Český rozhlas - Osobnosti
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Jak to vidí...: politoložka Vladimíra Dvořáková

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková. Repríza.

24:59

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Včera 23:50

Dvacet minut Radiožurnálu: Politoložka: Turecká prezidentská kampaň byla neférová. Erdogan bude pro každého obtížným spojencem

Turecký prezident Erdogan si vítězstvím v druhém kole zajistil dalších pět let v úřadě. Co čeká zemi, v níž téměř polovina voličů podpořila kandidáta opozice Kiliçdaroglua? A jak ovlivní Erdoganovo vítězství mezinárodní politiku? Vladimír Kroc se ptal Lucie Tungul, politoložky a odbornice na Turecko z Palackého univerzity v Olomouci.

Včera 29:17

Host Lucie Výborné: Džíny měly v historii štěstí, jejich cesta ale není bez poskvrny, vypráví kurátor retro výstavy

150 let už nosíme džíny. Z Tuzexu bývaly za totality výhra. Michal Petrov je novinář a publicista, který napsal 3 knihy Retro CS a je kurátorem výstavy v Retro muzeu Praha. „Džíny začaly svou cestu světem se strašným hříchem. Měli bychom s oblečením lépe hospodařit, second hand není sprosté slovo,“ radí. Kdo si mohl džíny z Tuzexu dovolit? A proč nás retro tolik zajímá?

Včera 26:12

Osobnost Plus: Konec zadluženého blahobytu v Unii se blíží, začne sčítání ztrát, varuje bývalý politik Havlík

Bývalý politik a spoluzakladatel ODS Petr Havlík varuje před pyšnou dotační velmocí Evropou. „My si totiž málo uvědomujeme – a všichni jsme Evropani –, že ztrácíme tempo v konfrontaci s ostatním světem. A on na nás nepočká a nebude vůči nám nějak extra vstřícný. My stále žijeme v sevření iluze, že jsme výspou civilizace – tím myslím tu pýchu. A že určujeme nějaké trendy, ale to už dávno není pravda a teď se to jen obnažuje,“ říká v Osobnosti Plus.

Včera 48:43

Vizitka: Hudební publicista Michal Bystrov: Když do Prahy přijel Louis Armstrong, bylo to jako potkat Boha

Texty a osudy Boba Dylana, Toma Waitse, Petera Segera a desítky dalších osobností mapuje, překládá a do kontextu společenského dění zasazuje Michal Bystrov. Považuje se za neklidného člověka, v práci s archivy je ale důsledný. Pod vlivem folku a bluesrocku píše autorské skladby, dlouhodobě se věnuje kořenům písňového žánru a stará se o památku svého otce Vladimíra. I to, jak pan Bystrov neoficiálně studoval film s novovlnnými režiséry, popsal ve Vizitce Markétě Kaňkové.

Včera 24:19

Jak to vidí...: Politoložka: Přijímačky na SŠ? Rozhořčení je namístě. Stát selhal. Z dětí dělá pokusné králíky

Na střední školy se letos hlásily početné populační ročníky. Míst je ale málo. Někteří rodiče stále hledají školu pro své děti. Proč k takové situaci došlo, když už před 15 lety bylo zřejmé, že tyto děti budou letos opouštět devátou třídu? Jak problém řešit? Politoložka Vladimíra Dvořáková v audiozáznamu ještě pohovoří o složité situaci kolem jmenování ústavních soudců a vysvětlí i to, co se aktuálně děje kolem ministryně obrany Jany Černochové.

Před dvěma dny 26:56

Jak to vidí...: Jsou v "rezervaci tmy" návštěvníci vítáni? Odpoví ředitelka Turistického regionu Jizerské hory

Čím si Jizerskohorské bučiny zasloužily zápis do seznamu Světového dědictví Unesco? Proč by turisté měli chodit v Jizerských horách jen po značených cestách? Změnil podle Denisy Merenusové covid chování turistů? Jsou v mezinárodní "rezervaci tmy" návštěvníci vítáni? Jak Jizerským horám pomáhá káva? Může existovat rivalita mezi Libercem a Jabloncem, když obě města spojuje tramvaj?

Před třemi dny 33:19

Stříbrný vítr: Proč ráda obléká tanečníky, prozradí módní návrhářka Tatiana Kovaříková

Módní návrhářka Tatiana Kovaříková se do svých klientek snaží vcítit, nechá je odejít až ve chvíli, kdy jim oděv dokonale padne a sluší. Napadlo ji už při návštěvách Mezinárodního tanečního festivalu v rodném Ústí nad Labem, že by jednou ráda oblékala tanečníky? Co všechno s její fantazií svede nádherná látka? A kdy pochopila, že méně je více?

Před čtyřmi dny 22:51

Dvacet minut Radiožurnálu: Pražský radní Klecanda: Kolik dětí se na střední školu nedostalo bez digitalizace zápisu nevidíme

Je na pražských středních školách dost míst pro všechny uchazeče, jak říká vedení města? Proč se tedy rodiče a děti, které neuspěly napoprvé při přijímacích zkouškách, řadili do dlouhých front a stěžovali si na nedostatek možností? Jak bude vypadat nový školní rok na středních školách a především: kolik míst bude připraveno v Praze a Středočeském kraji napřesrok? Vladimír Kroc se ptal Antonína Klecandy (STAN), pražského radního pro oblast školství.

Před čtyřmi dny 27:37

Host Lucie Výborné: Baťův kanál? Původně opuštěná vodní cesta. V únoru si tam připadáte jako na Aljašce, vypráví kapitán

Šulcovi na Baťově kanále nejen pracují, ale i žijí. Jan Šulc už od roku 1997. „Od školky jsem tvrdil, že budu námořní kapitán. Od deseti let jsem tvrdil, že budu říční kapitán, a v patnácti jsem dovezl domů v první den prázdnin loď. Celé prázdniny jsem ji brousil, aby za deset let mohla vyplout po Baťově kanále,“ vypráví. Jak může vypadat rodinná dovolená na lodi? A je nějaké místo, které má Jan Šulc na Baťově kanále nejraději?

Před čtyřmi dny 26:21

Osobnost Plus: Ryšavý: V Rusku se objevuje mínění, že pro doplňování vojska vytěžuje zejména neruské národnosti

„Do Jakutska jsem se nedávno vydal proto, že si pořád myslím, že tam ještě jednou něco natočím, i když teď jsem tam přímo nepracoval. Druhý a víc osobní důvod je ten, že tam mám spoustu kamarádů, opravdu blízkých lidí, které jsem si zvykl za posledních 20 let vídat a navštěvovat. A doopravdy jsem se lekl, že by se eventuálně v důsledku válečných událostí mohla spustit nová železná opona,“ říká Martin Ryšavý, spisovatel a dokumentarista.