myslivosti úplně změnili a vnímají přírodu jinak. Začínají se starat, začínají vnímat, jestli jsou počty zvěře správně,“ přibližuje lesník Miloš Pochobradský. Jak se dívá na odnášení dříví z lesa a pytlačení? Jak se myslivost proměnila?

Včera 30:21

Blízká setkání: Herečka Viktorie Čermáková: Lidi na workshopech rozkvetou. Divadlo jim přináší radost a sebevědomí

Je profesionálkou, která učí amatéry divadlu. Zážitek prý lidi trvale změní. „Stoprocentně. Pocit, že dokážou být tak sebevědomí, jak to sami ani nečekali, v nich zůstává,“ ujišťuje lektorka, herečka a režisérka. Říká talentovaným lidem, že mají talent? Která věková kategorie je na workshopech nejčastější? Kdo sedí v publiku při závěrečném představení? Setkává se často na divadle se svým bratrem, hercem Hynkem Čermákem? Jak začínala s herectvím ona sama?

Včera 44:32

Vizitka: Spisovatel Miroslav Hlaučo: Konec světa nastane, až lidé přestanou rozumět básním

Námět ke svému úspěšnému pozdnímu debutu Letnice měl v šuplíku přes třicet let. Vedle psaní pracuje ve farmacii, kterou vystudoval. „Exaktní a umělecký svět se nikterak nebije,“ říká ve Vizitce. „Magičnem pak vyplňujeme v životě místa, na které exaktnost nestačí.“ Jaký veškerý smysl má v našem životě literatura? Proč je slovo terapie? A o čem bude jeho další kniha? Ptá se Karolína Koubová. Repríza z 14. 2. 2025.

Před dvěma dny 23:40

Portréty: Hrdinové od Sokolova Hynek Voráč a Jan Kudlič. Oba padli

I když bylo Československo okupováno Němci, konec války slavilo na straně vítězů. Nejen zásluhou politiků, ale hlavně díky desetitisícům dobrovolníků, kteří se zapojili do bojů na straně protihitlerovské koalice mimo jiné v Sovětském svazu. Během prvního nasazení v březnu 1943 se sice československé vojenské jednotky při obraně ukrajinské vesnice Sokolovo vyznamenali hrdinstvím, téměř 90 Čechoslováku ale padlo. Byli mezi nimi i Hynek Voráč a Jan Kudlič.

Před dvěma dny 29:07

Blízká setkání: Odbornice Lada Bartošová o dubajské čokoládě: Chuť není zajímavá a rozhodně není adekvátní ceně

Jaká je dubajská čokoláda? „Jako většina arabských cukrovinek je přeslazená. A to, co se prodává na trhu, si s klidným srdcem můžeme nechat ujít,“ ujišťuje odbornice. Jaká je historie Muzea čokolády v Kutné Hoře? Kam se řadí pralinky? Jaká vypadá a co obsahuje zdravá čokoláda? Je složité vpravit do čokolády med? Co to znamená, že když čokoláda křupne a jak se správně uchovává?

Před třemi dny 33:43

Host Lucie Výborné: Aby se postavily nepravostem, potřebují děti odvahu, chytrost a rétoriku, učí cestovatel Pištora

Zlomovým okamžikem v životě polárního průzkumníka Václava Pištory bylo uštknutí zmijí. Dal si závazek, že jeho pobyt na světě bude společensky prospěšný a upnul se k heslu To live, not exist. „Okamžitě jsem si to převedl na to, že bych měl pomáhat. Pomáhat lidem, dětem ve školách, povzbudit je v začátcích života, ukázat možnosti, jak se může život odvíjet dál,“ líčí cestovatel, co jej ponouklo sdílet s dětmi zkušenosti různých komunit světa. Co jim říká o mizejícím životě?

Před třemi dny 33:38

Blízká setkání: Jana Plodková jede s filmem Karavan na festival do Cannes: „Jsem na něj nesmírně pyšná“

Film Karavan bude soutěžit na MFF v Cannes. „Na film jsem nesmírně pyšná. Po 31 letech tam jede český film a já tam jedu taky,“ raduje se herečka. Co prozradila o seriálech Případy mimořádné Marty a Vraždy v kraji? Těšila se na spolupráci s Ondřejem Sokolem? Bavila ji role zubní hygienistky v seriálu Náhradníci? Jaké dojmy si přivezla z Thajska a natáčení filmu Ostrov?

Před třemi dny 33:45

Na pohovce Jožky Kubáníka: Dalibor Gondík před vstupem do televize slyšel: Vy jste takový starý mladý, to je fakt špatné

Hostem Na pohovce Jožky Kubáníka byl rozhlasový kolega, moderátor ranního vysílání Dvojky Českého rozhlasu Dalibor Gondík.