Český rozhlas - Osobnosti
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Vizitka: Christian Knüsel: Dirigent je jako horský vůdce. Orchestru pomáhá zdolat úskalí skladby

Když byl basilejský rodák Christian Knüsel kluk, hrával fotbal. Lákala ho ale i hudba, které se věnoval jeho otec. Za dveřmi tajně poslouchal jeho nové kompozice a k obědu je nakonec pokaždé oba dva musela dovést maminka. Dnes je z Knüsela špičkový hudebník, jenž coby nový stálý hostující dirigent Moravské filharmonie Olomouc otevírá tamní letošní sezonu. O peripetiích, které vedly od trubky k dirigentskému pultíku, mluvil ve Vizitce s panem Knüselem Michal Bureš.

28:44

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Před dvěma dny 45:17

Vizitka: Tono Stano: Stěžovat si stojí spoustu energie, sebelítost vyřadí člověka ze života

Tono Stano je světoznámý fotograf, kromě toho ale taky miluje kreslení, rád sbírá acháty, brázdí pole s detektorem kovů, vyrábí delikátní návnady na ryby a jezdí na kajaku. Jednou z největších životních proher by pro něj bylo, kdyby se stal otrokem vážnosti. „S oblibou delegujeme ostatní, aby za nás žili náš život. Jenže za svůj život by každý měl být odpovědný sám a navzdory nepohodlí by měl zkusit něco hodnotného vytvořit,“ řekl ve Vizitce, kam ho pozvala Markéta Kaňková.

Před třemi dny 45:23

Vizitka: Šéf Signalu Pošta: V USA nás učili stabilizovat kulturní projekt. Na válku a covid se připravit nedá

„Miluju umění a nové technologie a díky videomappingu na pražský orloj v roce 2010 jsem se o tuto oblast začal víc zajímat,“ říká zakladatel festivalu digitální kultury Signal Martin Pošta. „Umělci, kteří v tomto oboru tvoří, jsou inspirativní, přemýšliví, musí se učit pracovat v různých programech a hledat cesty, jak naplnit svou vizi.“

Před čtyřmi dny 27:05

Jestli na něco Západ doplatí, tak na to, že jsme si příliš zvykli na sociální jistoty, míní investor

„Zvykli jsme si na jistou práci, většinou i na slušný příjem, na jistou dovolenou. Zvykli jsme si s jistotou plánovat, ale s jistotou teď víme, že jistoty jsou fuč,“ píše ve svém komentáři host Osobnosti Plus investor Vladimír Brůna.

Před čtyřmi dny 46:38

Vizitka: Pavel Černoch: Improvizaci nemám v umění rád. Když jsem perfektně připravený, nezaskočí mě ani tréma

Říká o sobě, že je ambiciózní, a i proto se rozhodl pro dvě kariéry. Tvář a hlas tenoristy Pavla Černocha je možné pravidelně vidět a slyšet na nejprestižnějších operních scénách po celém světě, organizační schopnosti zase vkládá do vedení marketingové firmy. Miluje hudbu Antonína Dvořáka, ale v současné době se ho nejvíc dotýká německý repertoár, do kterého prý musel dozrát. Pár dní před pražským recitálem pozvala Pavla Černocha do Vizitky Markéta Kaňková.

Před 2 týdny 24:06

Dvacet minut Radiožurnálu: Jako číst rozhodnutí investiční arbitráže proti rozvojové zemi, komentuje kauzu Diag Human odborník

Z rozhodnutí mezinárodní arbitráže vyplývá, že má Česká republika zaplatit 15,5 miliardy korun firmě Diag Human. Podle arbitrů nebyli čeští rozhodci v předešlé fázi sporu nestranní a stát chtěl v boji s firmou Diag Human využít tajnou službu. Vláda jednomyslně rozhodla, že se ČR odvolá k londýnskému soudu. Má Česká republika šanci toto rozhodnutí zvrátit? Tomáš Pancíř se ptal Martina Svatoše, odborníka na mezinárodní arbitráže z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.