Okolo češtiny
3. prosinec 2024

Poslechněte si podcast: Šul nul. Odtud se tohle spojení vzalo?

Co znamená šul nul? Objevte původ tohoto spojení a jak se v češtině usadilo díky obchodníkům, účetním a vlivu němčiny i latiny. Víc poví náš bohemista.

03:27

Okolo češtiny

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasové fejetony o záludnostech, zajímavostech a netušených možnostech českého jazyka.

Web

Před týdnem 03:36

Šaty dělají člověka. Pořekadlo, které v češtině vyznívá kladně. Proč v bulharštině a polštině ne?

Známé rčení „šaty dělají člověka“ zní v češtině i latině kladně. Ale proč v polštině nebo bulharštině tvrdí pravý opak? Víc nám řekne náš bohemista.

Před 2 týdny 03:35

Proč říkáme „uvidíme“ a ne „budeme vidět“?

Slovesa vidět a slyšet se v češtině vymykají běžným pravidlům budoucího času. Jazyková zvláštnost pod drobnohledem našeho bohemisty.

Před 3 týdny 03:00

Ten to moc nepotahal aneb slovník dnešní mládeže

Zandat, potahat, ale také zabít. Tato všechna slovesa se hojně vyskytují ve slovníku dnešní mládeže. Jaký význam mají a v jakých kontextech jsou mladými užívaná?

22. duben 2025 03:57

Nářečí po padesáti letech

Říkáte pouzdro nebo penál? Sešit nebo zešit? Nový výzkum mapuje, jak se za 50 let proměnila čeština napříč regiony. Více nám řekne náš bohemista.

15. duben 2025 03:16

Veliká noc, Velikonoc, Velikonoce. Vydejte se s námi na jazykový výlet do historie

Proč říkáme Velikonoce v množném čísle? A jak souvisí s Velikou nocí a židovským Pesachem? Poslechněte si jazykový výlet do historie.

8. duben 2025 03:04

Na denní bázi aneb módní fráze, díky kterým se snažíme působit chytřeji

Denně, nebo na denní bázi? Módní fráze, které natahují věty a dělají z nás na oko chytřejší lidi. Odkud se berou a proč je slyšíme čím dál častěji? Více nám poví náš bohemista.

1. duben 2025 03:26

Angličtina v mluvě dnešních páťáků

Čeština se mění a angličtina ji ovlivňuje víc než kdy dřív. Jaké výrazy teď frčí mezi páťáky? Prozradí nám náš bohemista v dalším jazykovém okénku.

25. březen 2025 03:49

Divná místní jména. Odkud se vzala?

Možná i vám se stává, když projíždíte či procházíte obcemi a městy naší republiky, že se zamyslíte, kde se některé místní názvy vzaly. Téma, kterému se věnoval náš bohemista.

18. březen 2025 03:31

Znáte slovo ombudsosoba?

Jak se nazývá člověk, který má chránit naše práva, pokud se někdy dostaneme do křížku s institucemi? Většina z náš by řekla ombudsman. Slyšeli jste už ale někdy o slovu ombudsosoba? Kdy toto slovo vzniklo, a hlavně z jakého důvodu? Více prozradí náš bohemista.

11. březen 2025 03:56

Ciesař, neviem, cpáti, ale také čepicě aneb co říká etymologický slovník staré češtiny

Odkud se vzala slova císař, cpáti či čepice? Etymologický slovník staré češtiny odhaluje původ slov a jejich fascinující příběhy. Více prozradí náš bohemista.