- Podcasty
- Český rozhlas - Osobnosti

Poslechněte si podcast: Blízká setkání: Odbornice Lada Bartošová o dubajské čokoládě: Chuť není zajímavá a rozhodně není adekvátní ceně
Jaká je dubajská čokoláda? „Jako většina arabských cukrovinek je přeslazená. A to, co se prodává na trhu, si s klidným srdcem můžeme nechat ujít,“ ujišťuje odbornice. Jaká je historie Muzea čokolády v Kutné Hoře? Kam se řadí pralinky? Jaká vypadá a co obsahuje zdravá čokoláda? Je složité vpravit do čokolády med? Co to znamená, že když čokoláda křupne a jak se správně uchovává?
Český rozhlas - Osobnosti
Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.
Portréty: Císař Hirohito. Bál se amerických atomových zbraní, nebo Sovětů?
Císař Hirohito strávil na japonském trůně 62 let svého života. Zažil proměnu Japonska v asijskou supervelmoc, druhou světovou válku a její tragické zakončení v podobě svržení atomových bomb na japonská města, obnovu země a především proměnu vlastního postavení ve společnosti.
Momenty: Věděl jsem, že musím být originální, jinak je to zbytečné, říká malíř a sklář Vladimír Kopecký
Malíř a sklář přemítá o tom, jak jeho tvorbu ovlivnil vážný úraz hlavy, proč chtěl vždycky dělat ošklivé sklo a že by umění mělo člověka zasáhnout.
Blízká setkání: Kamila Zlatušková z festivalu Serial Killer: České seriály jsou kvalitní. Sebevědomí je na místě
Festival Seriál Killer se rozjíždí. „Je pro nás velkou radostí, jak se to od roku 2018 neuvěřitelně posunulo. A člověk je hrdý na to, jaké tituly může reprezentovat.“ Cítí se být dokumentaristkou? Jak se daří jejím oceňovaným Ptáčatům? Který seriál v poslední době oslovil zahraniční trh? O čem vypráví kniha Matka na kolejích? Je sauna její velkou vášní?
Vizitka: Vysílání v srpnu 1968 vyšlo z května 1945. Lidé věděli, co dělat, říká šéf archivu rozhlasu Dufka
„Je sechs hodin.“ „Jsme s vámi, buďte v duchu s námi.“ To jsou věty známé z rádia při Pražském povstání v roce 1945. „Země byla naladěná, že už se něco bude dít. Náš rozhlas byl jediný v Evropě, který dokázal udržet vysílání po celou dobu osvobozování,“ říká Tomáš Dufka ve Vizitce. Jak v květnu 1945 dokázal rozhlas nevypnout? A jak se lišilo vysílání tehdy a v srpnu 1968? Ptá se Karolína Koubová.
Příběhy 20. století: Esesáci mučili pošťáka, aby udal své přátele. Mlčel jako dub. Na místě jeho popravy stojí pomník
„Ježišmarjá, tady je lidí! Jak jste to věděli?!“ opakovala tenkým hlasem až k slzám dojatá 95letá Jarmila Hermanová u pomníku „Padlým hrdinům za vlast“ v Želivci. Na kamenné desce se nachází kromě jiných i fotografie jejího tatínka Františka Šimka. Esesáci ho 6. května 1945 mučili, aby udal své spolupracovníky.
Blízká setkání: To nejlepší z Blízkých setkání uplynulých dní (2/2)
To nejlepší z Blízkých setkání uplynulých dní
Až na dřeň: Herečka Kateřina Císařová: Divadlo je pro mě obrovská vášeň. Díky Thálii cítím větší sebejistotu
Rodačka z Jablonce nad Nisou vystudovala alternativní a loutkové divadlo na DAMU a vyzkoušela si celou řadu jevišť. V současnosti je v angažmá v Divadle Na zábradlí. O hraní i hledání vlastního já mluvila v pořadu Až na dřeň herečka a také držitelka Ceny Thálie Kateřina Císařová.
Blízká setkání: To nejlepší z Blízkých setkání uplynulých dní (1/2)
To nejlepší z Blízkých setkání uplynulých dní
Stříbrný vítr: Tomáš Etzler. Jak se vyrovnával s válečnými konflikty o nichž reportoval?
Ačkoli byl vždy o hlavu větší než ostatní, zakoušel šikanu a pocity otloukánka. Zachránil ho až sport. Co dnes pro novináře Tomáše Etzlera znamená zdolávání skal? Jak se vyrovnával s válečnými konflikty a dalšími dramatickými událostmi, o nichž reportoval? Kde vidí největší slabinu Čechů? A co v rodné zemi miluje?
Úžasné životy: Simona Postlerová podle Jana Šťastného
Znali se od studií na DAMU a společně pak byli v angažmá v Národním divadle i v Divadle na Vinohradech. Jan Šťastný vzpomíná na Simonu Postlerovou jako na ženu plnou vášně pro divadlo. V civilu pak obětavou a rozdávající úsměv všem kolem sebe. Vše prý prožívala naplno z celého srdce, které ji bohužel předčasně zradilo v pouhých 59 letech.