Český rozhlas - Osobnosti

Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Epizody

Včera
24:03

Dvacet minut Radiožurnálu: Po kontaktu s nakaženým by měli být v karanténě i očkovaní lidé, myslí si virolog Grubhoffer

Nákaza covidu-19 se nešíří v takovém rozsahu jako na jaře, ujišťuje epidemiolog Petr Smejkal. Znamená to, že se vyhneme dalšímu lockdownu? Bude někdy naše odborná komunita mluvit o covidu-19 jedním hlasem? Tomáš Pancíř se ptal virologa Libora Grubhoffera z Jihočeské univerzity.

Včera
26:40

Osobnost Plus: Pětikoalice utrpěla vítězství, ale oni vědí, že se musejí chovat s pokorou, věří exdiplomat Kolář

„Bylo opakovaně zdůrazňováno, že tady nejde o to sejmout prezidenta Miloše Zemana, ale zachovat funkčnost státu. A povinnost, která se s tím pojí k hlavě státu, musí být někým vykonávána. Pokud by toho prezident nebyl schopen, tak tady Ústava mluví jasně,“ říká v Osobnosti Plus bývalý velvyslanec v Rusku i USA a dnes poradce politiků Petr Kolář.

Včera
22:30

Host Lucie Výborné: Koalice Za snadné dárcovství: Závěť vyjadřuje, co pro mě bylo za života důležité

Koalice Za snadné dárcovství prodloužila Měsíc dobročinné závěti až do 12. listopadu. „Rozhodnete-li se odkázat peníze na dobročinné účely, proplatíme vám notářský poplatek. A notáři nestíhají, tak jsme termín prodloužili,“ vysvětluje ředitel koalice Jan Gregor. „Také ze své praxe v posledních dvou letech vidím nárůst závětí. Zhruba třetinu tvoří dobročinné účely,“ doplňuje ho advokát Petr Svoboda. Proč darovat dobročinným organizacím?

Včera
48:47

Vizitka: Martha Issová: Některé stereotypy přinášejí do života klid a pocit přijetí

Pro pobavení rodiny si od dětství vymýšlela příběhy a sama sebe obsazovala do rolí babek nebo podivných chlapců. Ve čtyřech letech se zamilovala do Jiřího Šlitra a lásku k Semaforu přenáší i na své dcery. Díky mamince – herečce Lence Termerové – má silný vztah k Ostravsku, kde se natáčela minisérie Dukla 61. Martha Issová v ní dostala roli, ve které zazářila. I o tom mluvila ve Vizitce s Ondřejem Cihlářem.

Včera
25:54

Jak to vidí...: Komentátor Adam Černý: Piráti utrpěli velký hák na pravé oko. Přesto by měli jít do vlády

Sestavení nové vlády řeší politici na obou stranách česko-německé hranice. Jak pokračují povolební vyjednávání v Německu? A co mají společného Piráti s německými Zelenými?

Před dvěma dny
22:43

Dvacet minut Radiožurnálu: Konečná: Občané chtějí minimálně jiný typ marketingu. Budeme víc v ulicích, avizuje nová šéfka KSČM

V českém Parlamentu poprvé nezasednou komunističtí poslanci. Vrátí se tam ještě někdy? Nebo čeká Komunistickou stranu Čech a Moravy odchod do historie? Vladimír Kroc se ptal europoslankyně Kateřiny Konečné, nové předsedkyně KSČM.

Před dvěma dny
26:19

Osobnost Plus: Petr Koubský o odmítačích očkování: Ne všichni berou ohled na ostatní, to se musí brát jako fakt

I publicista Deníku N Petr Koubský, který dlouhodobě o pandemii covidu-19 a šíření koronaviru informuje, se setkal s antivaxery. „Nikdy mě nebavilo s nimi na toto téma diskutovat, protože to je hodnotová otázka. Diskutovat můžete o věcných záležitostech. Vyvracet někomu jeho názory, jeho žebříček hodnot, je podle mého názoru pošetilé, zbytečné,“ přiznává.

Před dvěma dny
26:58

Host Lucie Výborné: Mirai Navrátil: Skladbu „Když nemůžeš, tak přidej“ jsem po 70 kilometrech pochodu nemohl ani slyšet

Hudebník Mirai Navrátil se nově prezentuje jako tanečník: přijal nabídku účastnit se televizní soutěže StarDance. „Abych dřív mohl tančit, musel jsem se opít. Teď po koncertech na afterparty vkládám do tance prvky jivu,“ směje se. Jaké další výzvy v nedávné minulosti absolvoval a jak se s nimi popral?

Před dvěma dny
48:30

Vizitka: Režisérka Anna Klimešová: Co všechno ovlivňuje naše rozhodování?

I špatná rozhodnutí mohou vést k něčemu dobrému, říká divadelní režisérka Anna Klimešová, která na rozhodovací magii postavila celou autorskou inscenaci Shoud I Stay or Should I Go. Ve Vizitce s Markétou Kaňkovou ale mluvila například i o tom, jak náročný (a zbytečný) je pro ni v divadelním provozu kontakt s přebujelým egem.

Před dvěma dny
25:00

Jak to vidí...: Ivan Hoffman: Moc a síla prezidenta se přeceňují. K sestavení vlády potřeba není

Zdravotní stav Miloše Zemana se mírně zlepšil. Podle ředitele nemocnice Miroslava Zavorala však prezident není ve stavu, kdy by byl schopen vykonávat pracovní povinnosti. Jsou na místě úvahy o využití článku 66 Ústavy o převodu pravomocí?