Český rozhlas - Osobnosti
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Stříbrný vítr: Kateřina Rusinová: I v paliativní medicíně se nejde víc radosti, než by se mohlo zdát

Paliativní medicína je krásný obor a najde se v ní daleko víc radosti, než by se na první pohled mohlo zdát, říká Doc. Dr. Kateřina Rusinová, jejíž tvář znáte nejen z dokumentu Jednotka intenzivního života, ale i z dětských rolí. Odchází z práce často s pocitem spokojenosti či dokonce štěstí? Jak zní její slova povzbuzení všem nevyhraněným studentům? A na co dbá jako maminka tří dospívajících dětí?

42:21

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Včera 22:38

Portréty: František. Papež, který bořil očekávání

Orientace na chudé a vyloučené, snaha reformovat klíčové struktury katolické církve, důraz na péči o planetu, otevřenější postoj k rozvedeným a ke stejnopohlavním párům a intenzivní dialog s islámem a židovstvím. To jsou jen některé z věcí, které zůstávají jako odkaz po papeži Františkovi. Odkud pocházel, co ho formovalo a čím byl výjimečný, rozebere v pořadu Portréty Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd.

Včera 24:52

Úžasné životy: Meda Mládková podle Ondřeje Kundry

Meda Mládková byla jedna z nejpozoruhodnějších žen, které naše země v moderní historii měla. Podle reportéra Ondřeje Kundry, který o ní napsal knihu, viděla příležitost tam, kde ostatní viděli problém. Dávala smysl života československým umělcům, kteří byli v minulém režimu perzekuováni. Stala se mecenáškou umění, která Praze darovala sbírku obrazů Františka Kupky a založila Museum Kampa.

Včera 29:17

Blízká setkání: Náčelník skautů Ondřej Vokál: Schopnost slušné diskuse. Tu by měli skauti vnášet víc do společnosti

„Skaut vás formuje. Ať budete dělat v životě cokoli, budete se už pořád držet skautských ideálů. Protože platí, že skautem jednou, skautem navždy,“ je přesvědčený náčelník skautů v ČR.

Včera 49:26

Vizitka: Režisér Lukáš Hlavica: Miluju, když se rozsvítí červená a svět se promění metamorfózou herců

Práce v rozhlase je mu profesně nejbližší. Jako režisér se snaží vlámávat do duší lidí skrze dramatické postavy. „Když hru slyším, musím ji i vidět,“ říká ve Vizitce. „Když vizualizace nepřijde, tak vím, že je něco špatně.“ Jak to, že v něm tiká Krakatit neustálých pochyb? Jak se mu četly Letnice Miroslava Hlauča? A proč je dnes dabing počítačová hra na hubu? Ptá se Karolína Koubová.

Před dvěma dny 22:49

Portréty: Stoprocentní zhodnocení do tří měsíců, i to sliboval Ponzi

Svěřili byste své peníze společnosti, která slibuje jejich 100procentní zhodnocení do 90 dnů? Nekonečný příběh o naivní důvěřivosti v kombinaci se snahou rychle vydělat se píše už dlouho – ale teprve od roku 1920 má své jméno, Ponziho schéma. Tehdy začal podnikat ve Spojených státech Charles Ponzi a sliboval tak výhodný úrok, že na vrcholu si u jeho firmy lidé ukládali až milion dolarů denně. Než se zjistilo, že jejich peníze neinvestuje a firma je zadlužená.

Před dvěma dny 42:12

Blízká setkání: Houslista Pavel Šporcl: Bere mi dech, jak dobrá je rocková hudba. Jsem šťastný, že jsem ji objevil

„Jdu opačným směrem, než většinová populace. Ta napřed poslouchá pop či rock a pak klasiku, zatímco já začínal na klasice a teď jsem se dostal k rocku,“ uvádí nové album. Jakou má zkušenost s rockovými skladbami na svých koncertech? Jsou muzikální i jeho děti? Které části těla dostávají zabrat při hře na housle? Jaký byl Paganini? Je dobrá česká houslová škola?

Před dvěma dny 22:42

Na pohovce Jožky Kubáníka: Vlasta Peterková: S Hankou Zagorovou jsme měly vlastní hymnu

Znáte ji například ze seriálu Četnické humoresky jako kuchařku Blaženku, miluje numerologii a celý život byla jednou z nejbližších přátel Hany Zagorové. Hostem Na pohovce Jožky Kubáníka byla herečka Vlasta Peterková.

Před dvěma dny 28:06

Host Lucie Výborné: Pro humor snesu i bolest. Třetí díl Vyšehradu je to poslední, co nás s Lavim čeká, říká Jakub Štáfek

„Nemusím dělat úplně všechno a být všude. Obecně si myslím, že je trochu přeštáfkováno, takže se zase na nějakou dobu stáhnu. Vylezu, až to bude zapotřebí,“ avizuje Jakub Štáfek, představitel hlavního hrdiny ve snímku Vyšehrad Dvje. Ten boří návštěvnické rekordy, v kinech ho po prodlouženém velikonočním víkendu vidělo už téměř čtvrt milionu lidí. V čem je druhý díl drzejší? A jaké ohlasy Štáfek sbírá na postavu lehkovážného fotbalisty?

Před dvěma dny 42:47

Vizitka: Fotograf Martin Wágner: Fotografujeme momenty, kdy jsme šťastní. Dělali to i lidé před sto lety

V projektu Negativy z popelnice oživuje zapomenuté staré negativy. Sbírka už čítá na milion záběrů. Nejen za dlouhodobé archivování a skenování negativů získal ocenění Osobnost české fotografie 2024. „Fascinuje mě, že s dnešní technikou dokážu získat fotku, která je kvalitnější, než ji sám autor vytvořil,“ říká ve Vizitce. Jaké procento negativů je odpad nepovedených snímků? A proč má stále pocit, že objevuje poklad? Ptá se Ondřej Cihlář.

Před třemi dny 32:23

Host Lucie Výborné: Jak si Voskovec a Werich počínali v Americe? Byli ve špatnou dobu na špatném místě, míní badatel Šír

Ačkoli na Voskovce a Wericha, kteří z Československa vycestovali v roce 1939, ve Spojených státech nikdo nečekal, postupem času se uchytili krátkými rozhlasovými pořady. Nakolik zkreslený byl jejich americký pohled na válečnou Evropu? „Byla válka a bylo strašně těžké rozhodnout, co je a co není správné,“ přemítá nad zaoceánským ostřelováním Vlasty Buriana badatel Filip Šír. Co v archivech o působení divadelního dua V+W v Americe vypátral? A proč pro ně byl návrat obtížný?