• Podcasty
  • Český rozhlas - Komentáře a glosy
Před třemi dny

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Týden očima Petra Schwarze: Hledání nástupců a nalezený kořen

Státním svátkem se zavřenými obchody jsme si připomněli konec 2. světové války v Evropě a prezident Zeman při té příležitosti tradičně jmenoval nové generály, a už rovněž tradičně vynechal šéfa BIS, plukovníka Koudelku.

04:27

Český rozhlas - Komentáře a glosy

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější události očima novinářů a odborníků.

Web

Včera 25:57

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny pondělní komentáře s Ondřejem Konrádem

Souboj premiérů aneb Jak v krizi nepomáhat potřebným. Stavební zákon a zmatek pokračuje. Volby v Severním Porýní-Vestfálsku a pozice Scholzovy vlády. Ropné embargo má smysl, když bude hned a naplno. Co znamená zabití reportérky televize Al-Džazíra Širín abú Aklahové?

Včera 03:56

Glosa Plus: Ondřej Neff: Na kole do práce

V poslední době se hodně mluví o tom, že by bylo dobře, aby co nejvíc lidí jezdilo do práce na kole. Mluvilo se o tom i před válkou na Ukrajině. Válka ty debaty jaksi podpořila. Ta myšlenka je mi velmi sympatická a využívám příležitosti, abych se podělil o své poznatky z praxe. Když jsem pár let pracoval v novinách jako grafik a šichta mi končila po půlnoci, často mi ujela poslední tramvaj.

Včera 05:43

Ranní úvaha: Norbert Schmidt: Staré skici

Obsah čtyř tenkých tubusů, které přede mě položila archivářka, je přesně osmdesát let starý. Pochází z první poloviny roku 1942. Porýsované pauzákové role, vybledlé světlotiskové kopie, útržky tužkou vyvedených skic. Tiše šustí, jak je rozbaluji. Kladou odpor. Pořád se totiž rolují zpět, jako by nechtěly vydat svůj obsah. Mám strach, abych je ještě víc nepolámal, tak jsou křehké.

Včera 03:16

Názory a argumenty: Petr Šabata: Souboj dvou premiérů aneb jak v krizi nepomáhat potřebným

„Víte, jak dlouho to trvá, než se běžnému českému občanovi podaří vyřídit příspěvek na bydlení?“ ptal se ve sněmovně šéf ANO Andrej Babiš premiéra. „Nejen vím, jak vypadá žádost o příspěvek na bydlení, ale sdílím i nespokojenost s tím, jak je to složité," odpověděl Petr Fiala (ODS) a připomněl, že tuhle byrokracii podědil po Babišovi. Oba pánové mají pravdu, bohužel. Příspěvek na bydlení, který se nabízí coby rychlá pomoc potřebným v současné krizi, do velké míry selhává.

Před dvěma dny 02:04

Rozhlasový sloupek: Markéta Hejkalová: Literární osobnosti z Vysočiny

Víte, že Franz Kafka je také spjatý z Vysočinou? Sice jen trochu, ale je. Kromě toho je tu řada jiných literárních osobností, které jmenuje Markéta Hejkalová.

Před dvěma dny 26:01

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny nedělní komentáře s Radkem Kubičkem

Nepříjemná jaderná nejistota v Putinově nespravedlivé válce. Bránila by Velká Británie Finsko a Švédsko ještě před jejich vstupem do NATO? Den Evropy plný beznadějné naděje. Koronavirus poprvé i v Severní Koreji. Vláda zase prohrála partii s prezidentem Zemanem.

Před třemi dny 02:31

Nedělní káva: Dagmar Ruščáková: Matčina vítězství

Minulou neděli se sešly dva svátky naráz - Den vítězství a Den matek. A mě se vám to v hlavě tak nějak spojilo a začala jsem přemýšlet nad vítězstvími, kterých mohou dosáhnout právě matky.

Před třemi dny 02:25

Rozhlasový sloupek: Petr Hladík: Měl jsem tu čest být u toho

Český rozhlas Vysočina zanedlouho oslaví 20. výročí zahájení svého vysílání. Petr Hladík je jeden z těch, který byl úplně na začátku u toho.

Před třemi dny 26:00

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Janem Fingerlandem

Prezident Zeman nadále ovlivňuje českou politiku. Odkaz kardinála Duky. Jaký bude příští český prezident? Česko se dočkalo zmocněnkyně pro lidská práva. Italský pacifismus ve válce na Ukrajině.