Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Dvacet minut Radiožurnálu: Juchelka: Stát by měl proti růstu cen pomoci plošně. Náklady by mohl hradit z dividend ČEZ

Přestože podle dat Českého statistického úřadu dál výrazně rostou náklady spojené s bydlením, o státní příspěvek na bydlení žádá o čtvrtinu méně domácností než před pěti lety. Čím to je? Jaká opatření na kompenzaci rostoucích nákladů navrhuje opozice a kolik by stála? A co si opozice slibuje od sněmovních obstrukcí? Tomáš Pancíř se ve Dvaceti minutách Radiožurnálu ptal Aleše Juchelky, místopředsedy poslaneckého klubu hnutí ANO a stínového ministra práce a sociálních věcí.

24:04

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Včera 23:49

Dvacet minut Radiožurnálu: Pýcha: Nové nastavení dotací je agrohazard. Ohrozí živočišnou výrobu i potravinovou soběstačnost

Představitelé Agrární komory a Zemědělského svazu protestují proti chystaným změnám v rozdělování zemědělských dotací. Co a proč jim vadí? Chystají kvůli změně dotací razantnější protesty? Co je důvodem rekordního růstu cen zemědělských produktů a kam až se mohou dostat ceny českých potravin? Tomáš Pancíř se ptal předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy.

Včera 26:00

Osobnost Plus: HIV pozitivní Ukrajinci? Už anexe Krymu pro ně znamenala konec léčby, popisuje Zikmundová z asociace

Organizace nízkoprahových sociálních služeb zastřešuje Česká asociace streetwork. „Podle zákona mají tyto organizace zmírňovat a řešit nepříznivé sociální situace, což u ukrajinských uprchlíků samozřejmě je útěk z domova,“ říká ředitelka asociace Martina Zikmundová. Uprchlíkům se tak pokoušejí poskytovat pocit bezpečí, pomáhají s orientací v novém prostředí a snaží se dávat najevo, že jsou tady vítáni.

Včera 28:12

Host Lucie Výborné: Když se necháte dát magnetický implantát, budete hvězdou na večírku, vysvětluje kreslířka Dudziakova

Píše a kreslí, nejraději oboje dohromady. Marie König Dudziakova vydala například knížku Návrat z pískoviště – obrazy z mateřského života. A jako publicistka se zabývala i tělesnými modifikacemi. Co nutí člověka k tomu, aby se rozhodl, že si nechá udělat split jazyka? „Nejčastější motivace bývá estetická. Někdy se k tomu připojuje touha proměňovat tělo a pracovat s ním,“ vysvětluje kreslířka a ilustrátorka.

Včera 46:59

Vizitka: Výtvarnice Gizela Šabóková: Práce se sklem byla tak těžká, že jsem od začátku eliminovala zbytečnost

Dávám materiálu šanci sdělit svůj názor, říká světově úspěšná sklářská výtvarnice Gizela Šabóková. Jednu část duše vyhradila svému muži a celoživotnímu souputníkovi Karlu Bartoníčkovi, druhou barvám. Ve Vizitce s Markétou Kaňkovou mluvila i o tom, proč se jí špatně pracuje se zelenou, díky čemu se jí podařilo rozjet kariéru anebo jak pod vedením jazzmana Karla Růžičky hrála na klavír, aniž by to předtím uměla.

Včera 26:19

Jak to vidí...: Petr Just: Předvolební téma musí být chytlavé. A to uprchlická krize splňuje vrchovatě

České úřady již vydaly takzvanou dočasnou ochranu pro 342 000 lidí z Ukrajiny, kteří prchli před válkou. Jak stát situaci s ukrajinskými běženci zvládá? A jak téma začleňování uprchlíků do české společnosti ovlivní české volby? Politolog Petr Just se v audiozáznamu dotkne i tématu, zda je nutné prodlužovat nouzový stav, kdo a s jakými šancemi aspiruje na funkci prezidenta nebo zda konečně nastal čas otevřít debatu o přijetí eura.

Před dvěma dny 26:47

Jak to vidí...: David Cysař, potomek majitele Winternitzovy vily: Jak procházka s babičkou změnila jeho život?

Jak jedna dávná procházka s babičkou po pražských Malvazinkách změnila jeho život? Kdo byl jeho pradědeček Josef Winternitz a jak se stalo, že mu vilu projektoval slavný Adolf Loos? Jaký byl osud vily poté, co její majitelé nastoupili nedobrovolnou cestu do Terezína? Jak se před téměř 25 lety zrodil projekt Winternitzova vila? Jaký je hlavní úkol kameramana dokumentárních filmů? Nachází v příbězích jejich protagonistů poučení pro svůj vlastní život?

Před dvěma dny 24:40

Úžasné životy: Jarmila Novotná podle operního pěvce Adama Plachetky

Výjimečná žena s výjimečným hlasem a výjimečným osudem. Učila se u Emy Destinnové, ale úspěch slavila i u filmu. Ve své době jí ležel svět u nohou, ale doma se k ní neznali. Republiku musela prvně opustit kvůli nacistům. V zahraničí za klavírního doprovodu Jana Masaryka nazpívala Lidické písně. Nehodila se ale ani vládnoucí straně po válce. A tak emigrovala podruhé. Lidé doma na ni měli zapomenout.

Před třemi dny 24:10

Osudové ženy: Novinářka Inka Bernášková: Poprala se i s gestapem. Za spolupráci s odbojem ji popravili

Dětství prožila v USA, kde její rodina spolupracovala i s T. G. Masarykem. Vdala se proti vůli rodičů a pracovala navzdory manželovi. O děti přišla. Za spolupráci s odbojem ji popravili v 38 letech. V dokudramatu uslyšíte Andreu Elsnerovou, Evu Vrbkovou, Ondřeje Lechnýře a historika Vojtěcha Kyncla.

Před třemi dny 30:01

Host Lucie Výborné: Vilma Cibulková: Slovo je horší než jakékoli zbraně. Vždycky bylo nejsilnější, proto bylo na počátku

Přední divadelní a filmová herečka si s Lucií Výbornou přišla povídat v den, kdy Český rozhlas slaví 99. narozeniny. Rozhovor v netradičních kulisách mobilního vysílacího studia zaparkovaného před budovou rozhlasu na Vinohradské třídě měl díky tomu kromě posluchačů také diváky z řad kolemjdoucích nebo těch, kdo se přišli podívat na rozhlasový den otevřených dveří. A nemohl se vyhnout tomu, co pro Vilmu Cibulkovou znamená práce se slovem a s hlasem.

Před třemi dny 40:59

Stříbrný vítr: Spisovatelka Marie Formáčková: Proč se my Češi tak shazujeme, ačkoli jsme zdatní a chytří

Novinářka, spisovatelka a pedagožka Marie Formáčková umí překvapit, třeba svou vášní pro rovnice a sudoku. Co se jí v novinařině příčí? Čím ji inspirovala přítelkyně Helena Růžičková? A řídí se důsledně receptem na dlouhověkost od Zity Kabátové?