Český rozhlas - Osobnosti
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Blízká setkání: Ortoped Hudák: Trampolíny jsou traumatem pro traumatology. Čím víc dětí skáče, tím víc je úrazů

„Traumatologové řeší úrazy celý rok. Ale teď na jaře je úrazů nejvíc. Každá služba je výživná,“ uvádí lékař Radovan Hudák v Blízkých setkáních. Hodně za to prý můžou trampolíny. Jak jsou na tom další moderní sporty jako třeba elektrokoloběžky? A co parkur? Jak zajistit dětem zdravý pohyb? Existuje extrémně rizikový sport? Jsou prevencí zranění šachy? Jak posílit kosti? Sportuje on sám?

29:20

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Včera 33:41

Blízká setkání: Daniel Bambas po premiéře Smiley: Neznal jsem hru ani seriál, který je o milostném vztahu dvou mužů

Má za sebou premiéru hry Smiley. „Je velmi dobře napsaná a je to univerzální příběh o lásce. To, že se týká dvou mužů, je úplně jedno,“ ujišťuje herec. Věnuje se pořád muzikálům? Už ví, jak se hledá radost? Co ho pojí s Janáčkovou operou Brno? Umí dobře dánsky?

Včera 01:03:12

Na pohovce Jožky Kubáníka: Petr Kostka s Carmen Mayerovou živě ve Slováckém divadle

Veselé povídání Jožky Kubáníka s Carmen Mayerovou a Petrem Kostkou z jeviště Slováckého divadla v Uherském Hradišti.

Včera 29:10

Host Lucie Výborné: Raftařka: Nejvíc čeří vodu ztráta zábran z alkoholu. Jen hlupák si myslí, že zvládne jez bez vesty

„Ano, když vím, že na Vltavě mám před sebou 4 km rovné vody, tak vestu na sobě nemám. Ale když něco sjíždíme, jez nebo šlajsnu, tak si vestu prostě obleču. Myslím, že to je rozumné, není to žádná ostuda,“ nabádá mistryně světa v raftingu, učitelka a průvodkyně Anna Kašparová. Jaké zvláštnosti se k raftu pojí a kdy je bezpečné se nalodit? Kam vyrazit za přírodními koryty řek do zahraničí? A proč není radno sjíždět vodu o samotě?

Včera 47:09

Vizitka: Spisovatelka Mornštajnová: Mé postavy hledají cestu životem a snaží se žít, jak nejlépe dovedou

Vydala sedmou knihu pro dospělé Čas vos. „Je to román spokojenosti a vyrovnanosti v životě,“ popisuje ve Vizitce. „Když píšu knihu, vidím ji jako film.“ Po dopsání románu se obvykle věnuje psaní pro děti, o kterém říká, že je pro ni psychoterapií. Nakolik se její knihy proměňují v redakci nakladatelství? Jak se sama potýká s textem? A proč nekalkuluje? Ptá se Karolína Koubová.

Před dvěma dny 26:10

Host Lucie Výborné: Šéfka Ligy proti rakovině: Onkologie se bojíme zbytečně. Z rakoviny může být jen chronická nemoc

Připomenout prevenci, která je pro boj proti rakovině zásadní, vyrazí dobrovolníci Ligy proti rakovině se žlutými kvítky zítra znovu do ulic. Časný záchyt nádoru výrazně zvyšuje šance na vyléčení. „Spousta věcí, které nebyly před pár lety možné, už jsou. Z onkologického onemocnění, byť pokročilého, se stává chronické onemocnění,“ popisuje Michaela Fridrichová, předsedkyně Ligy proti rakovině. Nakolik zvládají Češi podchytit včas onemocnění tlustého střeva a konečníku?

Před dvěma dny 41:52

Vizitka: Filmový architekt Vlček: Paříž se točí v Praze, Prahu ve filmech hraje Plzeň i Bratislava

Spolupracoval na filmech Lidice, na dokumentu V síti, seriálu Okresní přebor, Čtvrtá hvězda a nejnověji na snímku s dětskými herci Tichá pošta. Ve Vizitce mluví i o filmových obhlídkách, při kterých už navštívil tisíce domů a bytů a dokázal v nich číst jako z knihy. V čem se liší divadelní a filmová scénografie? A co znamená, „jít na jehovistu“? Ptá se Ondřej Cihlář. Repríza z 1. 4. 2025.

Před dvěma dny 04:39

Blízká setkání: Žárovky: Audioteaser na nový pořad rozhovorů Dvojky

Přemýšlíte někdy o budoucnosti? Jak se promění medicína, co za nás bude dělat umělá inteligence, jak zvládneme klimatickou změnu a energetickou krizi? Jak se v tom všem vyznat? V Žárovkách si Pavla Hubálková a Jan Lukačevič si povídají s mladými vědci a vědkyněmi, kteří mění svět. O jejich výzkumech, proměnách budoucnosti a vědě jako vášni. Žárovky poslouchejte každou sobotu po 18:00 na Dvojce anebo kdykoli zpětně na mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.

Před třemi dny 24:01

Portréty: Kdybychom to nevzali my, nastoupili by horší, hájil se protektorátní premiér Richard Bienert

V únoru 1949 zemřel Richard Bienert, poslední předseda vlády Protektorátu Čechy a Morava. Jak je možné, že člověk, který tak odvážně pracoval uvnitř rakouské tajné policie s naším prvním odbojem, skončil jako loutka nacistických okupantů?

Před třemi dny 11:30

Momenty: Jitka Němcová: Starší lidé nejsou moudřejší. Je to stejnej průšvih, jak když vám je dvacet

Filmová a televizní režisérka vzpomíná na své klukovské dětství, na setkání s Federicem Fellinim i Otakarem Vávrou. A přemýšlí nad tím, proč se stále cítí na dvacet.