Český rozhlas - Osobnosti
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Dvacet minut Radiožurnálu: Vondrák: O spolupráci do voleb jsem jednal jen s hnutím STAN. Nezařazeným poslancem ale zůstanu

Hnutí STAN půjde příští rok do krajských voleb v Moravskoslezském kraji v koalici Starostové a osobnosti pro kraj s bývalým hejtmanem zvoleným za ANO Ivem Vondrákem a jeho spolupracovníky z krajského zastupitelského klubu OK (Otevření a konstruktivní). „Jsme nově vznikající hnutí a do voleb už není moc času. Šli jsme do toho s tím, že potřebujeme partnera,“ vysvětluje Vondrák.

24:28

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Včera 23:56

Dvacet minut Radiožurnálu: Marian Jurečka: Obavy protestujících vnímám. Vláda musí odměňování podhodnocených profesí změnit

Kromě škol se do dnešní stávky zapojili také odboráři, kteří protestují proti vysokým cenám energií, nesouhlasí s vládním konsolidačním balíčkem a záměry vlády v oblasti důchodů. Může dnešní stávka přimět vládu, aby změnila některé své plány? A co ukázala hladovka disidenta Jiřího Gruntoráda před Úřadem vlády? Tomáš Pancíř se zeptal vicepremiéra, ministra práce a sociálních věcí a předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky.

Včera 26:34

Osobnost Plus: Geograf Jelen: Putin hraje vabank. Čím budou další krize hlubší, tím bude s aktéry víc manipulovat

Prezidentská pozice Vladimíra Putina je pevná, aby si ji udržel, potřebuje pro Rusko vybudovat roli hegemona na Blízkém východě. „V tuto chvíli Putin hraje vabank a je schopen udělat cokoli, protože pokud nebude úspěšný v zahraničí, nebude ani doma,“ myslí si politický geograf Libor Jelen.

Včera 43:17

Vizitka: Divadelnice Zoja Mikotová: Mým cílem nebylo stát na prknech, víc mě zajímalo vymýšlení etud

Zoja Mikotová absolvovala střední výtvarnou školu a poznámky k režii si dodnes kreslí. Paralelně ji ale uchvátila pantomima, s níž se poprvé setkala ve čtrnácti. Ve Vizovicích se coby divadelní technička dostala do blízkosti režie, kterou pak na JAMU vystudovala; i díky svému vedoucímu Pavlu Hradilovi mohla po svém inscenovat třeba text Daisy Mrázkové. Ve Vizitce ale s ceněnou pedagožkou a tvůrkyní mluvila Lenka Novotná i o specifiku práce s neslyšícími studenty.

Včera 25:21

Jak to vidí...: Politoložka Dvořáková: Stávka učitelů? Jde o nastavení systému. Vyloučení asistentů mě šokovalo

K celorepublikové stávce proti krokům vlády, kterou vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů, se přihlásilo 70 % mateřských, základních a středních škol. Jakým vzkazem stávka ve školství je? Opravdu hrozí zhoršení kvality výuky? A proč se učitelé a nepedagogičtí pracovníci nebouřili dříve? Politoložka Vladimíra Dvořáková ještě vysvětlí, jak rozumět chystanému protestu lékařů, a zhodnotí návštěvu slovenského premiéra Roberta Fica v Česku.

Před dvěma dny 27:11

Jak to vidí...: Tereza Lišková (Knihovny jako průvodkyně 21. stoletím). Proč rozdává diplomy v podobě polštáře?

Podařilo se jí přečíst všechny dětské knížky, které nabízela první knihovna, již navštěvovala? Jaké funkce plní dnešní knihovny a v čem jim pomáhá program Knihovny jako průvodkyně 21. stoletím? Proč nadace v rámci ocenění Bibliotheca inspirans rozdává diplomy v podobě polštáře? Mohou knihovny přispět k posílení digitální gramotnosti? Co spojuje knihovnu materiálů s tradičními knihovnami? Čím ji okouzlila sibiřská tajga? Tráví volno raději s knihou, nebo s malířským plátnem?

Před dvěma dny 24:49

Úžasné životy: Jana Šulcová podle Vendulky Křížové

Letos na začátku léta nás nečekaně opustila jedna z nejoblíbenějších českých hereček Jana Šulcová. V životě zažila výsluní slávy i pád na tvrdé dno. Láska k herectví, spousta společných zážitků k smíchu i pláči. Tak by se dalo ve stručnosti popsat letité přátelství Vendulky Křížové a Jany Šulcové. Na svou kolegyni a kamarádku zavzpomíná v dalším díle Úžasných životů.

Před třemi dny 26:34

Osudové ženy: Alice Garrigue Masaryková: Za pomoc otci byla obviněna z vlastizrady

Prvorozená dcera TGM byla vzdělaná a emancipovaná žena. Stala se první ženou u nás, která získala doktorát z historických věd. Působila v oblasti sociální práce, předsedala Československému červenému kříži a nahrazovala svoji matku v roli první dámy. Tíha doby i rodinné predispozice si však i u ní vybraly daň. V dokudramatu účinkují Veronika Lazorčáková a Petra Bučková. Hovoří historička Michaela Košťálová.

Před třemi dny 43:29

Stříbrný vítr: Michaela Vidláková. V šesti letech odjela s rodiči do Terezína. Jako zázrakem všichni přežili

Nebylo jí ani 6 let, když s rodiči odjela do Terezína. Jako zázrakem se všichni tři vrátili a Michaela Vidláková dodnes ví, že k životu potřebuje chleba, trochu vody, střechu nad hlavou. A pak také mít přátele, rodinu, někam patřit, být užitečná – a žít v míru a svobodě. Poslechněte si příběh ženy, která na vlastní kůži poznala zvůli nacismu i komunismu.

Před čtyřmi dny 24:21

Dvacet minut Radiožurnálu: Předsedkyně samospráv: Národní dotace jsou pro malé obce klíčové. Bez nich se venkov vylidní

Sdružení místních samospráv řeší dopady konsolidačního balíčku na rozpočty obcí. Jaké změny se dají očekávat? Jak se odrazí změny sazeb DPH? A co přinesou změny v regionálním školství? Vladimír Kroc se zeptal předsedkyně Sdružení místních samospráv Elišky Olšákové, poslankyně za Starosty a nezávislé, zastupitelky Zlínského kraje a také předsedkyně mikroregionu Valašsko-Kloboucko.

Před čtyřmi dny 29:02

Host Lucie Výborné: Voldánová: Konto Bariéry jsou příběhy, které trhají srdce na kusy. V 99 procentech dokážeme pomoct

Po dvaceti letech opustila Jolana Voldánová televizi a vydala se na volnou nohu. Když Božena Jirků, dnes bývalá ředitelka Nadace Charty 77, za sebe hledala náhradu, oslovila právě ji. „Je to výzva. Volná noha byla báječná, ale když přišla tahle nabídka, řekla jsem si, že znova zkusím naskočit do proudu, který mě někam ponese, jehož budu součástí a kde se budu snažit ho nějak korigovat. Na to se těším,“ usmívá se.