- Podcasty
- Český rozhlas - Komentáře a glosy

Poslechněte si podcast: Názory a argumenty: Petr Honzejk: Zaorálek neumí procenta! Nebo je to jinak?
Místopředseda sociálních demokratů Lubomír Zaorálek schytal pořádnou čočku na sociálních sítích. Důvodem v tomto případě nebylo spojení s komunisty, které upekl společně s předsedkyní strany Janou Maláčovou, i když za to schytal – a to oprávněně – svoje taky. Zaorálkovi se v tomto případě lidé hromadně vysmívali, že neumí počítat.
Český rozhlas - Komentáře a glosy
Nejnovější události očima novinářů a odborníků.
Jak to vidí...: Producent Kryštof Mucha: Karlovy Vary nebudou stát na místě. Bartoškova ochranitelská ruka ale chybí
Svátek filmu se letos poprvé uskuteční bez dlouholetého prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jiřího Bartošky. Jak se jeho odchod promítne do 59. ročníku Varů? Jaké bylo jeho vidění festivalu? A kam budou Vary směřovat teď? Výkonný ředitel Kryštof Mucha v rozhovoru se Zitou Senkovou prozradil, jak se letošní vizuál promítl do výběru filmů. A prozradil i to, na jaké nové formy audiovize se diváci mohou těšit.
Ranní úvaha: Jan Bělíček: Na některé věci sami nestačíme
Britský dokumentarista a tvůrce Adam Curtis má na britské veřejnoprávní stanici BBC výsadní postavení. Dostal k dispozici neomezený přístup k archivním materiálům této televize, postupně je prochází a ze starších záběrů vytváří dlouhé, dokumentární eseje zpracovávající zásadní otázky současného světa.
Názory a argumenty: Petr Holub: Čistá, ale zoufale neefektivní
O ekologických investicích české vlády mluví Nejvyšší kontrolní úřad mimořádně opatrně. Není divu. Podpořit budování obnovitelných zdrojů v časech změny klimatu je přece z principu užitečné. Navíc se dotace ve výši 73 miliard soustředila na fotovoltaické elektrárny a zvláště na solární panely na střechách rodinných domů.
Dvacet minut Radiožurnálu: Bez silného ministra zůstanou dobré nápady na papíře,“ říká Stroukal k práci NERV
Pomoc chudým regionům Česka a také budoucnost financování zdravotnictví byly tématy dnešního posledního jednání Národní ekonomické rady vlády v tomto volebním období. Má smysl debatovat o koncepčních materiálech tři měsíce před sněmovními volbami? Do jaké míry se radě dařilo a daří ovlivňovat rozhodování kabinetu? A jaké ekonomické úkoly a výzvy bude mít před sebou příští vláda bez ohledu na to, kdo ji bude sestavovat? Tomáš Pancíř se zeptal ekonoma Dominika Stroukala.
Zápisník zahraničních zpravodajů: „Konečně je tady léto!“ Švédsko oslavilo Midsommar – den, kdy světlo vítězí nad tmou
Letní slunovrat je v severských zemích jedním z nejdůležitějších dnů v roce. Jeho oslava je pro tamní obyvatele srovnatelná třeba i s Vánocemi. Ve Švédsku je takzvané Midsommar státním svátkem, který lidé nejčastěji slaví na svých chatách, zahradách nebo v parcích, zkrátka kdekoliv venku, kde si můžou užít téměř nezapadajícího slunce.
Názory a argumenty: Luboš Kreč: Dluhopisy už nejsou sprostá slova?
Nejúspěšnější čeští podnikatelé se zamilovali do řadových investorů a chodí si k nim čím dál častěji pro miliardy na rozvoj svého byznysu. A to prostřednictvím dluhopisů. Tento investiční produkt sice obklopuje řada nejasností a obav, ale právě zvýšená aktivita elitních podnikatelů v tomto směru může pomoct edukovat většinu trhu.
Názory a argumenty: Ivan Štern: Nedělitelnost svobody a mezinárodní právo
Podle některých autorů útok Izraele na Írán, ač věcně určitě oprávněný, rozhodně porušil sdílené mezinárodní právo. Íránu nebyla vyhlášena válka. Přesto proti němu vedena byla. Autoři uzavírají, že dnes mezinárodní právo vůbec ztrácí na významu, a rozhoduje jediné právo, právo silnějšího.
Názory a argumenty: Martin Fendrych: Prezidentovi se nechce věřit, že by Stanjura o bitcoinovém daru předem nevěděl
Bitcoinová kauza, kauza miliardového daru, který přijal bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (pozastaveno členství v ODS), pokračuje dál. V nedělní Partii TV Prima se k ní vyjádřil prezident Petr Pavel. Po rezignaci Pavla Blažka se řeší, zda a kdy o daru věděl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Ten tvrdí, že se o něm dozvěděl až post factum, ačkoli se k němu už dřív a negativně vyjádřili jeho úředníci.
Názory a argumenty: Poslechněte si všechny úterní komentáře s Petrem Hartmanem
Sněmovní volby budou i soubojem prezidentů. Prezidentovi se nechce věřit, že by Stanjura o bitcoinovém daru předem nevěděl. Není sám. Dluhopisy přestávají být sprostým slovem? Nedělitelnost svobody a mezinárodní právo.
Okolo češtiny: Meruňky a broskve. Kde se vzalo jejich české pojmenování?
Proč meruňky mrznou, i když jsou prázdninové ovoce? A co mají broskve společného s Velkou Moravou? Užijte si s naším bohemistou letní putování za ovocem a jazykem.