- Podcasty
- Český rozhlas - Osobnosti
Poslechněte si podcast: Osudové ženy: Gestapo si pro ni přišlo na operační sál. Smrt našla pod gilotinou. Osudové ženy: Marie Restituta
Helena Kafková, řeholním jménem Marie Restituta, se narodila v Brně. Celý život ale prožila ve Vídni, kde vstoupila do řádu sester františkánek. Pracovala ve špitále a proslula jako obětavá, ale v názorech pevná a rázná vrchní sestra. Rázně odmítala i ideologii nacismu, za což byla v roce 1943 popravena. Katolická církev ji o několik desetiletí později prohlásila za blahoslavenou. V dokudramatu uslyšíte Sabinu Remundovou, Jitku Ježkovou nebo historika Michala Stehlíka.
Český rozhlas - Osobnosti
Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.
Vizitka: Ředitel Divadelní Flory Petr Nerušil: Pokud budeme neustále dělat nové inscenace, brzy se vyčerpáme
Mluví o sobě jako o nesnesitelně systematickém člověku, i proto si ve Vizitce nechal zahrát po sobě jdoucí skladby z jednoho alba. Přes dvacet let je spojený s festivalem Divadelní Flora, o kterém mluví jako o příběhu, jehož součástí jsou různé postavy. On je jakožto dramaturg a ředitel festivalu jednou z nich. S Petrem Nerušilem mluvil ve Vizitce Aleš Spurný.
Stříbrný vítr: Etnolog Mnislav Zelený: Co bychom měli převzít od domorodých etnik Amazonie?
V dětství ho bavil orientační běh. Časem přestal potřebovat kompas i mapu. O síle intuice, přirozených instinktech a významu sepětí s přírodou vypráví etnolog a publicista Mnislav Zelený. Proč je potřeba přivádět děti k prožitkům bolesti? Co dalšího bychom měli převzít od domorodých etnik Amazonie? A kdy pochopil, že většina lidí na světě je dobrá?
Dvacet minut Radiožurnálu: Ministerstva si hrají na svém písečku. Nová ekonomická rada vlády by je měla sladit, říká její člen
Nově ustavená Národní ekonomická rada vlády má podle premiéra Fialy dodávat vládě inovativní myšlenky. V čem by se tedy vládní ekonomická politika mohla vylepšit? Pomůže jí v tomto směru nový guvernér České národní banky Aleš Michl? Vladimír Kroc se ptal člena Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petra Zahradníka, makroekonoma a konzultanta specializujícího se na problematiku Evropské unie.
Host Lucie Výborné: Několik pamětníků odmítlo vypovídat, poznamenalo je to na celý život, říká režisér filmu Kuratorium
Kuratorium pro výchovu mládeže je fenomén spojený s protektorátními kolaboranty. V úterý 24. května bude mít na ČT2 premiéru stejnojmenný dokument mladého režiséra Ondřeje Veverky. „Je to masové téma. Dalo by se říct, že každý, kdo se narodil mezi lety 1925-35 nějakou roli v Kuratoriu sehrál. Objevili jsme v jednom záznamu velmi známého českého herce, který stojí v řadách Kuratoria, ale jméno říkat nebudu. Bude to překvapení,“ láká diváky Ondřej Veverka.
Osobnost Plus: Kniha za 400 korun je dnes až národní svátek, počítá nakladatel Milan Gelnar
Už v průběhu pandemie onemocnění covid-19 byl papír nedostatkovým zbožím a válka na Ukrajině to ještě prohloubila, říká výkonný ředitel a spoluzakladatel nakladatelství Argo Milan Gelnar. Navíc, když na na Ukrajině byla jedna z největších papíren. „Dnes potřebujeme na výrobu knihy dva až tři měsíce od chvíle, kdy ji pošleme do tiskárny. Před covidem to bylo jen čtrnáct dní, maximálně měsíc.“
Vizitka: Jiří Příhoda: Rád bych se na Zemi podíval shora a sledoval přenos z Marsu na své instalaci
Jiří Příhoda vyrůstal na knihách Julese Vernea a do knihkupectví chodil vyhlížet každou novou knihu Eduarda Štorcha. Později se sám naučil fotit, kreslit a pracovat s prostorem i objekty v něm zasazenými, čemuž se na trase USA – Česká republika věnuje dodnes. Svou loď, písečnou dunu a rozhlednu aktuálně nastěhoval do Galerie Rudolfinum. Jak se mu novorenesanční architekturou i duší návštěvníků podařilo zahýbat? I o tom mluvil ve Vizitce s Markétou Kaňkovou.
Jak to vidí...: Richard Hindls: Drtí nás inflace. Standardní ekonomické nástroje v nestandardních dobách nefungují
Míra inflace dosáhla v České republice 14,2 %. Jde o třetí nejvyšší číslo v rámci eurozóny. Jak vážná situace je? A proč standardní ekonomické nástroje selhávají? Ekonom Richard Hindls v audiozáznamu ještě zhodnotí plány nového guvernéra ČNB Aleše Michla, představí nový informační web Deštník proti drahotě a zamyslí se nad tím, jak může českou ekonomiku ovlivnit přijetí a integrace ukrajinských běženců.
Dvacet minut Radiožurnálu: Válka neskončí, dokud neosvobodíme celé okupované území Ukrajiny, říká poradce prezidenta Zelenského
Jak dlouho budou ještě trvat bojové akce na Ukrajině? Je ukrajinská strana ochotná přistoupit na kompromis a vzdát se území na východě, která okupují Rusové? Byl by prezident Volodymyr Zelenskyj ochoten setkat se osobně se svým ruským protějškem? Petr Dudek se ptal zástupce vedoucího ukrajinské prezidentské kanceláře Ihora Žovkvy.
Host Lucie Výborné: V Americe mi lidé nevěřili, že jsem ten „gypsy“ z pohádek, usmívá se klavírista Tomáš Kačo
Vyrůstal v rodině s dvanácti dětmi. Vystudoval prestižní americkou školu Berklee. „Poprvé jsem slyšel vážnou hudbu na konzervatoři. Když mi pan profesor zahrál Chopina, byla to láska na první poslech. Změnilo mi to život,“ říká klavírista a skladatel Tomáš Kačo. V jakém stavu je, když improvizuje? A odráží se romský původ v jeho hudbě?