Český rozhlas - Osobnosti
Před pěti dny

Poslechněte si podcast: Blízká setkání: Adéla Stodolová Laštovková: Vidět syna na jevišti jako násilníka je náročné. Najednou je z něj zrůda

Má teď po premiéře dokudramatu Smečka. „Příběh je skutečný. Odehrál se roku 2016 ve španělské Pamploně, kdy pětice mužů znásilnila osmnáctiletou dívku,“ vypráví. Jak si vybírala herce a jak probíhal proces zkoušení? Jaký je její pohled na problematiku násilí na ženách? Co se dělo 14 dní před premiérou? Na co se těší a co chystá Letní scéna Muzea Kampa?

34:29

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Včera 31:43

Blízká setkání: To nejlepší z Blízkých setkání uplynulých dní (1/2)

To nejlepší z Blízkých setkání uplynulých dní

Včera 42:41

Stříbrný vítr: Kamila Bendová. O manželově věznění, rodině i lásce k matematice

Význam Charty 77 a žen z československého disentu si připomeneme v rozhovoru s maminkou šesti dětí, matematičkou paní Kamilou Bendovou. Jak si dokázala v době, kdy byl manžel ve vězení, vyšetřit každý den dvě hodiny na společnou četbu s potomky? Čím ji okouzlila matematika? A čeho si paní Bendová považuje na životě v současné České republice?

Před dvěma dny 24:31

Úžasné životy: Kája Saudek podle Štěpána Mareše

Jeho komiksové kresby vyvolaly za komunismu poprask. Styl kreslíře Káji Saudka čerpal z americké tradice, v socialismu nevídané. Ostatně jeho nejznámější komiks Muriel a andělé vyšel až v 90. letech. Inspirací se stal pro Štěpána Mareše, který je kreslířem satirických komiksů Zelený Raul. Se Saudkem se seznámil už během svého dospívání. Jak vzpomíná na jejich první setkání? A jakou stopu Saudek zanechal v českém komiksu?

Před dvěma dny 33:48

Blízká setkání: Kryštof Bartoš o roli Trevora Chadwicka v seriálu Winton nebyl sám: Nejspíš to byl špion

Účinkuje v novém čtyřdílném rozhlasovém seriálu Winton nebyl sám. „Byla to skvělá práce se spoustou špičkových herců. Jsem hrdý, že jsem u toho byl,“ vyznává se herec. Kdy v jeho životě zavonělo herectví? Propadl Shakespearovi? Má nějakou superschopnost? Kde teď účinkuje na divadelních prknech?

Před dvěma dny 28:54

Host Lucie Výborné: Plíčka, býčí žlázy nebo uši? Lidé k tomu mají zbytečný odpor, usmívá se legendární šéfkuchař

Už přes čtvrt století vaří legenda mezi šéfkuchaři Michal Göth, ač sám se tomu označení brání. Když před 10 lety odcházel z Brna do Čeladné, prohlásil, že povýší brynzu nad ricottu. „Vždycky, když jsem se chtěl najíst v Beskydech, cpali mi ricottu a suroviny, které vozí velkoobchody. Nikdo nepracoval s místním zbožím. Byla to pro mě výzva. Dneska na spoustě jídelních lístků vidíte hlavně regionální věci a podporu farmářů, takže myslím, že se něco podařilo,“ usmívá se.

Před dvěma dny 48:06

Vizitka: Divadelní režisérka Klimešová: Autoritu si nejde vydobýt násilím, je o vzájemném respektu s herci

Má ráda divadlo, které je zvědavé a které aktivizuje. V Divadle Na zábradlí nastudovala inscenaci Paní Dallowayová, v níž nahlíží vnitřní a vnější svět postav a taky fenomén neviditelnosti žen. „Zajímalo nás, jak by paní Dallowayová vypadala dnes,“ říká ve Vizitce. Jak uvažovali o scéně s vodopádem? A proč je pro ni důležité udržovat kulturní život v rodné obci v Krkonoších? Ptá se Karolína Koubová.

Před třemi dny 23:06

Portréty: Richard Tesařík. Hrdina do války, který měl v míru potíže

Od chvíle, kdy se v sedmadvaceti letech poprvé objevil na frontě, bylo jasné, že Richard Tesařík je vojákem, který se nebojí a dokáže strhnout i ostatní. Jenže vlastnosti, které mohl osvědčovat v boji, byly v mírových letech příčinou mnoha problémů. O Richardu Tesaříkovi hovoří ve speciálu Portrétů věnovaném slavným velitelům historik Jan Adamec.

Před třemi dny 26:42

Blízká setkání: Sochař Rony Plesl o zakázce na EXPO: Na konci vždycky chybí peníze a všichni jsou rozhádaní

Expo 2025 je tady. „Je to krok do neznáma a něco, co jsem nikdy nedělal. Nebylo to lehké a nejsem se vším spokojen, ale chtěl jsem to zkusit a zabojovat,“ přiznává známý designér a sochař. Jak je český pavilon v Japonsku koncipovaný? Co učí své studenty? Jsou jejich debaty víc o životě než o umění? Proč tvrdí, že někteří jeho studenti lepší, než on sám? Znají v Japonsku Alfonse Muchu?

Před třemi dny 32:00

Host Lucie Výborné: Sýkora se stal hrdinou díky legendě a na Němce se zapomíná. Ukazujeme lidské příběhy, říká historik

„Ukazujeme, jak obtížné je říct o někom, jestli to byl hrdina, nebo padouch. Hrdinou se stane každý, kdo podrží někomu dveře, a padouchem, když je zase zavře. Nevědomky se dostávají do těch dvou rolí. A stejně to bylo za druhé světové války,“ říká historik Petr Chlebec z Ostravského muzea, kde aktuálně probíhá výstava Ostrava v Protektorátu. Jaké příběhy výstava přibližuje? Kolik je pravdy na legendě o Miloši Sýkorovi? A co se dělo v Ostravě po jejím osvobození?

Před třemi dny 47:10

Vizitka: Pavel Karous: České sci-fi se neobejde bez brutalismu, nejprogresivnější stavby jsou z doby před '89

Jeho tématem je umění ve veřejném prostoru. Nejnověji se podílel na publikaci Pražské metro. To je podle něj luxusním prostředím, v němž se snoubí kvalitní umění a architektura. „Věci kvalitní a odvážné si nezískávají veřejnost hned. Musí si na ně postupně zvykat,“ říká ve Vizitce. Proč má nejradši stanici metra Vyšehrad? A proč se mu v umění jen stěží hledá naděje? Ptá se Karolína Koubová.